در مورد اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید که این اختلال در اثر چه عواملی به وجود می آید و چه ارگان هایی از بدن را درگیر می کند؟ علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) را می شناسید؟ آیا میتوان این اختلال را با درمان های خانگی هم معالجه کرد یا فقط با جراحی درمان می شود؟ در این مقاله از بخش دندانپزشکی و  فیزیوتراپی و ارتوپدی دکتر سلام به بررسی اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) می پردازیم. در این مقاله تمام راه های درمانی پزشکی و سنتی این اختلال را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

مفصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای مانند یک لولای لغزشی عمل می ‌کند و استخوان فک تان را به جمجمه متصل می ‌کند. شما در هر طرف فک خود یک مفصل دارید. اختلالات مفصل فکی گیجگاهی نوعی اختلال مفصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای است که می ‌تواند باعث درد در مفاصل فک و ماهیچه ‌های شما که حرکات فک را کنترل می ‌کنند شود.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

اغلب تعیین دقیق اختلال مفصل فکی گیجگاهی دشوار است. درد شما ممکن است به دلیل ترکیبی از عوامل، مثل ژنتیک، ورم مفاصل و یا آسیب دیدگی فک باشد. برخی از افرادی که درد فک دارند نیز تمایل دارند دندان‌ های خود را به هم بفشارند، اگر چه بسیاری از افراد عادت دارند دندان‌ های خود را به هم بفشارند و این دلیلی بر اختلال مفصل فکی گیج گاهی نیست.

در اغلب موارد، درد و ناراحتی ناشی از اختلالات TMJ موقتی است و می ‌تواند با درمان و مراقبت از خود و یا درمان های غیرجراحی تسکین یابد. جراحی معمولا بعد از انجام اقدامات دیگر و شکست آن ها انجام می‌ گیرد اما برخی از افراد مبتلا به اختلالات TMJ ممکن است از درمان ‌های جراحی بهره‌ مند شوند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

علایم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

نشانه ‌ها و علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد و حساسیت فک
 • درد در یک یا هردوی مفاصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای
 • درد در درون و اطراف گوش
 • سختی در جویدن و یا درد در حین جویدن
 • درد در صورت
 • قفل شدن مفصل باعث می ‌شود که دهان خود را به سختی باز یا بسته کنید

هم چنین وقتی که دهان خود را باز می ‌کنید یا گاز می ‌زنید اختلالات کروموزومی نیز می ‌توانند باعث ایجاد صدای کلیک یا احساس فشار شوند. اما اگر درد یا محدودیت حرکتی در هنگام ایجاد صدا وجود نداشته باشد، احتمالا برای اختلال TMJ به درمان نیاز ندارید.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

 چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

اگر درد یا فشار مداومی در فک خود دارید و یا اگر نمی ‌توانید فک خود را به طور کامل ببندید، به سراغ درمان پزشکی بروید. پزشک، دندان‌ پزشک و یا متخصص اختلالات فک می‌ تواند علل و درمان‌ های ممکن برای رفع مشکل شما را مورد بحث قرار دهد.

علل اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

مفصل گیجگاهی ‌زیرواره ‌ای، عمل لولایی را با حرکت ‌های لغزشی ترکیب می ‌کند. قسمت ‌هایی از استخوان ‌ها که در مفاصل با هم کنش می ‌کنند با غضروف پوشیده شده‌ اند و توسط یک صفحه جاذب شوک کوچک که به طور معمول حرکت را نرم می کند، از هم جدا می ‌شوند.

ممکن است اختلالات  TMJ دردناکی رخ دهد اگر:

 • صفحه از محل مناسب خود جابجا شود.
 • غضروف مفاصل به علت آرتروز آسیب ببیند.
 • مفصل به وسیله ضربه یا موارد دیگر آسیب ببیند.

اما در بسیاری از موارد علت اختلالات TMJ مشخص نیست.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به اختلالات TMJ را افزایش دهند عبارتند از:

 • انواع مختلفی از آرتروز، مثل روماتیسم و استئوآرتریت
 • آسیب دیدگی فک
 • ساییدگی مزمن و بلند مدت دندان

برخی بیماری ‌های بافت ارتباطی که مشکلاتی را ایجاد می ‌کنند که ممکن است بر مفاصل گیجگاهی زیرآرواره ای اثر بگذارند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

تشخیص اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

پزشک یا دندان‌ پزشک تان علائم شما را بررسی کرده و فک تان را بررسی خواهد کرد. او احتمالا خواهد گفت:

 • زمانی که دهان خود را باز و بسته می ‌کنید، فک تان را حس کنید و گوش کنید.
 • میزان حرکت فک تان را زیر نظر بگیرید.
 • روی قسمت‌ های اطراف فک خود فشار وارد کنید تا محل درد یا ناراحتی را شناسایی کنید.

اگر پزشک یا دندانپزشک تان مشکلی را شناسایی کند، ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید:

 • پرتو‌های ایکس دندان ‌پزشکی که دندان ‌ها و فک تان را بررسی می‌ کنند.
 • سی تی اسکن برای عکس برداری دقیق از استخوان‌ های موجود در مفاصل فک
 • ام آر آی که مشکلات مربوط به صفحه مفاصل یا بافت نرم اطراف را نمایان می کند.

آرتروسکوپی نیز گاهی در تشخیص اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) استفاده می ‌شود. در طی آرتروسکوپی، پزشک شما یک لوله نازک کوچک را در فضای مفصلی می گذارد و سپس یک دوربین کوچک را  برای مشاهده این ناحیه و کمک به تعیین یک تشخیص مناسب وارد می کند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

درمان

در برخی موارد، علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) ممکن است بدون درمان از بین بروند. اگر علائم تان از بین نرفت، ممکن است پزشک شما انواع مختلفی از گزینه‌ های درمانی را توصیه کند، که اغلب در یک زمان انجام می ‌شود.

درمان اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) با داروها

همراه با درمان‌ های غیرجراحی دیگر، این گزینه‌ های دارویی می‌ توانند به تسکین درد مرتبط با اختلالات TMJ  کمک کنند:

 • مسکن‌ ها و ضد التهاب ها. اگر داروهای ضد درد معمول به اندازه کافی برای تسکین درد TMJ کافی نباشند، ممکن است پزشک یا دندان ‌پزشک تان برای مدت محدودی، مسکن های قوی تری مانند ایبوپروفن را تجویز کند.
 • داروهای ضد افسردگی. این داروها، مانند آمی تریپتیلین، عمدتا برای افسردگی استفاده می‌ شوند، اما گاهی اوقات در دوزهای پایین، برای تسکین درد، کنترل دندان قروچه و بی ‌خوابی نیز استفاده می ‌شوند.
 • آرامبخش ماهیچه ‌ای. این نوع داروها گاهی برای چند روز یا چند هفته به کار می ‌روند تا درد ناشی از اختلالات TMJ ایجاد شده توسط اسپاسم ماهیچه ای را تسکین دهند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

روش های درمانی دیگر

روش ‌های درمانی به منظور بهبود اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) عبارتند از:

 • اسپلینت دهانی یا محافظ دهان. اغلب، افراد مبتلا به درد فک از سوار کردن یک دستگاه نرم یا محکم بر روی دندان ‌ها استفاده می کنند، اما دلایل سودمند بودن استفاده از این لوازم، به خوبی فهمیده نشده است.
 • درمان فیزیکی. در کنار تمرین ‌های کششی و تقویت ماهیچه‌ های فک، درمان ‌ها ممکن است شامل فراصوت و ایجاد رطوبت به وسیله حرارت و یخ باشد.
 • مشاوره. آموزش و مشاوره می ‌تواند به شما کمک کند تا عوامل و رفتارهایی را که باعث تشدید درد شما می ‌شوند را شناسایی کنید تا بتوانید از آن‌ ها دوری کنید. رفتارهایی مانند قفل کردن یا ساییدن دندانها به هم، تکیه دادن به چانه و یا جویدن ناخن.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

جراحی اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

هنگامی که روش ‌های دیگر کمکی نمی ‌کنند، پزشک شما ممکن است چنین دستورالعمل هایی را پیشنهاد کند:

 • بزل مفصل. یک روش بسیار تهاجمی است که شامل فرو بردن سوزن ‌های کوچک در مفاصل است، به طوری که سیال داخل مفاصل خارج شود تا درد و التهاب کاهش یابد.
 • تزریق. در برخی افراد تزریق کورتیکواستروئید به مفصل می ‌تواند مفید باشد. تزریق بوتالینیوم نوع A (بوتاکس و چیزهای دیگر) به ماهیچه ‌های فک که برای جویدن به کار می ‌روند ممکن است درد مرتبط با اختلالات TMJ را تسکین دهد.
 • آرتروسکپی TMJ: در برخی موارد، جراحی آرتروسکپی می‌ تواند برای درمان انواع مختلف اختلالات TMJ به عنوان یک عمل جراحی باز مفاصل موثر باشد. یک لوله باریک کوچک در فضای مفاصل قرار داده می ‌شود و سپس یک آرتروسکوپ وارد می ‌شود و ابزار جراحی کوچکی برای جراحی استفاده می ‌شود. این روش خطرات و عوارض کمتری نسبت به عمل جراحی باز دارد، اما محدودیت‌ هایی نیز دارد.
 • جراحی باز مفصل. اگر درد فک شما با درمان ‌های عادی حل نشود و به نظر برسد که ناشی از یک مشکل ساختاری در مفاصل است، پزشک یا دندان‌ پزشک شما ممکن است پیشنهاد جراحی باز مفاصل برای تعمیر یا تعویض مفصل را بدهد. با این حال، جراحی باز مفاصل خطرات بیشتری نسبت به روش ‌های دیگر دارد و باید بسیار دقیق انجام شود.

اگر پزشک شما جراحی و یا سایر روش ‌ها را توصیه می‌کند حتما مزایا و خطرات بالقوه را بررسی کنید و بپرسید که تمام گزینه‌ های شما چه چیزهایی هستند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

سبک زندگی و درمان‌ های خانگی اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ)

نکات زیر ممکن است به شما کمک کنند تا علائم اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) را کاهش دهید:

 • از استفاده بیش از حد از ماهیچه‌ های فک خودداری کنید. غذاهای نرم بخورید. مواد غذایی را به تکه ‌های کوچک ببرید. از غذاهای چسبناک یا جویدنی دوری کنید. از جویدن آدامس پرهیز کنید.
 • کشش و ماساژ. پزشک، دندان‌ پزشک و یا درمانگر فیزیکی ممکن است به شما نشان دهند که چگونه تمرینات ورزشی را انجام دهید و ماهیچه ‌های فک خود را تقویت کرده و چگونه ماهیچه های خود را ماساژ دهید.
 • گرما یا سرما. استفاده از گرما، رطوبت و یا یخ در کنار صورت ممکن است به کاهش درد کمک کند.

اختلالات مفصل فکی گیجگاهی

درمان های جایگزین

تکنیک ‌های پزشکی مکمل ممکن است به مدیریت درد مزمن مرتبط با اختلالات مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) کمک کند. برخی از این روش ها عبارتند از:

 • طب سوزنی. یک متخصص آموزش ‌دیده در طب سوزنی با قرار دادن سوزن‌ های نازک مویی در محل ‌های خاص بدن، درد مزمن را درمان می ‌کند.
 • روش‌های تمدد اعصاب. تنفش آهسته و عمیق آگاهانه و منظم می ‌تواند به تسکین دادن ماهیچه ‌های عصبی کمک کند که این کار می‌ تواند درد را کاهش دهد.
 • پس ‌خوراند زیستی. ابزارهای الکترونیکی که بر سفتی عضلات خاصی نظارت دارند می ‌توانند به شما کمک کنند که تکنیک ‌های تمدد اعصاب را تمرین کنید.

احتمالا برای اولین بار در مورد علائم بیماری خود با پزشک خانوادگی یا دندان ‌پزشک خود صحبت خواهید کرد. اگر درمان پیشنهاد شده به اندازه کافی باعث تسکین درد نشود، باید به پزشکی مراجعه کنید که متخصص اختلالات مفصل فکی گیجگاهی است.


کلمه وزوز گوش از یک کلمه لاتین به معنی “زنگ زدن” گرفته شده است. اکثر افراد فکر می کنند که وزوز گوش، باعث زنگ زدن گوش می شود. با این حال، وزوز گوش شامل احساسات و دیگر صداهای غیر طبیعی نیز می شود. در این مقاله از بخش گوش، حلق و بینی دکتر سلام، 9 درمان طبیعی و به اثبات رسیده برای درمان وزوز گوش را به شما نشان می دهد و امیدواریم که با پیدا کردن مناسبترین روش، بهترین نتایج را کسب کنید.

وزوز گوش و علت آن

اگر وزوز گوش بارها و بارها تکرار شود، باعث بروز مشکلات عاطفی و روحی می شود. دلایل متعددی برای این وضعیت وجود دارد، اما دو دلیل اصلی آن باعث آسیب به مغز و عصب مربوط به مسیر شنوایی می شوند و اختلالات خاصی را بر روی قسمت هایی از گوش می گذارند. با این حال، اغلب این موارد به هیچ گونه بیماری جدی مربوط نیستند و هنوز هم درمان های طبیعی برای پیشگیری از این وضعیت وجود دارد.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

علائم وزوز گوش

شایعترین علائم وزوز گوش عبارتند از:

شنیدن صدا در هنگامی که هیچ گونه صدای خارجی وجود ندارد. این صداها می توانند شامل زنگ زدن، وزوز کردن، جلز ولز کردن، تیک تیک کردن، سر و صدا، صدایی شبیه صدای هیس و یا صدایی مانند صدای زنبور باشند.

بسیاری از بیماران، تغییر صدا را با توجه به شدت، حجم، زیر و بم بودن صدا و انواع دیگری توصیف می کنند. ضمنا، صدای وزوز گوش را در یک گوش یا هر دو گوش میتوان احساس کرد.

بعضی از افراد ممکن است صداهای موزیکال بشنوند، اما این وضعیت بسیار نادر است.

علاوه بر شنیدن اینگونه صداهای عجیب و غریب در گوش، افراد از مشکلات روانی مانند خستگی، اضطراب، بی خوابی یا حتی افسردگی که منجر به  بدبینی می شوند نیز اظهار خستگی می کنند.

وزوز گوش به همراه صداهای بلند می تواند بر شنیدن صداهای واقعی و توانایی تمرکز که موجب اختلال ذهنی می شود، تأثیر بگذارد. این مسئله باعث مشکلات گفتاری، به ویژه در کودکان می شود.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

درمان های خانگی برای این عارضه گوش

سیر

در سیر، یک ماده فعال به نام آلیسین وجود دارد که به دیالیل دی سولفید (DADS) و دیالیل تری سولفید (DATS) تجزیه می شود. آلیسین یك ماده ضد باكتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی است. این ماده همچنین حاوی آنتی اکسیدان های دیگر است که از آسیب به رادیکال های آزاد که از دلایل افزایش خطر ابتلا به بیماری ها می باشد، پیشگیری می کند.

آلیسین دارای خواص ضد التهابی نیز می باشد که به بدن در برابر ابتلا به بیماری ها، کمک می کند. به خاطر این فواید، سیر یکی از موادی است که بیشترین تحقیقات بر روی آن انجام شده و بهترین دارو در جهان می باشد.

در حالی که علت وزوز گوش در بسیاری از موارد هنوز مشخص نیست، اما مشکل اساسی می تواند عفونت گوش باشد. در این وضعیت، سیر به علت خاصیت ضد التهابی، از صداهایی که بر اثر وزوز گوش ایجاد می شود، پیشگیری می کند.

دلیل دیگر می تواند گردش خون ضعیف در گوش باشد. سیر، به علت ترکیبات گوگردی مانند DADS و DATS باعث کاهش فشار خون بالا، کاهش سطح کلسترول بالا و سایر روش های بهبود گردش خون می شود. علاوه بر دو مزیت فوق که در درمان وزوز گوش ذکر شد، لازم به یادآوری است که سیر باعث ارتقاء سلامت عمومی به هر علت ناشناخته ای می شود.

به منظور استفاده از سیر به عنوان یکی از درمان های خانگی طبیعی برای وزوز گوش، ابتدا باید 6 حبه سیر را با یک فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. سپس این مخلوط را به مدت یک هفته نگه دارید. پس از آن، این مایع را از صافی رد کنید و کمی از آن را درون گوش هایتان بریزید.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

زنجبیل

زنجبیل نه تنها ادویه ای رایج در سراسر جهان است  بلکه یک درمان مناسب برای جلوگیری از ابتلا به سرما و آنفولانزا، درمان مشکلات گوارشی، بهبود گردش خون و غیره می باشد. علاوه بر این، از دیگر مزایای شگفت انگیز زنجبیل، توانایی در بهبود وزوز گوش، به ویژه وزوز گوش ناشی از گردش خون ضعیف می باشد. زنجبیل همچنین حاوی آسپرین است که می تواند هر گونه درد مربوط به وزوز گوش را کاهش دهد. زنجبیل نیز شبیه سیر، حاوی خواص آنتی اکسیدانی است که از آسیب های به رادیکال های آزاد جلوگیری می کند.

استفاده از زنجبیل برای درمان وزوز گوش بسیار مفید است. شما می توانید از کپسول یا تنتور آن به جای زنجبیل تازه استفاده کنید. اگر زنجبیل تازه را ترجیح می دهید، می توانید از چای زنجبیل استفاده کنید. شما  2 تا 4 گرم در روز از زنجبیل می توانید استفاده کنید و سپس مقدار آن را را با توجه به نیازتان،تغییر دهید.

سرکه سیب

طبیعت سرکه سیب اسیدی است و یک ماده  قوی در برابر وزوز گوش و بسیاری از بیماری های دیگر است زیرا دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی می باشد. همچنین سرکه سیب دارای ویتامین های مختلف، مواد معدنی و همچنین آنزیم هایی است که بدن به آنها نیاز دارد. علاوه بر این، شامل عناصر ضد التهابی مهمی است که تمام این مزایا،به درمان وزوز گوش کمک می کنند.

برای درمان وزوز گوش، باید 2 قاشق چایخوری سرکه سیب  و 12 اونس آب را مخلوط کنید. شما همچنین می توانید به جای آب از چای و شیر استفاده کنید (شیر سویا یا شیر بادام بهتر است) و تا زمانی که وزوز گوش متوقف نشده می توانید از آن استفاده کنید.

آناناس

اگر صداهای خیالی را در گوش خود می شنوید، یکی از علل آن ممکن است التهاب باشد. مطالعات نشان می دهند که آناناس می تواند نه تنها التهاب گوش، بلکه التهاب کل بدن را به علت وجود ماده ای به نام بروملین، کاهش دهد. استفاده از آناناس تازه یکی از راه هایی است که می توانید با صدای زنگ در گوش خود مقابله کنید. مصرف آناناس باعث ایجاد هیچ گونه عارضه ای نمی شود مگر اینکه به آن آلرژی داشته باشید. علاوه بر این، ویتامین های موجود در این میوه برای تقویت بدن مفید هستند.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

دانه های آفتابگردان

خوردن دانه های آفتابگردان یکی از بهترین راه حل ها برای درمان وزوز گوش است. دانه های آفتابگردان حاوی مواد مغذی زیادی هستند که برای بدن سالم می باشند:

 • دانه های آفتابگردان حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به سلامت قلب کمک می کنند.
 • ماده سلنیوم که در دانه های آفتابگردان وجود دارد، باعث سم زدایی بدن می شود و از انواع مختلف سرطان جلوگیری می کند.
 • این دانه ها دارای مس و منیزیم هستند که باعث تقویت استخوان می شوند. منیزیم استرس و میگرن را از بین می برد.
 • علاوه بر این، دانه های آفتابگردان غنی از ویتامین E هستند. این نوع ویتامین یک ماده ی محبوب است که باعث سلامتی پوست و مانع از پیری می شود. به غیر از این، همچنین به کاهش درد ناشی از ورم مفاصل، کمک می کند.
 • از همه مهم تر، شامل آنتی اکسیدان هایی هستند که نقش مهمی در مبارزه با التهاب بازی می کنند.
 • و بسیاری از مواد مغذی دیگر.

تمام این مواد مغذی به داشتن بدنی سالم، کمک می کنند. از آنجایی که یکی از دلایل وزوز گوش، وجود یک مشکل در بدن است، تقویت سلامتی بدن بهترین راه حل برای جلوگیری از این وضعیت می باشد. دانه های آفتابگردان به افزایش گردش خون کمک می کنند زیرا گردش خون ضعیف اغلب منجر به وزوز گوش می شود.

ساده ترین راه برای استفاده از دانه های آفتابگردان برای درمان وزوز گوش، خوردن آنها به شکل میان وعده می باشد و یا اینکه می توانید مقداری از این دانه ها را با پوست و مقداری شکر را در آب به مدت 30 دقیقه بجوشانید و دو بار در روز مصرف کنید.

دانه های شنبلیله

پیدا کردن علت بیشترین دلایل بروز وزوز گوش دشوار است. از این رو، با وجود روش های متعدد درمانی، تحت درمان قرار نمی گیرند. با این حال، با متوقف کردن درمان، وزوز گوش دوباره عود خواهد کرد.

از این رو، استفاده از دانه های شنبلیله، یک روش مفید برای درمان وزوز گوش است. آنها حاوی خواص فعال بی شماری هستند که می توانند به کاهش هر نوع درد و بیماری مزمنی کمک کنند.

همچنین، مانند دانه های آفتابگردان، دانه های شنبلیله نیز باعث افزایش گردش خون می شوند. شما می توانید از دانه های شنبلیله به صورت چای استفاده کنید. ابتدا دو قاشق چایخوری از دانه های خرد شده شنبلیله را با یک لیوان آب مخلوط کرده و حدود 10 دقیقه بجوشانید. شما باید 3 فنجان از این چای را در روز مصرف کنید تا بهترین نتایج را بدست آورید.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

پیاز

پیاز منبع غنی از ویتامین C و A است و همچنین حاوی کورستین و کروم می باشد. همه این مواد به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا از آسیب به رادیکال های آزاد و گوش و وز وز گوش جلوگیری شود. علاوه بر این، خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی دارد.

برای کاهش وزوز گوش، باید عصاره پیاز را بگیرید و قطره قطره و کم کم در داخل گوش بریزید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید و سپس اگر وزوز گوش، فروکش کرد، یک بار در هفته از عصاره پیاز استفاده کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل نیز یک درمان موثر برای وزوز گوش است. در ابتدا، اگر وزوز گوش شما از عفونت باشد، از چند قطره روغن نارگیل را داخل گوش خود بمالید، زیرا این روغن، خاصیت ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی نیز دارد.

با این حال، اگر جمع شدن چرک داخل گوش باعث می شود تا صدایی زنگ مانند را حس کنید، روغن نارگیل می تواند را حل کند. همچنین این نوع روغن می تواند به خاطر اسید های چرب ضروری (EFAs ) سلامتی کلی را بهبود بخشد و باعث تقویت ایمنی، کنترل دیابت، جلوگیری از اگزما و غیره شود.

ریحان مقدس

ریحان مقدس نوعی گیاه معروف است که به کاهش وزوز گوش کمک می کند. این گیاه شامل خواص ضد باکتریایی است که باعث از بین رفتن باکتری ها، در گوش ها می شود و همزمان، درد گوش را نیز تسکین می دهد.

برای انجام این روش، ابتدا باید عصاره برگ های این گیاه را استخراج کنید، و سپس دو قطره از آن را در گوش خود بریزید. برای به دست آوردن بیشترین اثربخشی، این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

وزوز گوش؛ 9 درمان طبیعی برای درمان وزوز گوش

اقدامات احتیاطی برای درمان وزوز گوش

گاهی اوقات، وزوز گوش موقتی و  به علت بروز بیماری های شایعی مانند سرماخوردگی، تب و عفونت ظاهر می شود. اگر پس از بهبودی از این بیماری ها، هنوز وزوز گوش ادامه داشته باشد، ممکن است دلیل دیگری باعث وزوز گوش باشد، از این رو، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر علائم وزوز گوش ناگهانی و بدون هیچ دلیل روشن و یا جدی، رخ دهد، شما با سرگیجه یا افت ناگهانی شنوایی روبرو می شوید که باید با پزشک خود مشورت کنید.

وزوز گوش باعث بروز عوارض جانبی مانند اضطراب و افسردگی می شود. بنابراین، برای جلوگیری از این وضعیت ناخوشایند، شما همیشه باید با یک مشاور، مشکلات خود را در میان بگذارید.

علاوه بر درمان وزوز گوش با مواد مغذی، تغییر شیوه زندگی نیز بسیار مهم است. کمبود خواب یا استرس منجر به کاهش سیستم ایمنی بدن و ایجاد حساسیت به التهاب و عفونت و مشکلات مربوط به گوش می شود.


چگونه میتوان با ورزش به بهبودی رابطه جنسی پرداخت؟ همه ما می دانیم که مزایای ورزش کردن برای سلامتی بسیار زیاد است، از جمله سوزاندن کالری، امّا آیا می دانستید که ورزش زمان بندی شده می تواند قطعا بر روی روابط جنسی شما تاثیر مثبت بگذارد؟ شاید احمقانه به نظر برسد امّا این یک حقیقت است: نه تنها ورزش شما را جوان و عالی نگه می دارد، بلکه فعال بودن باعث صرفه جویی مالی است و مانند بمب، باعث تجربه جنسی بهتری می ‌شود. در این مقاله از بخش جنسی و ورزش و سلامتی دکتر سلام به بررسی 9 حرکت ورزشی خواهیم پرداخت که زندگی جنسی شما را تحت شعاع قرار می دهند.

تاثیر ورزش بر بهبودی رابطه جنسی و زندگی زناشویی

ما با شش متخصص در خصوص ارتباط ورزش منظم با بهبود رابطه جنسی سوال کردیم و همه آن ‌ها با این موضوع موافق بوده و علت آن را افزایش اعتماد به نفس و ترشح اِندورفین ‌ها عنوان کردند. زمانی که شما از نظر فیزیکی فعال باشید، چه در حال خواب و چه فعالیت، جریان خوب هورمون‌ ها را در بدنتان احساس می‌ کنید.

بهبودی روابط جنسی

حرکت های ورزشی بی شماری وجود دارد که به شما کمک می کند زندگی جنسی سالمی داشته باشید. کری کورکوران متخصص تربیت بدنی می گوید: «اندورفین های تولید شده از ورزش به آزادسازی هورمون های جنسی کمک می کند و برای سلامت شما مفید است». بنابراین اگر در روزهایی که ورزش سنگین می کنید، احساس داغی جنسی به شما دست می دهد، احتمالاً علت همین است.

حالا که متوجه شدید چقدر ورزش کردن برای زندگی جنسی شما مفید است، چه تمرین‌ های خاصی در باشگاه ورزشی انجام دهید تا بهترین بهره را ببرید؟ در ادامه خواهید دید.

بهبودی رابطه جنسی با این ورزش ها

بهبودی روابط جنسی

اسکات سومو

بایر، مربی ورزش توضیح می ‌دهد که این پیچ با پاهای باز در اسکات معمولی چقدر فایده دارد. «در این ورزش، تحرک هوازی به اندازه فعالیت های قدرتی مفید هستند. دو حالت زانو زده یا نشسته در حالتی که زانوها بالا نگه داشته شوند، حالت های رایج این تمرین هستند. اگر شخص خود را به حالت اسکات بالا و پایین کند، این عمل باعث خسته شدن پاها می شود. اما اسکات سومو عالی است.

در حالت ایستاده و پاها به اندازه عرض لگن باز، پاها خم شده و عمل اسکات را انجام می دهیم. در پایین ترین حالت بدن زانوها به سمت بیرون است. تا جایی که راحتید بنشینید، به اندازه یک تنفس صبر کنید و سپس بایستید. 3 ست 15 تایی انجام دهید. برای افزایش شدت نرمش در هر نشستن تا 5 بشمارید و سپس بلند شوید.»

شنای دست بسته برای بهبودی رابطه جنسی

اگر تمرین شنا برای شما دشوار به نظر می رسد، عذر می خواهیم، امّا شنا یکی از بهترین ورزش های موثر برای کل بدن است. بایر شنای دست بسته را این طور توضیح می ‌دهد که این شنا مانند شنای عادی است امّا در آن دست ها، نزدیک تر از عرض شانه قرار دارند. بایر می ‌گوید این نوع شنا برای قدرت بخشیدن به عضلات بسیار مفید است و باعث قدرت بخشیدن به بازوها می ‌شود؛ بازوهایی که برای نگه داشتن خود در حال رابطه جنسی به کارتان می ‌آید. به توصیه او 3 ست 10 الی 12 تایی و نگه داشتن خود در حالت بالا برای 3 ثانیه، بهترین حالت است.

بهبودی روابط جنسی

بالا و پایین رفتن لگنی

کیتی دانلوپ مربی باله و سازنده یک اجتماع بدنسازی آنلاین، در خصوص اهمیت ورزش های لگنی این گونه می گوید: «این ورزش در بسیاری از باشگاه های ورزشی آموزش داده می شود امّا مردم نمی دانند اهمیت آن دقیقاً چیست. ماهیچه های کف لگن شما بهترین ماهیچه ها برای حمایت از بیشترین قسمت‌ های زنانه بدن شما هستند. اگر این ماهیچه ها ضعیف باشند، کنترل مثانه مشکل شده و تحرکات روده به وجود می ‌آیند و به علاوه قدرت جنسی نیز متاثر می شود. تقویت این عضلات باعث کنترل بیشتر بر این قسمت های بدن و عمل جنسی عمیق تر و تجربه جذاب تری می شود. یافتن این عضلات در بدنتان ساده است. تنها کافی است به این فکر کنید که عضلاتی که باعث کنترل ادرارتان می شوند کدامند.»

در این حرکت بالا و پایین بردن عضلات خاصره لگن، و هم زمان تکان دادن عضلات شکم باید صورت گیرد. دانلوپ می گوید: «در زمان انجام این حرکت در باشگاه بر روی عضلات لگنی خود تمرکز کنید. برخی از افراد به اشتباه قبل از به جلو بردن لگن، باسن خود را عقب می کشند که باعث تاثیرگذاری کمتر این حرکت است.»

بهبودی روابط جنسی

حرکت پُشت بالا و پل پروانه برای بهبودی رابطه جنسی

کورکوران می ‌گوید: «تمرکز بر کشش عضلات لگنی به ارگاسم جنسی لذت بخش تری می انجامد.» بنابراین او این حرکت را توصیه می کند. حرکتی که باعث تقویت عضلات خاصره لگنی به شکلی منحصر به فرد می شود. اما روش آن چیست؟ «بر روی زمین و به پشت بخوابید، زانوها را بکشید. پاها را به هم بسته و به حالت پروانه ای قرار دهید. به حالت پل خود را بالا بکشید. خود را بالا محکم نگه داشته و سپس به پایین برگردید. این حرکت را 10 الی 20 مرتبه تکرار کنید. خود را بالا نگه دارید، سپس سعی کنید پاها را به اندازه عرض لگن حرکت دهید و سپس با پرس کوچکی به سمت بالا این حرکت را تکرار نمایید.»

باز به سمت طرفین

این نوع اسکات نیز در تقویت عضلات کف لگن بسیار مفید است. کورکوران به شما این چنین پیشنهاد می‌ کند: «در حالتی که پاها به اندازه عرض شانه ها باز و به سمت طرفین چرخیده است بایستید. زانوها را کاملاً بکشید و دست ها را هم موازی با آن بکشید. خود را در این حالت بالا بکشید تا صاف بایستید و سپس به سمت پایین مجدداً حرکت کنید. عضلات درونی ران، عضلات لگن و شکم با هر حرکت تقویت می شوند. برای 20 تا 40 مرتبه این حرکت را تکرار کنید.» بهبودی رابطه جنسی

بهبودی رابطه جنسی با بلند کردن عضلات ران

«استفانی نوپ» مربی ورزش و مالک کمپانی بزرگ ورزشی، توصیه می کند که عضلات ران را تقویت نمایید. این ها بزرگترین و قدرتمندترین عضلات بدن شما هستند. به پشت بخوابید و زانوها را جمع کنید. دست ها را در اطراف بدن قرار دهید. به آرامی ران های خود را بالا برده و عضلات ران خود را درگیر کنید. سپس به آرامی و با کنترل به پایین برگردید به طوری که این عضلات درگیر شوند. نوپ این طور توصیه می کند که یک تایمر یک دقیقه ای داشته باشید و 3 بار در هفته 3 ست این تمرین را انجام دهید تا ران های فوق العاده قوی داشته باشید.

بهبودی روابط جنسی

تخته شنا

شنا تمرینی است که در تمامی ورزش های بدنی مفید و ضروری است و البته دلایل خوبی نیز برای انجام آن است. نوپ این گونه توضیح می دهد: «این حرکت به شما قدرت داده و تحمل بدنی را در عضلات شکمی، پشت و تنه بدن افزایش می دهد. این یکی از ورزش های مورد علاقه من است چرا که باعث فرم شکمی زیبا می شود. این حرکت علاوه بر تقویت تنه (شامل پشت و کمر)، عضلات ران و همسترینگ ها را نیز تقویت می نماید که باعث بالانس مناسب تر بدن است.» نوپ می گوید: «در شروع این ورزش در ابتدا با 3 ست ده ثانیه ای آغاز کنید و ده ثانیه میان آن استراحت نمایید. تا آنجا که شما می توانید تا 5 دقیقه در این حالت باقی بمانید. موضوعی که علاوه بر قدرت تنه، شریک جنسی شما را متعجب خواهد ساخت.

فُرم کلاغی برای بهبودی رابطه جنسی

ما می خواهیم این نکته را بگوییم: یوگا یکی از بهترین ورزش ها برای یک زندگی زناشویی بسیار هیجان انگیز است. ربکا ویبل، مبدع «یو یوگا» علت آن را این چنین بیان می کند: «یوگا باعث بروز ارتباط عمیق تر بین ذهن و بدن می شود بنابراین باعث می شود احساس خوبی به شما دست داده و هم برای شما و هم برای شریک جنسیتان لذت را به ارمغان می آورد. یوگا از طرفی اعتماد به نفس را افزایش داده بنابراین تمرکز افراد در کارهایشان را بیشتر می کند.»

فرم کلاغی یکی از محبوب ترین حرکات او است که باعث کشش عضله باسن و لگن شده و عضلات تنه را تقویت می نماید. البته این تمرین برای یوگا کاران آماتور دشوار است امّا زمانی که به آن برسید شما مسلماً ملکه تخت خواب خواهید بود.

حرکت باله به نام Sauté Arabesque

ضمن قرار گرفتن در رده ظریف ترین تمارین ورزشی، باله از ورزش های احساسی و تحریک آمیز نیز می باشد و برای آن هایی که به دنبال رها سازی احساسشان می گردند بسیار مفید است. ژیلیان دریوسیک، موسس یک مرکز باله، یکی از حرکات منحصر به فرد خود را برای ما توضیح می دهد. «حرکتی که در واقع یک روی یک پا جستن به همراه جمع کردن پاها است در حالتی که یک پا به عقب کشیده می شود. او می گوید این حرکت زیبا به این احتیاج دارد که کمربند لگن به جلو و بالا کشیده شود.» این حرکتی است که باعث می شود تمامی عضلات شما درگیر شده و در تخت خواب در واقع مانند یک الهه بدرخشید.


در روزهای اول بارداری زمانی که شما به پزشک خود مراجعه می کنید، لیستی از آزمایشات به شما داده می شود که باید در مراحل مختلف و قبل از زایمان انجام دهید. این آزمایش ها اطلاعات ضروری در مورد سلامتی شما و نوزادتان که هنوز به دنیا نیامده به پزشکان می دهد. این آزمایشات به شناسایی هر گونه مسائلی مانند اختلالات ژنتیکی و نقص های مادر زادی کمک می کند و به شما در برنامه‌ریزی نیازهای بهداشت و درمانی کمک می کند. اغلب آزمایش خون، آزمایش ادرار و همچنین سونوگرافی توصیه می شود. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام، به بررسی تست غربالگری NIPT می پردازیم.

تست غربالگری NIPT چیست؟

این تست همچنین به عنوان آزمایش cell-free DNA ( اندازه گیری DNA آزاد در پلاسمای مادر ) شناخته می شود، تست غیرتهاجمی تشخیص پیش از تولد (NIPT) یک آزمایش خون است که با آزمایشی بر روی DNA جفت نوزاد مشخص می کند که آیا تولد کودک با خطر ابتلا به اختلالات ژنتیکی همراه است یا خیر؟ مزیت NIPT با سایر آزمایش های دیگر در این است که آن را در اوایل دوران بارداری انجام می دهند و در مقایسه با سایر آزمایش های غربالگری دقیق تر است. همچنین حساس تر و تخصصی تر از آزمایشات دیگر در سه ماهه اول و دوم می باشد.

تست غربالگری NIPT

چرا تست غربالگری NIPT انجام می شود؟

تست غربالگری NIPT در تشخیص سندرم داون، سندرم ادوارد، سندرم پاتو، که همچنین به عنوان تیریزومی 21، تیریزومی 18 و تیریزومی 13 شناخته می شوند، کمک می کند،. با کمک این آزمایش میتوان حتی جنسیت کودک و گروه خونی اش را مشخص کرد.

چه کسانی باید این آزمایش غربالگری را انجام دهند؟

پیش از این، فقط به زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به زایمان با کودکان مبتلا به اختلالات کروموزومی بودند، توصیه می شد. این شامل زنانی می شد که:

 • بالای 35 سال سن داشتند
 • دارای کودکی با اختلالات ژنتیکی بودند
 • سابقه مشکلات ژنتیکی خانوادگی داشتند

 همچنین پیشنهاد شده است کسانی که دارای عقب ماندگی ذهنی مرتبط با کروموزوم X مانند هموفیلی یا دیستروفی عضلانی دوشن هستند، مورد آزمایش قرار گیرند. همچنین اگر نوع خونتان Rh منفی باشد، این آزمایش می تواند مشخص کند که آیا نوزاد دارای یک گروه خونی Rh مشابه است یا خیر. اگر نه، انجام مراحلی لازم است تا از تولد بدون نقص نوزاد اطمینان حاصل شود. امروزه، تصمیم به انجام این آزمایش باید توسط شما و دکتر شما انجام گیرد.

تست غربالگری NIPT

معمولا چه موقع تست غربالگری NIPT انجام می شود؟

این آزمایش در زمان ده هفتگی و بالاتر از آن انجام می گیرد و نتایج آن در عرض دو هفته مشخص می شود. در مواردی که آنومالی جنینی در سونوگرافی یا ناهنجاری های ژنتیکی توسط NIPT شناسایی نشود، این آزمایش توصیه نمی شود.

تست غربالگری NIPT با آزمایش غربالگری چهارگانه چه تفاوتی دارد؟

در هر دو آزمایش، یک نمونه از خون مادر برای تجزیه و تحلیل گرفته می شود. در حالی که در آزمایش NIPT به DNA جنین آزاد در جریان خون مادر توجه می شود، برای آزمایش غربالگری چهار گانه از سطح هورمون های مادر آزمایش به عمل می آید. با توجه به میزان دقت، NIPT یک ابزار آزمایش بهتری برای سنجیدن احتمال خطر نوزاد مبتلا به سندرم داون نسبت به دو آزمایش دیگر است.

آزمایش غیرتهاجمی پیش از تولد چگونه انجام می شود؟

تست غربالگری NIPT ، با توجه به این واقعیت که کروموزوم ها به صورت جفت هستند، عمل می کند. در نتیجه کسانی که دارای سندرم داون می باشند، یک کپی از کروموزوم 21 را دارا می باشند و با این ویژگی مشخص می شود که جنین به این سندروم دچار است. در سندرم ادواردز، این کپی اضافی از کروموزوم 18 است، در حالی که افراد مبتلا به سندرم پاتو یک کپی اضافی از کروموزوم 13 دارند.

تست غربالگری NIPT

خطراتی که با آزمایش غیر تهاجمی پیش از تولد در ارتباط است

هیچ خطری در ارتباط با آزمایش غیر تهاجمی پیش از تولد وجود ندارد. این آزمایش باعث می شود شما از انجام چند تست تهاجمی دیگری که می تواند حاملگی شما را در معرض خطراتی مانند آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS) قرار دهد، جلوگیری کنید.

دقت تست غربالگری NIPT چقدر است؟

این آزمایش با دقت 97 تا 99 درصد پیش بینی می کند که آیا فرزند شما در معرض سه مورد از شایع ترین بیماری های ژنتیکی قرار دارد یا خیر. دلایل عدم صحت نتایج مثبت و منفی به شرح زیر است:

علت مثبت کاذب:

ممکن است به دلیل “سندرم تحلیل جنین” (محو سندرم دوقلو) اتفاق بیفتد، و یک اسکن می تواند مشخص کند که آیا این مورد وجود دارد یا خیر. مثبت کاذب بودن امکان دارد به علت مشکلات موجود در مادر باشد ولی جنین آن مشکلات را نداشته باشد و یا ناشی از وجود یک سلول غیرطبیعی به جای نوزاد در جفت قرار داشته باشد.

علت منفی کاذب:

اگر مقدار DNA جنینی موجود در نمونه خون خیلی کم باشد، می تواند منفی کاذب را ایجاد کند. وجود یک خطوط سلولی غیرطبیعی که فقط در کودک وجود دارد و در جفت نیست، می تواند علت منفی کاذب باشد. مسائل فنی دستگاه نیز می تواند منفی کاذب را نشان دهد.

همچنین، هنگامی که مادر دوقلو یا چندقلو باردار باشد، نتيجه NIPT ممکن است واضح نباشد، زيرا شناخت جنينی که آمنيوسنتز منحصر به خودش را دارد و آزمایش را تحت تاثیر قرار می دهد، مشکل است.

تست غربالگری NIPT

 نتایج NIPT چگونه است؟

شرایط به کار برده شده در هنگام گزارش نتایج، بسته به آزمایشگاهی که آزمایش را انجام می دهد، متفاوت خواهد بود. اما معمولا، نتایج آزمایش غير تهاجمی قبل از تولد، مثبت، منفی و یا بی نتیجه است. هر کدام از آنها به چه معنی است:

مثبت:

در حال حاضر برخی از انواع اختلالات وجود دارد و ممکن است به آزمایش تهاجمی بیشتری نیاز داشته باشید. ممکن است به معنای انجام ازمایش آمنیوسنتز یا CVS باشد.

منفی:

بسیار بعید است که هر نوع مسئله کروموزومی یا ژنتیکی وجود داشته باشد.

بی نتیجه:

فقط حدود 4 درصد از تمام آزمایش های NIPT بی نتیجه خواهد بود. ممکن است این امر زمانی اتفاق بیفتد که مقدار کمی DNA جنینی موجود در نمونه خون وجود داشته باشد. امکان دارد تست غربالگری NIPT تکرار شود.

اگر آزمایش نشان دهد که نوزاد دارای Rh منفی است، نیازی به انجام هیچ کاری نیست. اما اگر Rh مثبت باشد، با در نظر گرفتن سلامتی شما و عوامل دیگر، حاملگی شما باید با دقت مورد نظارت قرار گیرد. بر اساس نتایج NIPT و همچنین نتایج اندازه گیری مایع نیمه شفاف پشت گردن سه ماهه اول دوران بارداری، ممکن است دکتر شما آزمایش های بیشتری را توصیه کند.

احساس اضطراب و نگرانی در مورد NIPT و نتایج آن طبیعی است، به خصوص اگر معلوم شود جنین شما ممکن است نوعی اختلالات کروموزومی داشته باشد. ناهنجاری های کروموزومی درمان نمی شود. صحبت کردن با دکترتان و مشاور ژنتیک امکان دارد به شما کمک کند تا پاسخ های خود را دریافت کنید و تصمیم بگیرید که در آینده چه اقداماتی را انجام دهید.

این اطلاعات ارائه شده در سایت دکتر سلام، فقط برای راهنمایی و افزایش اطلاعات شما کاربران عزیز است و جایگزین مشاوره پزشکی حرفه ای واجد شرایط نمی شود.

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

 • دسته‌بندی نشده
 • دسامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

این مطلب از وب سایت دان موزیک • دانلود آهنگ. انتشار گردید.

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

در این پست می توانید آهنگ مجید خراطها چشمام را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام

download song | Singer: Majid Kharatha | Song name: Cheshmam  | With the text song Share To Majid Kharatha-Cheshmam Mo on your social network

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
مجید خراطها چشمام حمید احدی ترانه غمگین

 

تکس موزیک مجید خراطها چشمام

 

🎵 یه وقتایی هرچی صداتو میبری 🎵

🎵 بالاتر کمتر صداتو میشنون 🎵

🎵 اما یه وقتا چشماته که داد میزنه … 🎵

🎵 الان چشمام باهات حرف داره 🎵

🎵 یه دقیقه تو چشام نگاه کن هیچی نگو 🎵

🎵 چشمامو میبینی میبینی داغونم 🎵

🎵 داغونه این خونه خونه دلتنگه 🎵

🎵 خونمون دلتنگه دلتنگ چشماتو چشماتو 🎵

🎵 میبینم میبینم سردی تو چه خونسردی 🎵

🎵 انگار اصلا نمیدونی با خودم گیرم 🎵

🎵 از چی دلگیرم تو خودم میرم 🎵

🎵 ولی چشمات که میدونه تو 🎵

🎵 یه بی اعصاب من یه دیوونه من بی تقصیرم 🎵

🎵 انگار اصلا نمیدونی با خودم گیرم 🎵

🎵 از چی دلگیرم هی تو خودم میرم 🎵

🎵 ولی چشمات که میدونه تو یه 🎵

🎵 بی اعصاب من یه دیوونه من بی تقصیرم 🎵

🎵 چشمامو میبینی میبینی داغونم 🎵

🎵 داغونه این خونه خونه دلتنگه 🎵

🎵 خونمون دلتنگه دلتنگ چشماتو چشماتو میبینم 🎵

🎵 میبینم سردی تو چه خونسردی 🎵

 

 

دانلود آهنگ مجید خراطها چشمام


همه انسان ها مرتبا دچار فراموشی می شوند خصوصا وقتی که در زندگی مشغله زیادی دارند. کم شدن حافظه ممکن است حتی باعث مختل شدن زندگی روزمره شود. در مواجهه با چنین مشکلات جدی ای، بهترین راه مراجعه به یک متخصص یا پزشک برای تشخیص و درمان است. به علاوه تحقیقات انجام شده نشان می دهد تغییر در نحوه زندگی، رژیم غذایی و درمان های طبیعی تاثیر بسزایی در تقویت حافظه دارند. در این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام به شما می گوییم چگونه میتوان به طور طبیعی از ابتلا به بیماری آلزایمز جلوگیری کرد و به تقویت حافظه پرداخت.

12 راه ساده و طبیعی ولی مؤثر در تقویت حافظه

ژنتیک یا عوامل ژنتیکی در کم شدن حافظه نقش دارند به ویژه در شرایط جدی عصبی مثل بیماری آلزایمر. عوامل مختلف دیگری نیز ممکن است روی حافظه تاثیر گذار باشد مثل استرس، اختلال در خواب، افسردگی، پرکاری و یا کم کاری تروئید، سوء تغذیه (به ویژه کمبود ویتامین های B)، استفاده از داروهای محرک، نوشیدن الکل یا سیگار کشیدن. مطالب زیر بهترین راه ها برای تقویت حافظه به طور طبیعی را ارائه می دهد.

تقویت حافظه

استفاده از مکمل روغن ماهی برای تقویت حافظه

بر اساس تحقیقات انجام شده، روغن ماهی حاوی امگا 3_ اسید داکوزاگزائنیک (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است. اسیدهای چرب امگا 3 کمک زیادی به کم شدن ریسک ناراحتی های قلبی، کند کردن روند کاهش حافظه، کم کردن التهاب و کاهش استرس و نگرانی می کنند. شواهد دیگر حاکی از این است که روغن ماهی نقش بسزایی در تقویت حافظه افرادی که دارای اختلال در شناخت محیطی هستند، دارد. DHA  و EPA هر دو برای عملکرد صحیح مغز حائز اهمیت هستند و همچنین التهابات بدن که ناشی از زوال عقل هستند را کم می کنند.

حفظ کردن وزن مناسب

یکی از بهترین راه های حفظ سلامت ذهن و جسم در بهترین وضعیت حفظ وزن متناسب هست. بر اساس یک تحقیق در سال 2006 اضافه وزن می تواند موجب ایجاد تغییرات در ژن های مرتبط با حافظه شود که تاثیر بسیار منفی بر روی حافظه دارد. از طرفی اضافه وزن می تواند موجب التهاب و مقاومت انسولین در بدن شود که هر دوی آنها بر روی مغز تاثیر گذار هستند. تحقیق دیگری حاکی از این است که اضافه وزن ریسک ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد و موجب اختلال در عملکرد حافظه و هوش می شود. توجه داشته باشید نگهداشتن بدن در یک حجم ثابت می تواند کمکی باشد برای اجتناب از مشکلات ناشی از اضافه وزن که منجر به کاهش حافظه می شود.

تقویت حافظه

تقویت حافظه با کم کردن مصرف شکر

مصرف زیاد شکر منجر به ایجاد مشکل در سلامتی و بیماری های مزمن می شود که باعث کم شدن حافظه می شوند. بر اساس یک سری تحقیقات، مصرف زیاد شکر باعث کم شدن قدرت مغز و کم شدن حافظه می شود. بنابراین مصرف نکردن شکر کمک زیادی به تقویت حافظه و سلامتی عمومی شما می کند.

حذف کربوهیدرات تصفیه شده

خوردن بیش از حد کربو هیدرات ها مثل کیک ها، شیرینی ها، نان سفید و برنج سفید ممکن است موجب آسیب زدن به حافظه شما شود. یک تحقیق انجام شده در سال 2015 نشان می دهد که رژیم غذایی غرب حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده است که عامل موثر بر زوال عقل و کم شدن آگاهی است. تحقیق دیگری خاطر نشان می سازد که بچه هایی که بیشتر از کربوهیدرات هایی مثل برنج سفید، فست فود و نودل ها مصرف می کنند بیشتر در معرض کاهش آگاهی و تحلیل حافظه کوتاه مدت هستند.

تقویت حافظه

تقویت حافظه با ورزش بیشتر

ورزش روزانه برای سلامتی ذهن و جسم امری حیاتی است. ورزش برای مغز مفید است همچنین موجب افزایش حافظه افراد در هر سنی می گردد. یک تحقیق انجام شده، اثبات کرده است که ورزش همچنین برای افزایش ترشح پروتئین های محافظ عصبی مفید بوده و باعث رشد و توسعه سلول های عصبی می شود که این روند در نهایت سلامت مغز را افزایش می دهند. از طرفی ورزش روزانه در میانسالی می تواند بهترین راه برای کم کردن احتمال زوال عقل در سنین بالاتر باشد.

غذاهای ضد افسردگی استفاده کنید

داشتن یک رژیم غذایی ضد افسردگی، برای تقویت حافظه شما÷ بسیار حائز اهمیت است. به علاوه، مصرف آنتی اکسیدان ها موجب کاهش استرس در بدنتان شده و در نتیجه باعث کاهش افسردگی در بدن شما می شود.

شما می توانید از غذاهایی استفاده کنید که حاوی آنتی اکسیدان هستند مثل چای ها، سبزیجات و میوه جات. بر اساس تحقیقات به عمل آمده افرادی که از میوه و سبزیجات بیشتری استفاده می کنند، در مقایسه با افرادی که مصرف کمتری از این مواد غذایی داشته اند کمتر در معرض زوال عقل و کم شدن حافظه قرار گرفته اند. همچنین مصرف توت ها می تواند مانع کم شدن حافظه شود چون توت ها مملو از آنتی اکسیدان هایی چون فلونوئیدها (flavonoids) و آنتی اکیانینز (Anthocyanins) هستند. تحقیق دیگری به این مساله اشاره می کند که زنانی که بیشتر از توت فرنگی و تمشک آبی استفاده کردند نسبت به آن هایی که مصرف کمتری از توت ها داشتند، کمتر در معرض کم شدن حافظه و کاهش آگاهی بوده اند.

تقویت حافظه

تقویت حافظه جای دادن کمی کاکائو در رژیم غدایی

کاکائو یک ماده مغذی و حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان به نام فلونوئیدها است که برای مغز شما مفید می باشد. مهم تر اینکه آنها به افزایش رشد سلول های عصبی، رگ های خونی و بیشتر شدن جریان خون در بخشی از مغز تان که مرتبط با حافظه است، کمک می کنند. یک تحقیق در سال 2011 نشان می دهد افرادی که شکلاتی که حاوی 720 میلی گرم فلاونوئیدبود، مصرف کردند حافظه بهتری نسبت به افرادی داشتند که شکلات سفید مصرف می کردند.

مصرف زردچوبه

زردچوبه یک آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد و خاصیت ضد پیری در بدن شما دارد. بر اساس تحقیقی که بر روی بدن حیوانات انجام شد، زردچوبه کهولت را کاهش داده و آسیب های ناشی از اکسید شدن و همچنین تعداد پلاک های نشاسته ای را کم می کند. دوباره ساخته شدن ترکیبات نشاسته ای موجب بیماری آلزایمر می شود. زردچوبه همچمین تاثیر بسزایی در رشد حافظه دارد و از کم شدن حافظه جلوگیری می کند.

تقویت حافظه

راه های گیاهی و طبیعی برای تقویت حافظه

1.جوز هندی

آلما یا جوز هندی مصارف زیادی در آیین آیورودا دارد که موجب تقویت سیستم عصبی و قوای حافظه می شود. همچنین به عنوان بهترین ماده برای افزایش بهبود سیستم ایمنی استفاده می شود چون حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین C است.

بر اساس تحقیقی که در سال 2007 انجام شد، اثبات شده است جوز هندی یک درمان مفید برای بیماری آلزایمر و افزایش حافظه است. برای این منظور شما می توانید 1تا 3 قاشق چایخوری از آن، 3  بار در روز برای حداقل چند هفته بخورید.همچنین می توانید به این صورت استفاده کنید:

 • ریشه جوز هندی –یک قاشق چای خوری
 • دانه کنجد سفید- یک قاشق چای خوری
 • عسل – یک قاشق چای خوری

طرز تهیه: ریشه جوز هندی را با دانه کنجد سفید مخلوط کرده و بعد عسل را به آن اضافه کنید.

روزی یکبار مصرف کنید.

تقویت حافظه

2. براهمی

به عنوان یک ماده مقوی برای مغز و محافظ عصبی عمل می کند و تاثیر آنتی اکسیدانی دارد. بخشی از یک تحقیق که در سال 2008  بر روی افراد سالم 65 ساله صورت گرفت، عنوان کرد که براهمی موجب افزایش یادآوری کلمات، رشد حافظه و کاهش استرس و نگرانی می شود. همچنین باعث تقویت حافظه می شد.

طرز استفاده:

 • برگ براهمی
 • عسل

آب مقداری برگ براهمی را گرفته و با مقداری عسل مخلوط کنید. دو قاشق چای خوری از مایع را دو یا سه بار در روز بخورید.

راه دوم:

 • پودر براهمی یک چهارم یا یک دوم قاشق چای خوری
 • شیر گرم یک فنجان
 • هل خرد شده

پودر را با شیر گرم مخلوط کنید، هل را به آن اضافه کنید و مخلوط را دو بار در روز استفاده کنید. این روند را برای حداقل چند هفته ادامه دهید.

تقویت حافظه

3. رزماری:

رزماری برای تقویت حافظه مفید می باشد. رایحه آن، تاثیر بسزایی در افزایش حافظه دارد که بسیار حائز اهمیت برای عملکرد روزانه است.

طرز استفاده:

 • رزماری خشک شده – یک قاشق چایخوری
 • آب جوش – یک فنجان
 • عسل

رزماری را پنج دقیقه در آب جوش بخیسانید و بعد آنرا صاف کنید و عسل را به آن اضافه کنید.

چند هفته هر روز این مایع را بنوشید.

نکته: رزماری برای افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

4. بادام درختی

بادام درختی یکی از درمان های موثر در آیورودا است که موجب افزایش قدرت مغز و تقویت حافظه می شود چون حاوی مقدار زیادی روغن امگا 3 و آنتی اکسیدان است. همچنین برای چشم ها بسیار مفید است.

طرز استفاده:

 • 5 تا 10 عدد بادام درختی
 • شکر یا عسل
 • شیر یک لیوان

بادام درختی را از شب قبل در آب خیس کنید پوستش را بگیرید و صبح آن را بکوبید. مقداری عسل یا شکر هم به آن اضافه کنید. هر روزبه مدت یک ماه بخورید و از آن لذت ببرید.

تقویت حافظه

نکات اضافه

بازی فکری انجام دهید مثل حل جدول یا بازی با کلمات. برای اینکه با انجام این بازی ها، مغز وادار به فعالیت می شود.

در رژیم غذایی خود گیاهان و ادویه جات مثل ریحان، فلفل سیاه و زردچوبه را بگنجانید چون آنها در افزایش و تقویت حافظه کمک فراوانی می کنند. همچنین، از چای سبز استفاده کنید چون چای سبز حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است.

رژیم غذایی سالم و حاوی مواد مغذی مثل بتاکاراتون، ویتامین های A، C ،B12 ، فولیک اسید، آهن، زینک، منیزیم و کلسیم داشته باشید.

به جای روغن های اشباع شده از روغن های طبیعی و سالم استفاده کنید.

خواب کامل داشته باشید. چون خواب کامل کمبودهای مغز را جبران کرده و عملکرد مغز را برای بالا بردن توانایی هایش تنظیم می کند.

چند دقیقه در آفتاب بمانید. چون نور خورشید ویتامین D مغز را فراهم کرده و موجب عملکرد بهتر مغز می شود.

راه های ساده و لذت بخش زیادی برای تقویت حافظه وجود دارد. سعی کنید این نکات را در زندگی روزمره تان رعایت کنید تا مغزتان را تحریک کرده و موجب تقویت حافظه تان شوید. هدف همه مطالب فراهم شده در این متن جهت اطلاع و آموزش هستند. توصیه ما به شما این است که روش سالمی را در پیش بگیرید.


در مورد رویای شفاف چه می دانید؟ شاید پیش خودتان فکر کنید آیا من هم رویای شفاف داشته ام؟ اصلا رویای شفاف چیست؟ آیا تا به حال اتفاق افتاده که در حال خواب دیدن بوده­اید و ناگهان متوجه شدید که در خواب هستید؟ آیا تا کنون موفق به کنترل بر داستان رویای خود شده اید؟ اگر پاسخ شما به این سوال (بله) است شما رویای شفاف را تجربه کرده­اید. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام می خواهیم به بررسی رویای شفاف  و یا خواب روشن بپردازیم. با ما همراه باشید.

رویای شفاف چیست؟

به تازگی رویای شفاف توسط فیلم هایی مانند Inception معروف شده است. ویژگی فیلم این است که افراد حرفه ای رویابین نه تنها قادر به کنترل شکل و محتوای رویاهای خود هستند بلکه رویای دیگران را نیز کنترل می کنند. چنین حدی از دستکاری در رویا ممکن است که در زندگی واقعی امکان پذیر نباشد، اما تمام آن غیرقابل دسترس نیست.

رویای شفاف

در واقع، برخی از افراد قادرند که چیزی را که به عنوان رویای شفاف شناخته می شود تجربه کنند و برخی از آنها قادر به کنترل برخی از عناصر رویاهای شبانه خود هستند. ادگار آلن پو در شعر بسیار معروف خود می نویسد: همه آنچه که ما می بینیم و یا به نظر می رسد / فقط یک رویا در داخل یک رویا است.

این که آیا او درست می گوید یا نه، موضوعی است که فلاسفه باید در مورد آن بحث کنند، اما مرز میان رویا و واقعیت چیزی است که به نظر می رسد رویای شفاف نام دارد. در این نقطه نظر، ما به آن چه توصیفی از رویای شفاف است می پردازیم، آیا این تجربه ها می توانند کاربردهای عملی داشته باشند و چگونه ممکن است که یک شخص بتواند بیننده رویای شفاف باشد.

به طور معمول هنگامی که خواب می بینیم، آگاه نیستیم که رویا واقعی نیست. یکی از شخصیت های فیلم Inception کاملا به درستی آن را بیان می کند: خب، در رویاها، احساس می کنیم واقعی هستند، در حالی که ما درست در وسط آنها هستیم؛ فقط زمانی که از خواب بیدار می شویم متوجه می شویم که چیزی واقعا عجیب بود.

با این حال، برخی از ما قادر به وارد شدن به یک رویا و آگاهی کامل از این واقعیت که ما واقعا در یک رویا هستیم، می باشیم.

متخصصان توضیح می دهند: رویای شفاف به عنوان یک رویا تعریف شده است که طی آن رویابین، در حالی که در رویا است، کاملا به این امر آگاه است.

نخستین یادداشت ها درباره رویای شفاف در رسالۀ ارسطو، فیلسوف یونان باستان، رساله ای درباره رویاها، دیده می شود. در آن، او یک نمونه از خودآگاهی در موقعیت رویا دیدن را توصیف می کند.

او نوشته است: اگر فردی که در خواب است  و متوجه شود که خواب است و در حالت خواب در آگاهی باشد، در این موقعیت، ادراک پیش از ذهنش می­آید، هنوز خود را حاضر می بیند، اما چیزی در درون او این موضوع را به او می گوید: تصویر Koriskos خود را نشان می دهد، اما Koriskos واقعی وجود ندارد.

مشخص نیست که چند نفر واقعا رویای شفاف را تجربه کرده اند، هرچند مطالعات مختلف سعی در جمع آوری اطلاعات در مورد شیوع آن دارند و به نظر می رسد که این پدیده ممکن است کاملا معمول باشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه انجام شده در برزیل، 3427 شرکت کننده را با میانگین سن 25 سال مورد بررسی قرار داد. نتایج این بررسی نشان داد که 77 درصد از پاسخ دهندگان حداقل یک بار خواب شفاف را تجربه کرده اند.

رویای شفاف زمانی رخ می دهد و شبیه چیست؟

مانند بسیاری از رویاها، رویای شفاف معمولا در طول مرحله ای از خواب معروف به حرکت سریع چشم (REM) رخ می دهد. برای بعضی از مردم، خود به خودی اتفاق می ­افتد. با این حال، بعضی خود را برای بهتر شدن در داشتن رویای شفاف آماده می کنند.

به عنوان مثال یکی از کسانی که خواب شفاف را تجربه کرده است به خبرگزاری پزشکی امروز گفت:

خواب شفاف من هنگامی رخ می دهد که در حال بیدار شدن هستم و یا گاهی اوقات اگر به طور مختصر بیدار شوم و مجدد به خواب بروم اتفاق می­افتد. امروزه من می توانم این کار را در زمانی که بین خواب و بیداری هستم انجام دهم.

درجه ای که فرد می تواند رویای خود را در صورتی که شفاف باشد تحت تأثیر قرار دهد، به میزان قابل توجهی متفاوت است. برخی از افراد ممکن است بلافاصله بعد از اینکه متوجه می شوند که در حال خواب دیدن هستند، بیدار شوند.

دیگران ممکن است بتوانند بر روی اعمال خود در رویایشان یا قسمت هایی از آن تأثیر بگذارند. بیننده رویای شفاف مشهور که با MNT صحبت کرد به ما گفت که او توانست داستان رویای خود را به منظور ایجاد یک تجربه دلپذیر برای خود دستکاری کند.

او گفت: معمولا من می توانم داستان رویای خود را کنترل کنم، به عنوان مثال، اگر با چیزهایی که در خواب می بینم رابطه خوبی برقرار نکنم، می توانم آن را تغییر دهم.

کاربردهای آن چیست؟

رویای شفاف مطمئنا یک کشف جذاب و شگفت انگیز است. توانایی کشف دنیای درونی خود با آگاهی کامل از این که ما در حال دیدن رویا هستیم بسیار جذاب بوده و طعم جادویی دارد.

با این حال آیا رویای شفاف می تواند کاربرد عملی داشته باشد؟ دکتر دنهلم اسپی، در دانشگاه آدلاید در استرالیا، محققی است که متخصص خواب شفاف است. او برای MNT توضیح داد که این تجربه واقعا می تواند درمانی باشد.

دکتر آسپی گفت: کاربرد اصلی آن، برای رفع کابوس ها، به ویژه کابوس های تکراری که ممکن است بر کیفیت زندگی افراد اثر بگذارد، می باشد. او توضیح داد، تمرین یادگیری داشتن رویای شفاف برای متوقف کردن کابوس ها و یا جلوگیری از وقوع یا تکرار دوباره آن، به نام (درمان رویای شفاف) شناخته می شود.

او برای ما توضیح داد، اگر بتوانید به کسی که کابوس می بیند کمک کنید تا آن را به رویای شفاف تبدیل کند، سپس آنها توانایی کنترل بر رویا یا کابوس خود را پیدا می کنند.

دکتر دنهلم اسپی می گوید: “بگذارید بگوییم شما در یک کابوس توسط کسی مورد حمله قرار گرفته اید. می توانید سعی کنید با مهاجم صحبت کنید. شما می توانید از او بپرسید که چرا در رویاهای شما ظاهر می شود؟  یا بپرسید شما برای حل درگیری با من به چه چیز نیاز دارید؟”.

رویای شفاف

وی افزود برخی از افراد قدرت فوق العاده یا توانایی های ویژه ­ای دارند بنابراین می توانند علیه مهاجم مبارزه کنند؛ همچنین شما می توانید فرار کنید، بنابراین از چیزهایی مانند پرواز کردن و یا حتی انجام تکنیک های بیدار شدن عمدی از خواب برای فرار از کابوس استفاده کنید.

خواب شفاف همچنین توانایی کمک به افراد مبتلا به ترس و اضطراب، مانند ترس از پرواز و یا ترس از حیوانات از جمله عنکبوت هراسی (ترس از عنکبوت) را دارد.

دکتر دنهلم اسپی افزود: اگر فرد فوبیای خاصی داشته باشد، محیط رویای شفاف او یک فرصت جالب برای انجام دادن کارهای درمانی در اختیار ما قرار می دهد که در آن شما به تدریج خود را به آنچه که می ترسید، نزدیک می کنید.

او گفت: این کار ممکن است، زیرا محیط های رویایی در واقع می توانند یک تجربه کاملا واقع­ گرایانه را بدون آن که احساس ناامنی کنید، برای شما فراهم آورند. در طول خواب شفاف، فرد می داند که چیزهایی که وجود دارد، در دنیای واقعی نیستند، بنابراین او با خیال راحت می تواند بدون در نظر گرفتن خطرات، بر ترس خود، غلبه کند.

دیدن رویای شفاف نوعی فعالیت خلاقانه است

در عین حال، رویای شفاف به عنوان یک وسیله سرگرمی غیرمعمول نیز جذاب است. چیزی مانند تجربه غریزی واقعیت مجازی.

یک بیننده با تجربه خواب شفاف ، ممکن است بتواند به یک ماجراجویی بپردازد و با افراد و یا چیزهای دیگری ارتباط برقرار کند که ممکن است در زندگی واقعی امکان انجام آنها را نداشته باشد.

خواب شفاف بینی که با MNT صحبت می کرد گفت که او چیزی شبیه به روایت داستان را تجربه می کند، که باعث می شود او بعد از بیدار شدن احساس خوشحالی کند:

خواب شفاف برای من یک نوع فعالیت خلاقانه است. من می توانم در رویایم به جستجو در آنچه که ذهن آگاه من می خواهد بپردازم. این تنها قسمتی از یک سرگرمی نیست و معمولا من را خوشحال می کند. من تمایل به تجربه تمام آنها در بیداری نیز دارم.

او ادامه داد: من برای سرگرمی رویابینی شفاف را انجام می دهم. من از آن لذت می برم، و به عنوان کسی که از داستان گویی لذت می برد این کار، تجربه ای مشابه نوشتن یک داستان یا بازی ویدیویی است. شما در داستانی غرق می شوید که به نوعی خودتان نیز جزئی از آن هستید.

رویای شفاف

تکنیک هایی برای داشتن رویای شفاف

تکنیک های بسیاری برای افرادی که می خواهند تلاش کنند و به رویای شفاف برسند و یا کسانی که می خواهند تجربیات رویای شفاف بینی خود را کامل کنند، وجود دارد.

یک مطالعه انجام شده توسط دکتر Aspy و همکارانش در سال گذشته، اثربخشی سه روش معمول را مورد آزمایش قرار داد.

اولین روش به عنوان “تست واقعیت” شناخته می شود. این ممکن است شامل تایید اینکه آیا شما هم در زندگی واقعی و هم در طول یک رویا خواب میبینید یا خیر، باشد.

به عنوان مثال، در طول روز، فرد ممکن است بخواهد از خود بپرسد، من در حال حاضر در حال خواب دیدن هستم؟ و در همین حین سعی می کند که دست خود را از دیوار محکم عبور دهد.

این روش متکی به مفهوم است. در زندگی واقعی دیوار جامد و غیر قابل نفوذ باقی می ماند، در حالی که در یک رویا دست به راحتی عبور می کند.

روش دیگر (بررسی واقعیت) است که مبتنی بر خواندن یک خط از متنی است. در واقع، به عنوان مثال، اگر ما یک متن را از روی یک پوستر بخوانیم، هنگامی که آن را می خوانیم، ثابت باقی می ماند. با این حال، در یک رویا، متن دائما تغییر می کند.

انجام چندین باره این آزمایش ها در طول روز، انجام آنها در حالت رویا دیدن را راحت تر می کند و به بیننده خواب اجازه می دهد تا بر رویای خود آگاهی پیدا کند.

یکی دیگر از تکنیک ها (برگشتن به رختخواب) است و نیاز به تنظیم یک زنگ هشدار برای بیدار شدن از خواب بعد از حدود 5 یا 6 ساعت خوابیدن دارد.

بعد از بیدار شدن اولیه، فرد باید خود را قبل از رفتن مجدد به رختخواب، برای مدتی بیدار نگه دارد، این تکنیک بلافاصله فرد خواب رفته را به REM میبرد، فاز خوابی که در طی آن فرد در حال خواب، احتمال بیشتری دارد که تجربه رویای شفاف داشته باشد.

در نهایت، رویای شفاف ممکن است از طریق «القای مونومن» رخ دهد. یک روش دیگر این تکنیک است که نیاز به ممارست و تمرین زیادی دارد.

با القای مونومن، فرد باید قبل از رفتن به رختخواب، جمله ای مثل (امشب من متوجه می شوم که در حال رویا دیدن هستم) را با خود تکرار کند. از این طریق فرد خود را برای دستیابی به رویای شفاف آماده می کند.

مجلات رویا و مدیتیشن

همچنین به نظر می رسد که کسانی که راحت تر به رویای شفاف دست پیدا می کنند، مشکلات کمتری را در به یاد آوردن رویاهایشان دارند.

دکتر آسپی توضیح داد: هنگامی که به رویای شفاف وارد می شوید، قوی ترین پیش بینی کننده ی این که آیا شما در حال دیدن رویای شفاف هستید یا خیر، این است که ببینید تا چه حد می توانید رویاهای قبلا دیده شده تان را به یاد بیاورید.

بنابراین، برای برخی از افرادی که علاقه مند به شناختن رویاهای خود با آگاهی کامل هستند، ممکن است داشتن یک مجله رویابینی که در آن رویاهای خود را که هر شب می بینند، به همان اندازه که به یاد می اورند، ثبت کنند. مفید باشد.

رویابینی که ما با او مصاحبه کردیم این قضیه را تایید کرد و گفت که برای مدتی طولانی از این که بعد از بیدار شدن از خواب رویاهای خود را بنویسد، لذت می برده است.

تمرین دیگری که ممکن است به داشتن رویای شفاف کمک کند، مراقبه و یا آگاهی بر ذهن است، زیرا در آن به افراد آموزش می دهند تا به طور کلی بیشتر درباره خود و محیط اطراف خود آگاهی پیدا کنند.

دکتر اسپی گفت: بسیاری از مردم به مراقبه و آگاهی بر ذهن به عنوان راهی برای داشتن رویای شفاف علاقه مندند. ایده اصلی این است که اگر شما در طول روز بیشتر آگاه باشید، در حالتی که خواب هستید نیز بیشتر احتمال دارد که متوجه این موضوع شوید.

رویای شفاف

نگرانی ها و خطرات

یک نگرانی که مردم در مورد دستیابی به رویای شفاف بیان می کنند این است که، اگر بتوانند به آن دست یابند، ممکن است در یک رویا گیر کنند و دیگر بیدار نشوند.

با این حال، دکتر اسپی به MNT توضیح داد که این یک خطر نگران کننده نیست؛ به طور معمول، فرد تنها می تواند خواب  و رویا را برای مقدار زمان مشخصی از شب در هر شب ببیند، به طوری که بعید است کسی بتواند در خواب گیر کند.

او به ما گفت: دلیل اصلی این است که تقریبا بدون توجه به آنچه که شما انجام می دهید تنها به طور میانگین فقط مقدار مشخصی از خوابیدنتان را به خواب دیدن اختصاص میدهید. راهکارهایی برای افزایش آن وجود دارد. اما برای مدت زمان طولانی عملی نیست.

یکی دیگر از نگرانی ها این است که فرو رفتن در رویای شفاف، نیاز به تمرکز و تلاش دارد، که ممکن است به این معنی باشد که مانع راحت خوابیدن شما می شود.

با این حال، دکتر آسپی دوباره به ما اطمینان داد و خاطرنشان کرد که بینندگان رویای شفاف که در گذشته تجربیاتی داشته اند، به دلیل دیدن داشتن رویای شفاف، خستگی یا کیفیت خواب کمتری را گزارش نکرده اند.

در عین حال، در حال صحبت با ما، او به مشتاقان رویای شفاف هشدار داد که: من به طور کلی توصیه می کنم که افرادی که مشکلات روانی خاصی دارند، رویای شفاف را دنبال نکنند.

برای مثال افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است نتوانند برخی افکار یا ترس را از حوادث رخ داده در زندگی واقعی متمایز کنند. دکتر آسپی خاطر نشان کرد: در بعضی از موارد، در واقع، رویای شفاف ممکن است شرایط را تشدید کند.

رویای شفاف ممکن است یک تجربه شگفت انگیز، مفید و یا دلپذیر باشد، اما قبل از تلاش برای آزمایش حالت های رویا دیدن، هنوز باید در نظر داشته باشید که چرا شما علاقه مند به دستیابی به آن هستید و چه انتظاراتی از آن دارید.


چگونه میتوان با کمک گیاهان به افزایش سلامتی دست یافت؟ طب گیاهی بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ و طب سنتی چینی است. گفته شده است که امپراتور شن نانگ 100 گیاه را مورد بررسی قرار داده تا مردم چین بتوانند از آنها در رژیم غذایی و درمان بیماری هایشان استفاده کنند. این گیاهان چینی بسیار عالی به حفظ تعادل بدن کمک می کنند. همچنین چی به عنوان مقدار انرژی که برای سلامت کلی بدن ضروری است و جینگ، به عنوان جوهر و خمیر مایه ما شناخته می شود. در این مقاله از بخش تغذیه و طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام به بررسی این 15 گیاه و غذای چینی برای افزایش سلامتی می پردازیم.

15 نوع از بهترین گیاهان و غذاهای سرشار از مواد مغذی چینی

خوشبختانه، امروزه ما به این گیاهان چینی دسترسی داریم و رسیدن  به سلامتی طبیعی، در دستان ماست. با تقویت و تغذیه اندام های حیاتی، به بدن خود برای حفظ تعادل کمک می کنیم و حتی در مواجهه با عوامل عاطفی و محیطی و با استفاده از گیاهان چینی می توانیم  سالم و سرزنده بمانیم.

افزایش سلامتی

این گیاهان شامل موارد زیر می شوند:

 • شاه بلوط
 • اسکیزاندرا
 • جلبک دریایی
 • تخم ماهی قزل آلا
 • موم عسل
 • میسو
 • گوشت ارگانیک
 • توت گوجی
 • مغز استخوان و استخوان قلم
 • رحمانیا
 • قارچ رئیشی
 • جنسینگ
 • فو-تی
 • کوردیپس
 • شاخ بز کوهی

افزایش سلامتی با شاه بلوط

شاه بلوط یا کاستانیا، دسته ای از درختانی هستند که یک نوع آجیل خوراکی تولید می کنند. ما این آجیل را شاه بلوط می نامیم و از طعم ملایم و شیرین آن لذت می بریم. در طب سنتی چینی، شاه بلوط یک نوع غذای گرم محسوب می شود که کلیه ها، طحال و دستگاه گوارش را تغذیه می کند.

شاه بلوط سرشار از آنتی اکسیدان ها و فیبر است که از قلب محافظت کرده و به هضم غذا کمک می کند. همچنین منبع بسیار خوبی از منگنز، ویتامین C و ویتامین B هستند. این مواد مغذی، باعث تقویت استخوان ها، بهبود عملکرد مغز و تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. تحقیقات  نشان می دهند که عصاره شاه بلوط تأثیر مثبتی بر فشار پروبیوتیک های مفیدی دارد که در دستگاه گوارش یافت می شوند و به بهبود سلامت روده کمک می کنند.

شاه بلوط را معمولا به صورت کبابی مصرف می کنند زیرا خواص گرم کننده و تغذیه ای آن را افزایش می دهد.

اسکیزاندرا

توت اسکیزاندرا یا وو-وای-زی، در زبان چینی به معنی میوه ای با پنج مزه است زیرا دارای پنج مزه متفوت میباشد مانند تلخ، شیرین، ترش، نمکی و تند. اسکیزاندرا در طب سنتی چین، به مدت هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفته است و با تاثیر بر عملکرد مسیرهایی که در بدن، انرژی حیاتی در آنها جریان دارد، باعث بازگرداندن تعادل و سلامت داخلی می شود.

بر طبق نظر فعالان در حوزه طب سنتی چینی (TCM)، شیشاندرا به حفظ تعادل سه جواهر یا سه اصل موجود در بدن ، جینگ، شن و چی کمک می کنند و دارای انرژی های حیاتی می باشند که  برای تقویت زندگی انسان و تعادل مفید هستند. اسکیزاندرا همچنین به دلیل تقویت کنندگی “چی” حداقل به خاطر بخشی از قابلیت این نوع توت، باعث تقویت وضعیت آنتی اکسیدان شده و از ما در برابر خطرات داخلی و خارجی محافظت کرده و باعث افزایش سلامتی می شوند.

اسکیزاندرا، به شکل های مختلفی از جمله  تنتور، پودر، عصاره، کپسول و چای موجود می باشد.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با جلبک دریایی

تحقیقات نشان می دهند که مردم چین از جلبک دریایی و موجودات زنده دریایی به خاطر توانایی در فعالیت های دارویی، بیش از 3600 سال است که استفاده می کنند. جلبک دریایی به طور وسیعی در رژیم غذایی آسیا نیز وجود دارد و مطالعات نشان می دهند که دارای مزایای سلامتی بسیاری در برابر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان است.

در واقع 171 گونه جلبک دریایی دارویی در چین وجود دارد، اما برخی از این گونه ها در طب چینی بسیار محبوب هستند. Kelp، یک نوع جلبک قهوه ای است که به عنوان یک عامل ضد التهابی طبیعی عمل می کند و حاوی ید می باشد. ید ماده ای معدنی است که باعث حفظ  سلامتی تیروئید می شود و از برخی انواع سرطان، از شما محافظت می کند.

انواع مختلفی از Kelp در طب چینی وجود دارد مانند کونبو (یا کومبو در ژاپنی) که توسط پزشکان برای کاهش خلط و نرم شدن سینه استفاده می شود و باعث کاهش گرمای بدن نیز می شود.

سارگاسوم نوعی جلبک دریایی قهوه ای است که در پزشکی سنتی چینی در حدود 2000 سال استفاده می شده است. پزشکان از آن برای درمان انواع  بیماری ها از جمله بیماری هاشیموتو، التهاب، عفونت باکتری و ویروسی و سرطان استفاده می کنند.

غذاهایی که از دریا به دست می آیند، از جمله جلبک دریایی و سبزیجات دریایی، باعث ذخیره سازی جینگ می شوند که انرژی حیاتی شما را افزایش می دهند و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و باعث افزایش سلامتی می شوند.

تخم ماهی قزل آلا

تخم پرندگان و ماهی ها معمولا در طب چینی برای ساخت جینگ و یا خمیره وجودی شما استفاده می شود. مانند DNA، جینگ نیز ویژگی های فیزیکی و پر انرژی شما را تعیین می کند. اما، همانطور که قبلا ذکر شد، پزشکان بر این باورند که وقتی زندگی پر از استرس و آشفتگی دارید، یا زمانی که با کمبود خواب مواجه هستید، جینگ از بدن شما خارج می شود.

گفته می شود خوردن تخم ماهی قزل آلا به حفظ و ذخیره جینگ کمک می کند. طبق گفته پزشکان طب چینی، مصرف تخم ماهی باعث تقویت سلامت باروری خواهد شد. تخم ماهی شامل مواد مغذی قوی می باشد که ویتامین های مهم برای تولید مثل، مانند ویتامین 12B، فولات و ویتامین D را فراهم می کند.

تحقیقات منتشر شده در فرآیند بالینی پیری نشان می دهد که ماهی دارای ترکیباتی است که  فعالیت های آنتی اکسیدان و ضد پیری دارد، زیرا حاوی ویتامین ها، پروتئین ها و اسیدهای چرب اشباع نشده است.

افزایش سلامتی با موم عسل

موم عسل توسط زنبورهای جوان تولید می شود و منبع اصلی غذا برای ملکه زنبورها می باشد. در طب سنتی چین، برای مبارزه با بیماری های تنفسی مانند سرفه، گلودرد، سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود و به هضم غذا و استقامت بدن کمک می کند و همچنین از کبد، کلیه ها و پانکراس محافظت می کند.

موم عسل اثرات محافظتی در برابر سلامت باروری، بهبود زخم ها، اختلالات عصبی و پیری دارد. در طب چینی برای تنظیم و متعادل سازی تمام عملکردهای بدن استفاده می شود و باعث تقویت جینگ می شود که نتیجه اش افزایش نیرو و سلامت کلی شما می باشد.

موم عسل خیلی قوی است و تنها با مصرف نصف قاشق چایخوری در روز، از تمام خواص مفید آن می توانید بهره مند شوید. موم عسل را می توانید به صورت خام مصرف کنید و یا آن را با عسل ترکیب کنید.

افزایش سلامتی

میسو

خمیر میسو، از لوبیای تخمیر شده تهیه می شود و به طور سنتی در درمان التهاب، خستگی، زخم معده، فشار خون بالا و مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور سنتی، میسو از ترکیب لوبیای سویای پخته و دیگر حبوبات و به همراه نوعی باکتری به نام کوجی، تهیه می شود. از آنجایی که میسو تخمیر شده است، سرشار از پروبیوتیک است که در متعادل ساختن باکتری های خوب و بد روده نقش دارد. میسو به افزایش انرژی ناشی از هضم غذا کمک می کند و چی را تقویت می کند تا سیستم گوارشی ما بتواند با تمرکز بر تجزیه مواد غذایی، باعث جذب مواد مغذی شده و عملکرد ایمنی بدن را بالا ببرد.

در طب چینی، سوپ تهیه شده با میسو، برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان بیماری های تنفسی مانند انسداد سینوسی یا سرماخوردگی استفاده می شود. میسو به عنوان یک غذای گرم شناخته می شود که به بدن انرژی می دهد.گاهی اوقات نیز، جلبک دریایی را به این سوپ اضافه می کنند تا به تخلیه خلط کمک کند.

در فروشگاه های مواد غذایی می توانید پودر میسو یا سوپ میسو را پیدا کنید، اما در هنگام تهیه آنها، باید چند چیز را در نظر داشته باشید. میسویی را تهیه کنید که حداقل 180 روز از روند تخمیر آن گذشته و مطمئن شوید که از میسو ارگانیک تهیه شده باشد و در یخچال نگه داری شده باشد.

افزایش سلامتی با گوشت های ارگانیک

گوشت های ارگانیک یا سیرابی بسیار سالم هستند و در طب سنتی چینی، بیش از 3000 سال است که ارزش غذایی دارند. پزشکان طب سنتی چینی بر این باورند که هنگام مصرف گوشت ارگانیک، به خصوص کبد و کلیه حیوانات، همان عضو بدن خود را تقویت می کنید. آنها به  بهینه سازی عملکرد اندام شما کمک کرده و در صورت نیاز به ترمیم آنها نیز کمک می کنند.

گوشت ارگانیک، بخشی از مواد  غذایی هستند که سرشار از مواد مغذی می باشند. آنها ویتامین B، ویتامین A، سلنیوم و فولات بدن را تامین می کنند. گوشت ارگانیک را برای کاهش التهاب، حمایت از سیستم ایمنی و قلب و عروق، افزایش عملکرد مناسب مغز، جلوگیری از کم خونی و افزایش باروری میتوان استفاده کرد.

به یاد داشته باشید، هرگز گوشت های ارگانیک حیواناتی که به طور مناسب تغذیه نشده اند، نخورید. به دنبال گوشت های ارگانیک گاو، مرغ و گوزن یا آهوی وحشی باشید.

توت گوجی

از سال 200 سال قبل از میلاد مسیح تا کنون، توت گوجی در طب سنتی چینی استفاده می شده است. در چین، توت گوجی به عنوان  توت وحشی شناخته می شود و در قدیمی ترین کتاب گیاهان چینی، شن نانگ بن کائو جینگ، از آن نام برده شده است. پزشکان طب چینی، طعم این توت ها را ملایم و شیرین عنوان می کنند. این توت ها به دلیل خاصیت سم زدایی، اثرات مثبتی بر روی کبد و کلیه دارند بنابراین به تقویت چی و ماهیت ما کمک می کنند.

توت گوجی منبع عالی از آنتی اکسیدان ها، اسیدهای آمینه و مقدار کمی دیگر از مواد معدنی است مانند سلنیوم، پتاسیم و آهن. مزایای توت گوجی فراوان است، از جمله توانایی آن در تقویت عملکرد سیستم ایمنی، افزایش سلامتی پوست، حفاظت از سلامت چشم، تنظیم قند خون، بهبود خلق و خو، افزایش باروری، سم زدایی از کبد و مبارزه با سرطان.

در چین، انواع توت ها را معمولا می پزند و به غذاهایی مانند فرنی برنج، سوپ های مقوی و غذاهای تهیه شده با گوشت مرغ، گوشت بره یا سبزیجات اضافه می کنند. آنها همچنین در تهیه انواع چای، آبمیوه و نوشیدنی نیز استفاده می کنند.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با مغز استخوان و استخوان قلم

قلم استخوان به عنوان یک غذای شفا بخش سنتی، هزاران سال استفاده می شده است. استخوان قلم و مغز استخوان، اغلب در ترکیبات شفا بخش به منظور تقویت کلیه، کبد، ریه و طحال مصرف می شده و در کاهش التهاب نیز نقش داشته اند.

در طب سنتی چین ( TCM)، مغز استخوان و استخوان قلم دارای اثرات گرما بخش، آرامش بخش و تغذیه ای بوده اند، به همین دلیل از آنها برای افزایش ایمنی بدن، افزایش سطح انرژی، افزایش سلامتی و حفظ خلق و خوی سالم  استفاده می کنند. استخوان قلم برای تقویت چی، گرم کردن یانگ و ساخت خون ارزشمند و مفید است.

استخوان قلم باعث تقویت عملکرد کبد نیز می شود و به کبد در سم زدایی فلزات سنگین و دیگر سمومی که باعث بیماری می شوند، کمک می کند.

گل انگشتانه

گل انگشتانه چینی، گیاهی است که معمولا در ترکیبات گیاهی وجود دارد و برای درمان انواع ناراحتی های مزاجی، از جمله دیابت، آلرژی، استخوان ضعیف و تب مورد استفاده قرار می گیرد. در طب سنتی چینی، بر این باورند که گل انگشتانه ÷به تنظیم عملکرد کلیه و کبد و بهبود گردش خون کمک می کند. همچنین باعث تصفیه کلیه ها شده و ضعف غده آدرنال را درمان می کند.

در بیماران مبتلا به دیابت، از ریشه گل انگشتانه به عنوان یک ماده مقوی به دلیل اثرات مفیدی که بر روی قند خون، آسیب های عصبی و کلیوی دارد، استفاده می شود. همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر این که گل انگشتانه، اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نیز است. همچنین این گیاه، توسط پزشکان طب چینی، در درمان بیماری های اسکلتی، از جمله پوکی استخوان استفاده می شود.

افزایش سلامتی با قارچ گانودرما یا قارچ ریشی

قارچ گانودرما یا قارچ ریشی یا لینگ ژی در چین، به عنوان “شاه قارچ” شناخته می شود زیرا فواید بسیاری برای سلامتی دارد. در طب سنتی چینی، قارچ رئیشی را معمولا خشک می کنند و سپس برش می دهند و در آب گرم می جوشانند و در تهیه سوپ یا چای مورد استفاده قرار می دهند. پزشکان طب سنتی چین از آن برای تغذیه قلب، حفظ سلامت کبد، افزایش آرامش، آرام شدن روند پیری، و افزایش توانایی، قدرت و استقامت استفاده می کنند. این گیاه سمبلی از رفاه، طول عمر و قدرت الهی است و باعث تغذیه سه گنج درونی ما می شود و به حفظ سلامتی ما نیز کمک می کند.

قارچ گانودرما یا قارچ ریشی ترکیبی از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات شیمایی مانند پلی ساکارید ها، تریترپین ها و قندهای پیچیده ای به نام بتا-گلوکان ها می باشد. امروزه، این قارچ را به صورت پودر، کپسول و عصاره میتوان پیدا کرد، زیرا این دارو به طور طبیعی به عاملی برای مبارزه با بیماری ها تبدیل شده است. این قارچ به منظور کاهش التهاب، جلوگیری از بیماری های قلبی، تثبیت سطح قند خون، تعادل هورمون ها و حتی به عنوان درمان کننده طبیعی سرطان استفاده می شود.

جنسینگ

جنسینگ پاناکس به عنوان یک درمان گیاهی در چین، هزاران سال مورد استفاده قرار می گرفته است و یکی از پرطرفدارترین داروهای گیاهی با نام پاناکس به معنای شفا دهنده تمام بیماری ها است. در طب سنتی چینی، جنسینگ به خاطر توانایی در بهبود تعدادی از شرایط پاتولوژیک و بیماری هایی مانند دیابت، خستگی، بی اشتهایی، تپش قلب، تنگی نفس، بی خوابی، ناتوانی جنسی و خونریزی ، بسیار ارزشمند می باشد.

جنسینگ برای بیماران مبتلا به سطح پائین چی، سرماخوردگی و کمبود یانگ توصیه می شود. جنسینگ همچنین در تسکین شرایط گوارشی، بهبود فعالیت ذهنی، افزایش طول عمر، نقش دارد و  اثرات آرامش بخشی نیز دارد و باعث تقویت پنج عضو حیاتی بدن از جمله طحال، ریه، قلب، کلیه و کبد می شود.

امروزه جنسینگ را به صورت خشک شده، پودر، کپسول و قرص پیدا می کنید، اما به مدت 5000 سال، مردم چین از ریشه جنسینگ، چای تهیه می کردند. در واقع، توصیه پزشکان طب چینی، این است که تمام افراد بزرگسالان بالای 40 سال، هر روز یک فنجان چای جنسینگ مصرف کنند.

افزایش سلامتی

افزایش سلامتی با فو-تی

فو-تی یا هی-شو-وو، یکی از گیاهان چینی است که در طب سنتی چین (TCM) برای کمک به سلامت کبد و کلیه، افزایش آرامش، تقویت قلب و مبارزه با عوارض پیری استفاده می شود. این گیاه، با نام تقویت کننده جوانی شناخته می شود که به خاطر خواص تقویتی و انطباق پذیری، ارزشمند است. همچنین اعتقاد بر این است که باعث تعادل انرژی یینظئ56و  و یانگ می شود و در درمان کمبود یین که به مشکلاتی مانند استرس، اضطراب، پیری و خستگی منجر می شود، موثر است.

به گفته محققان دانشگاه داروسازی چين در دانشگاه نانجینگ، مطالعات بالينی مختلفی، شواهدی را از فواید این گیاه در درمان مواردی مانند اختلالات خواب، بيماری های عصب مغزی و کلسترول بالا نشان داده اند.

به طور سنتی، از خود ریشه فو-تی به تنهایی یا با اضافه کردن آن به سوپ سس لوبیای سیاه میتوان استفاده کرد، ولی به صورت خام و بخار پز شده هم در دسترس می باشد. همچنین از فو- تی به صورت مکمل، پودر، چای یا تنتور نیز می توانید استفاده کنید.

کوردیسپس

کوردیسپس ها از نوع قارچ کیسه ای (Ascomycetes) هستند که بیشتر به عنوان قارچ های دارویی شناخته می شوند. پزشکان بر این باورند که این گیاه، یکی از گیاهان چینی است که توانایی درمان اختلالات کلیه، بهبود عفونت های تنفسی، افزایش سلامت تولید مثل، توقف خونریزی، افزایش انرژی و تسکین ریه را دارد.

این ماده مغذی سنتی و مورد احترام، که اولین بار در 5000 سال پیش در طب سنتی چین (TCM) مورد استفاده قرار می گرفته است و در کتاب های پزشکی قدیمی چین نیز از آن برای درمان بیش از  نوع 20 بیماری مختلف، از بیماری های قلبی گرفته تا برونشیت ذکر شده است.

به دست آوردن کوردیسپس وحشی سخت است، اما دانشمندان در حال حاضر این قارچ را به صورت مصنوعی در آزمایشگاه تکثیر می کنند تا به راحتی در دسترس عموم قرار بگیرد. شما به راحتی آنها را در قالب قرص، پودر و کپسول می توانید پیدا کنید.

افزایش سلامتی با شاخ بز کوهی

شاخ بز کوهی نوعی بافت رشد نیافته است که در اطراف استخوان ها و غضروف های شاخ بز قرار دارند. از 2000 سال پیش در طب سنتی چینی ثبت شده است و اعتقاد بر این است که باعث تقویت یین می شود، تقویت کننده طحال است و جریان خون را افزایش می دهد. همچنین باعث تقویت استخوان ها و عضلات و کلیه ها می شود.

در طب سنتی چینی، شاخ بز کوهی برای درمان انواع بیماری ها، از جمله فیبروئیدهای رحمی، اختلالات قاعدگی، پوکی استخوان، آرتریت و نورم پستان استفاده می شود. همچنین برای درمان زخم های مزمن و کاهش خستگی فیزیکی نیز استفاده می شود.

امروز محصولات افشانه ای شاخ بز کوهی به صورت آنلاین یا در فروشگاه های بهداشت مواد غذایی در دسترس هستند. از آنها معمولا به عنوان یک مکمل در تناسب اندام و ورزش به منظور افزایش توده عضلانی و ترمیم آسیب و جراحات استفاده می شود.

اقدامات احتیاطی در مصرف گیاهان چینی به منظور افزایش سلامتی

نگرانی اصلی در مورد استفاده از گیاهان چینی و هر داروی گیاهی دیگر، فعل و انفعالاتی است که با داروهای تجویزی برقرار می کنند و تقلب در گیاهان دارویی است، به این معنی که ترکیب گیاهان با سایر مواد ناشناخته، می توانند باعث بروز عوارض جانبی شوند. هنگام خرید گیاهان چینی، برچسب مواد تشکیل دهنده و نام علمی آن را به دقت بخوانید و در صورت امکان از نوع ارگانیک آنها و از یک شرکت معتبر این گیاهان چینی را  خریداری کنید.

برچسب را با دقت بخوانید و مقدار دوز مصرفی که توصیه شده است را مصرف کنید. هر گاه از یک مکمل غذایی یا گیاه دارویی برای اولین بار استفاده می کنید، قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

نتایج نهایی

پزشکان طب چینی از این 15 گیاه برتر چینی و از دیگر گیاهان، برای تقویت بیماران، افزایش سلامتی ، جذب چی که سبب افزایش نیروی حیاتی آنها می شود و حفظ جینگ، که ذات و جوهر درونی آنها است، کمک می گیرند.

گیاهان چینی باعث بهبود سلامت اندام های ما می شوند و در حفظ تعادل، افزایش سلامتی و انرژی به ما کمک می کنند.

این گیاهان چینی عالی، برای تقویت چی و جیانگ، توسط پزشکان و خانواده های چینی به مدت هزاران سال  مورد استفاده  قرار می گرفته است. خوشبختانه، آنها امروزه  به راحتی در دسترس هستند، بنابراین هر کسی می تواند از مزایای سلامتی آنها بهره مند شود.


1- چی ( qi )منبع زندگی ما یا انرژی بدن ما است.

2- شن ( shen) روح و ذهن ما است.

3- جینگ ( jing) ذات ما است که ویژگی های فیزیکی و انرژی ما را تعیین می کند.

4- یین و یانگ ( Yin and Yang) که دو انرژی متضاد، اما مکمل هم هستند که برای دستیابی به سلامت خوب، باید در حد متعادل باشند.


کورتاژ دلهره آور است. هیچ راهی برای جایگزینی نوزاد از دست رفته وجود ندارد و مهم نیست که این اتفاق در چه مرحله ای از بارداری افتاده است. متأسفانه، حتی امروزه نیز در مورد اکثر موارد به طور آشکار بحث نشده است. پس از کورتاژ، به غیر از حمایت عاطفی، نیاز به تغذیه مفید و سالم نیز وجود دارد. از دست دادن حالت بارداری می تواند بدن را شکننده نگه دارد. به همین دلیل مهم است بدانیم که بعد از کورتاژ چه غذاهایی باید بخوریم و از چه غذاهایی باید دوری کنیم و نه تنها از مشکلات پس از کورتاژ بهبودی یابیم بلکه برای بارداری های بعدی نیز مشکلاتی پیش نیاید. در این مقاله از بخش تغذیه و زنان و زایمان دکتر سلام در این مورد بحث خواهیم کرد.

بهترین غذاها پس از کورتاژ کردن

کورتاژ می تواند خونریزی و سرگیجه ایجاد کند. همچنین می تواند باعث ضعف شود. غذائی که در طی این دوران می خورید می تواند تا حد زیادی سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد. در اینجا برخی از غذاهایی که باید بعد از کورتاژ بخورید آورده شده است:

کورتاژ

غذاهای غنی از آهن

همانطور که قبلا ذکر شد، کورتاژ می تواند باعث خونریزی شدید شود. این می تواند باعث کاهش میزان آهن در بدن شما شود. حتی ممکن است علائم کم خونی و علائم مرتبط با کورتاژ را تجربه کنید. احساس ضعف و خستگی پس از کورتاژ شایع است. به همین دلیل مهم است که غذاهای غنی از آهن را پس از عمل مصرف کنید.

بهترین نوع آهن مصرفی پس از کورتاژ، آهن heme است. این نوع آهن است که به راحتی توسط بدن جذب می شود. گوشت کم چربی منبع خوبی از آهن heme است. بنابراین پس از کورتاژ، مقدار زیادی گوشت قرمز مصرف کنید. اما به یاد داشته باشید که آن را بپزید. از سرخ کردن آن اجتناب کنید. شما می توانید آن را گریل کنید.

سایر منابع آهن non-heme شامل موارد زیر است:

 • لوبیا
 • سبزیجات برگ سبز
 • کلم
 • کشمش
 • عدس
 • هلو خشک
 • دانه کدو تنبل
 • سویا
 • کره گردو (Tahini)
 • برنج قهوه ای
 • شکلات تیره

به غیر از مصرف این غذاهای غنی از آهن، سعی کنید از غذاهای غنی از ویتامین C نیز استفاده کنید. این غذاها می توانند به جذب بیشتر آهن توسط بدن کمک کنند. میوه هایی مانند پاپایا، توت فرنگی ها و گریپ فروت ها باید بخشی از رژیم غذایی پس از کورتاژ باشند.

کورتاژ

 غذاهای غنی از کلسیم

در طول بارداری، ذخایر کلسیم بدن شما می تواند کاهش یابد. به همین دلیل مهم است که غذاهای غنی از کلسیم مصرف کنید. برخی از بهترین منابع کلسیم عبارتند از:

 • شیر
 • محصولات لبنی
 • غذاهای دریایی مانند ماهی قزل آلا و ساردین
 • میوه های خشک شده
 • سویا
 • سبزیجات دارای برگ سبز تیره

غذاهایی با احساس خوب

عزاداری از دست دادن یک جنین می تواند شما را به افسردگی بکشاند. رهایی از رویاها و امید ها آسان نیست. احساس افسردگی در زنان متفاوت است. بعضی از زنان می توانند پس از کورتاژ به راحتی به زندگی عادی برگردند، در حالی که دیگران می توانند ماه ها و حتی سال ها را در انزوا به سر برند. مهم نیست که شما جزء کدام دسته هستید، مهم این است که شما یک بازمانده هستید. این که چطور با از دست دادن جنین تان برخورد می کنید، به کسی مربوط نیست. اما شما می توانید مواد غذایی راحتی مصرف کنید تا به مقابله با افسردگی پس از کورتاژ کمک کنید.

کورتاژ

شما می توانید غذاهای غنی از منیزیم را برای بهبود افسردگی مصرف کنید. برخی از غذاهایی که می توانید امتحان کنید عبارتند از:

 • لوبیا
 • آجیل
 • شکلات ساده

منیزیم نه تنها به مقابله با افسردگی کمک می کند بلکه همچنین به تولید انرژی در بدن، بازیابی سلول ها و همچنین عملکرد عضلات کمک می کند.

میوه ها و سبزیجات

شما همچنین باید مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات را  مصرف کنید تا بتوانید مواد مغذی مورد نیاز بدن را پس از از دست دادن بارداری دریافت کنید.

کورتاژ

غذاهایی که باید پس از کورتاژ از آن ها اجتناب کنید

رژیم غذایی سالم نه تنها به معنای مصرف مواد مغذی است، بلکه به معنای گفتن نه به غذاهاییست که برای بدن شما مناسب نیست! بعضی از غذاهایی که باید پس از کورتاژ از مصرف آن ها اجتناب کنید عبارتند از:

1. نشاسته کم فیبر:

کربوهیدرات بدن شما را با سوخت و سازی که نیاز دارد بهبود می بخشد و همچنین میزان قند موجود در بدن را کنترل می کند. اما دانه های تصفیه شده یا نشاسته کم فیبر می تواند تاثیر بدی روی بدن شما داشته باشد. آنها می توانند نوساناتی سریع در سطح قند بدن تان ایجاد کنند. به همین دلیل مهم است که مقدار نشاسته کم فیبر را در رژیم غذایی خود محدود کنید. از مواد غذایی مانند:

 • برنج
 • تخم مرغ
 • رشته فرنگی
 • چوب شور

اجتناب کنید.

کورتاژ

2. شیرینی ها:

از غذاهای شیرین با شاخص گلیسمی بالا اجتناب کنید، زیرا آنها می توانند باعث ایجاد اختلال در میزان قند خون شوند. به مواد غذایی مانند:

 • آب نبات
 • نوشیدنی های گازدار

نه بگویید.

3. شیر چرب و گوشت ها:

پس از کورتاژ، مهم است که از التهاباتی که باعث درد و ناراحتی شما می شوند جلوگیری کنید. چربی های گوشتی و لبنیات می توانند التهاب ایجاد کنند. بنابراین پس از کورتاژ، گوشت و محصولات لبنی را فراموش کنید.

 • گوشت بره
 • گوشت گاو
 • کره
 • پنیر
 • شیر کامل

کورتاژ

4. غذاهای کم ارزش:

شما ممکن است به غذاهایی که فوری درست می شوند یا همان فست فود، علاقه داشته باشید. خوردن این غذاها با رعایت اعتدال مشکل ندارد، اما پس از کورتاژ، این نوع غذاها را فراموش کنید. غذای فوری فقط شما را با کالری خالی سیر می کند و از مصرف مواد غذایی غنی از مواد مغذی که بدن شما به آن نیاز دارد، جلوگیری می کند.

5. محصولات سویا:

سویا برای سلامتی شما مناسب است؛ درباره آن هیچ شکی نیست. اما از طرفی پر از فیتات است که بدن شما را از جذب آهن باز می دارد. بنابراین، مقدار سویایی را که بعد از کورتاژ مصرف می کنید، محدود کنید.

به غیر از این غذاها، باید از مواد غذایی ای که زمینه خوبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کنند، جلوگیری کنید تا از عفونت جلوگیری شود. از مواد غذایی مانند:

 • پنیر نرم
 • محصولات لبنی غیر پاستوریزه
 • گوشت خام
 • غذای دریایی

اجتناب کنید.

کورتاژ

کورتاژ برای بدن و ذهن سخت است. بنابراین در مورد آن صحبت کنید. شما مجاز به گریه کردن هستید. اما به چیزی که می خورید دقت کنید. در حال حاضر غذا ممکن است دورترین چیز از ذهن شما باشد، اما بدن شما به آن نیاز دارد و مواد غذایی مناسب نیز به جلوگیری از کورتاژ کمک خواهند کرد.

خودتان را با افرادی که دوستشان دارید سرگرم کنید و روحیه تان را عوض کنید. سعی کنید خود را قوی نگه دارید. این نیز می گذرد، ما قول می دهیم. فکر می کنید که چرا مردم هنوز کورتاژ و از دست دادن جنین شان را به عنوان یک تابو می دانند؟ دیدگاه های خود را با ما به اشتراک بگذارید.


چگونه میتوان جای جوش را درمان کرد؟ درست است که روش های پزشکی زیادی برای درمان جای جوش وجود دارد، اما آیا می دانید با کمک روش های خانگی و طبیعی هم میتوان آن را درمان کرد؟ آکنه یک مشکل پوستی رایج است که هم بر روی مردان و هم زنان تاثیر می گذارد. آکنه ناشی از انسداد فولیکول های مو است. آکنه ای که  بر روی پوست شما ظاهر می شود گاهی قرمز، دردناک و متورم می شود. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام بهترین درمان های طبیعی برای جای جوش هایی که بر روی صورت و بدن وجود دارند را  بررسی می کنیم.

درمان جای جوش با روش های خانگی و گیاهی

هرچند که آکنه روز به روز بهتر می شود، اما جای جوش ، به راحتی از بین نمی رود. جای جوش مضر نیست؛ اما می تواند ظاهر پوست شما را بدتر کند. با استفاده از راه حل های طبیعی مانند گیاهان، سبزیجات، میوه ها و سایر مواد، راه های بسیاری برای درمان جای جوش در خانه وجود دارد.

جای جوش

1- درمان جای جوش با روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی مواد ضد عفونی کننده، ضد باکتری و ضد قارچی است که به شما در از بین بردن جای جوش کمک می کند. علاوه بر این، این روغن یک عامل آبرسانی است و رطوبت پوست شما را فراهم می کند و به تدریج باعث از بین رفتن زخم ها می شود. به عنوان یک درمان طبیعی، روغن درخت چای در برطرف کردن جای جوش موثر است. این روغن در درمان زخم های هیپرتروفی نیز مفید است و به تدریج باعث از بین بردن جای جوش می شود.

نحوه استفاده

 • ابتدا یک پارچه تمیز را در آب خیس کنید و سپس آب اضافی آن را خوب بگیرید.
 • سپس 5 تا 6 قطره از این روغن را بر روی پارچه مرطوب بریزید.
 • به آرامی و با حرکات دایره ای آن را بر روی پوست خود ماساژ داده و اجازه دهید چند دقیقه بر روی پوست بماند.
 • این کار را 3 بار در روز و به منظور بر طرف کردن این مشکل انجام دهید.

جای جوش

2- جوش شیرین

جوش شیرین برای از بین بردن جای جوش مورد استفاده قرار می گیرد. جوش شیرین حاوی املاح ضد التهابی است که به کاهش قرمزی و سوزش جای جوش کمک می کند. از این رو، زخم ها را به طور کامل از بین می برد.

نحوه استفاده

 • جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید.
 • سپس، آن را به طور مستقیم به مناطق آسیب دیده پوست خود بزنید.
 • اجازه دهید در حدود 15 تا 20 دقیقه روی پوست بماند و سپس بشویید.
 • این کار را به طور منظم انجام دهید تا سریع از شر این مشکل خلاص شوید

جای جوش

3- درمان جای جوش با عسل طبیعی

عسل خام و طبیعی دارای خواص ضد باکتری و اسیدی است که از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. علاوه بر این، عسل در درمان طاسی، درمان زخم، پیشگیری از بارداری، ضد یبوست، درمان گلودرد، سرفه، آنتی سپسیس موضعی، بیماری های چشم، پیشگیری و درمان زخم ها استفاده می شود. مصرف عسل خام به طور منظم، پوست شما را روشن و جای جوش را بهبود می بخشد.

نحوه استفاده

 • اول از همه، صورت خود را با آب بشویید تا چربی اضافی پوست پاک شود.
 • سپس یک لایه نازک از عسل خام را روی صورت خود قرار داده و اجازه دهید به مدت 15 دقیقه روی پوست بماند.
 • پس از آن، با دست مرطوب و با نوک انگشتان، صورت خود را به آرامی و به صورت دورانی ماساژ دهید.
 • سرانجام، صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک حوله، خشک کنید.

جای جوش

4- عسل و لیمو

عسل یکی از داروهای خانگی برای جای جوش است. عسل حاوی خواص ضد باکتری است که به شما در از بین بردن چربی اضافی پوست کمک می کند و همچنین از رشد باکتری ها جلوگیری کرده و پوست را تمیز می کند. لیمو نیز دارای خاصیت اسیدی است که در از بین بردن  علائم زخم مفید می باشد.

نحوه استفاده

 • در ابتدا آب یک عدد لیموی تازه را با عسل و به نسبت برابر در یک کاسه بریزید
 • سپس، آنها را خوب مخلوط کرده و به طور مستقیم بر روی صورت خود بگذارید
 • اجازه می دهید تا در حدود 10 تا 15 دقیقه بر روی پوست بماند.
 • پس از آن، مقداری آب ولرم را بر روی صورت خود اسپری کنید و با انگشتان دست و به صورت دورانی، صورت خود را به آرامی ماساژ دهید.
 • سپس، صورت خود را با آب سرد بشویید و با یک حوله، خشک کنید.

این یکی از درمان های خانگی برای جای جوش است. بنابراین، شما باید به طور مرتب آن را انجام دهید تا نتایج بهتری را به دست بیاورید.

جای جوش

5- درمان جای جوش با سفیده تخم مرغ و آب لیمو

ترکیبی از آب لیمو و سفیده تخم مرغ، به شما می تواند در از بین بردن جای جوش و تغییر رنگ و شفافیت پوست، کمک کند. علاوه بر این، می تواند پوست شما را تمیز نگه دارد و سلول های مرده پوست، سموم و سایر آلودگی هایی که ممکن است منجر به آکنه شوند، را از بین ببرد. این ترکیب همچنین به تغذیه پوست شما به طور طبیعی کمک می کند و بهتر است که یک شب بر روی پوست بماند.

مواد مورد نیاز

 • آب لیمو
 • تخم مرغ سفید
 • پنبه
 • آب گرم

نحوه استفاده

 • ابتدا، آب لیمو و سفیده تخم مرغ را به نسبت برابر در یک کاسه کوچک بریزید.
 • سپس، با استفاده از یک مخلوط کن، آنها را خوب مخلوط کنید.
 • این مخلوط را مستقیما بر روی مناطق آسیب دیده پوست بگذارید.
 • اجازه دهید به مدت یک شب بر روی پوست بماند و صبح روز بعد، صورتتان را با آب بشویید.
 • این کار را شب هنگام و قبل از رفتن به رختخواب، انجام دهید تا از شر این شرایط خلاص شوید.

جای جوش

6- گلاب و سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که می تواند در برطرف کردن آلودگی هایی که بر روی پوست شما می باشد، کمک کند، همچنین باعث حذف مواد زاید به صورت طبیعی شده و  التهاب، تحریک و تورم را کاهش می دهد.

نحوه استفاده

 • ابتدا صورت خود را با یک پاک کننده ملایم تمیز کرده و خشک کنید.
 • سپس، گلاب و سرکه سیب را به نسبت 1 به 1 یا 1 به 3 مخلوط کنید( اگر پوست حساسی دارید)
 • آنها را به خوبی مخلوط کنید و این مخلوط را به مناطق آسیب دیده پوست بزنید.
 • اجازه دهید به مدت یک شب روی پوستتان بماند و صبح روز بعد با آب بشویید.
 • این کار را به طور مرتب انجام دهید تا نتایج بهتری به دست آورید.

جای جوش

7- درمان جای جوش با شیر خشک و عسل

از زمان های قدیم، شیر به عنوان یکی از بهترین راه های بدست آوردن زیبایی شناخته می شده است که می تواند در برطرف کردن جای جوش به شما کمک کند. مخلوط شیر با عسل، يکی از داروهای شگفت انگيز برای زخم های آکنه خواهد بود.

نحوه استفاده

 • ابتدا شیر خشک و عسل را به میزان مساوی در یک کاسه تمیز بریزید.
 • آنها را خوب مخلوط کنید و سپس بر روی صورت خود قرار دهید.
 • اجازه دهید تا این مخلوط به طور طبیعی بر روی پوست خشک شود و سپس یک لایه دیگر از این مخلوط را بر روی صورت خود بمالید.
 • در آخر ، صورت خود را با آب بشویید.

8- چوب صندل و گلاب

چوب صندل دارای خاصیت ضد میکروبی و سیکاتریزانت است که به شما در تسکین پوست و از بین بردن تمام جای جوش کمک می کند. شما می توانید چوب صندل را با گلاب ترکیب کنید زیرا هم باعث تغذیه پوست می شود و هم در درمان جای جوش به شما کمک می کند.

نحوه استفاده

 • چند قاشق چایخوری پودر چوب صندل را با مقدار کافی گلاب مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا خمیر شوند.
 • سپس این خمیر را به طور مستقیم بر روی جای جوش بزنید.
 • اجازه دهید این خمیر، یک شب بر روی صورتتان بماند و صبح روز بعد، آن را با آب بشویید.
 • این کار را چند بار در روز انجام دهید تا تمام جای جوش، کاملا از بین بروند.

9- ترکیب زردچوبه و عسل

زردچوبه، یک ضد عفونی کننده طبیعی است که برای درمان آکنه بسیار مفید می باشد. همچنین باعث تسکین پوست تحریک شده می شود و زخم های ناشی از آکنه را از بین می برد.

مواد مورد نیاز

 • 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه
 • 1 قاشق غذاخوری عسل

نحوه استفاده

 • تمام این مواد را مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا خمیر شوند.
 • این خمیر را روی صورت خود بزنید و اجازه دهید حدود 15 دقیقه بر روی پوستتان بماند.
 • سپس دست خود را مرطوب کنید و با استفاده از انگشتان و به صورت دورانی، پوست خود را ماساژ دهید
 • شما این کار را باید هر روز انجام دهید تا جای جوش از بین بروند.

10- درمان جای جوش با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی دارای خاصیت سفید کنندگی طبیعی می باشد. گوجه فرنگی در از بین بردن جای جوش کمک کرده و  پوست شما را روشن تر می کند. گوجه فرنگی  غنی از گوگرد و ویتامین C و A است که در زدودن آلودگی های منافذ پوستی و بازسازی سلول ها بسیار مفید است. علاوه بر این، به سفتی پوست، مرمت پوست آسیب دیده کمک می کند و ترشح چربی را نیز کنترل می کند. علاوه بر این، حاوی مقادیر زیادی لیکوپن است که چربی اضافی پوست را جذب می کند و باعث التیام آکنه می شود.

نحوه استفاده

 • یک گوجه فرنگی تازه را به 2 تکه مساوی تقسیم کنید.
 • پس یک تکه گوجه فرنگی را به آرامی روی پوست آسیب دیده مالش دهید.
 • 15 تا 20 دقیقه صبر کنید و سپس با آب بشویید.
 • این کار را چند بار در روز برای التیام جای جوش انجام دهید.

11- لیمو، شیر، عسل و روغن بادام

روغن بادام و شیر خاصیت مرطوب کنندگی دارند و عسل نیز این توانایی را دارد که زخم های ناشی از آکنه را از بین ببرد. هنگامی که با آب لیمو مخلوط می شوند، یکی از بهترین راه های کاهش جای جوش بر روی پوست می باشند و باعث زیبایی پوست می شوند.

مواد مورد نیاز

 • 1 قاشق غذاخوری آب لیمو
 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • 1 قاشق غذاخوری روغن بادام
 • 2 قاشق غذاخوری شیر

نحوه استفاده

 • ابتدا تمام این مواد را درون یک کاسه کوچک بریزید.
 • سپس، آنها را خوب مخلوط کنید.
 • این مخلوط را مستقیما بر روی پوست آسیب دیده قرار دهید.
 • اجازه دهید چند دقیقه ای بر روی پوستتان بماند تا کاملا خشک شود.
 • سپس صورت خود را با آب بشویید.
 • این کار را به مدت یک هفته و به طور مرتب انجام دهید.

12- عسل، دارچین و مغز گردو

یکی دیگر از درمان های خانگی برای آکنه، استفاده از عسل به همراه دارچین و مغز گردو است که تورم و قرمزی ناشی از آکنه را کاهش می دهد. علاوه بر این، دارچین در درمان آکنه و جوش چه به صورت استفاده خارجی یا خوراکی موثر است. این ادویه با خواص ضد میکروبی که دارد به مبارزه با جوش ها می پردازد و  باعث درخشش و سلامت پوست می شود.

مواد مورد نیاز

 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • 1 قاشق چای خوری پودر گردو
 • 1 قاشق چای خوری پودر دارچین

نحوه استفاده

 • در ابتدا، تمام این مواد را با هم مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا خمیر شوند.
 • این خمیر را به طور مستقیم بر روی جای جوش بزنید و اجازه دهید به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی پوست بماند.
 • سپس پوست خود با آب بشویید و اجازه دهید تا به طور طبیعی خشک شود.
 • این کار را روزانه انجام دهید تا این مشکل را از بین ببرید.

13- جوش شیرین و آب اکسیژنه

نحوه استفاده

 • آب اکسیژنه و جوش شیرین را در یک کاسه کوچک بریزید.
 • آنها را به خوبی مخلوط کنید تا هیچ گونه حبابی نداشته باشد.
 • این مخلوط را به طور مستقیم بر روی مناطق آسیب دیده پوست بزنید.
 • چند دقیقه قبل از دوش گرفتن، پوست خود را به آرامی ماساژ دهید.
 • برای داشتن یک پوست سالم و بدون عیب، حداقل به مدت یک هفته، این کار را به طور منظم انجام دهید.

14- درمان جای جوش با روغن ویتامین E

ویتامین E، یک نوع آنتی اکسیدان می باشد که از سلول های پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت کرده و از جای جوش جلوگیری می کند. علاوه بر این، پوست شما را مرطوب نگه می دارد و باعث می شود تا زخم ها، کمتر قابل مشاهده باشند. دارای مقادیر بالایی آنتی اکسیدان است و اثرات جوانسازی پوست دارد که همه این ها در بهبود جای جوش موثر می باشد.

نحوه استفاده

 • روغن ویتامین E را از درون یک کپسول ویتامین E خارج کنید.
 • سپس این روغن را به طور مستقیم به جای جوش بزنید.
 • اجازه دهید چند دقیقه یا یک شب بر روی پوستتان بماند.
 • سپس با آب بشویید.

15- آب پرتقال و جوش شیرین

مواد مورد نیاز

 • 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین
 • 1 قاشق چای خوری آب پرتقال
 • مرطوب کننده

نحوه استفاده

 • در ابتدا، جوش شیرین را درون یک کاسه کوچک بریزید.
 • سپس آب پرتقال را اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط شوند.
 • این مخلوط را به مدت چند دقیقه و به صورت حرکات دورانی، بر روی مناطق آسیب دیده پوست بزنید
 • سپس با آب بشویید.
 • در آخر، با یک حوله صورت خود را خشک کرده و مرطوب کننده بزنید تا پوست، رطوبت خود را حفظ کند.
 • به طور مرتب این کار را انجام دهید تا جای جوش برطرف شده و رنگ پوستتان روشن شود.

16- پودر چوب صندل، زردچوبه، و لیمو

پودر چوب صندل می تواند جای زخم را از بین ببرد و به علت خاصیت ضد میکروبی، به شما در تسکین پوست کمک می کند و در نتیجه تمام جای جوش را از بین می برد. علاوه بر این، آب لیمو دارای خاصیت سفید کنندگی طبیعی است که به درخشندگی پوست کمک زیادی می کند. از این رو، شما می توانید این دو ماده را با کمی زردچوبه مخلوط کنید تا جای جوش را از بین ببرید و پوستی جوان داشته باشید.

مواد مورد نیاز

 • چند قطره آب لیمو
 • ½ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه
 • 1 قاشق غذاخوری پودر چوب صندل

نحوه استفاده

 • ابتدا، پودر زردچوبه و پودر چوب صندل را در یک کاسه کوچک بریزید.
 • سپس، آب لیمو و آب را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا خمیر شوند.
 • این خمیر را روی مناطق آسیب دیده پوست بزنید.
 • اجازه دهید درحدود 20 تا 30 دقیقه روی پوست بماند.
 • در آخر،صورت خود را با آب سرد بشویید.
 • برای کسب نتایج بهتر، این روش را به طور مرتب انجام دهید.

17- آب لیمو، ریحان و عسل

مواد مورد نیاز

 • 5 قطره آب لیمو تازه
 • 1 قاشق چای خوری آب ریحان
 • 1 یا 2 قاشق چایخوری عسل

نحوه استفاده

 • آب لیمو، عسل و آب ریحان را در یک کاسه کوچک بریزید.
 • آنها را خوب مخلوط کنید.
 • این مخلوط را به طور مستقیم بر روی مناطق آسیب دیده پوست بزنید.
 • اجازه دهید حدود 20 تا 30 دقیقه روی پوست صورت بماند و سپس با آب، بشویید.
 • این کار را 2 بار در هفته به منظور حذف انجام دهید تا جای جوش از بین بروند.

18- درمان جای جوش با لیمو با نمک دریایی یا شکر

هم نمک دریایی و هم شکر، خاصیت ساییدگی طبیعی دارند که می توانند به شما در برطرف کردن جای جوش کمک کنند. شما می توانید هر یک از آنها را با آب لیمو ترکیب کنید تا درمان فوق العاده ای را برای بهبود آکنه و همچنین جای جوش به دست بیاورید.

مواد مورد نیاز

 • آب لیمو
 • نمک دریایی یا شکر

نحوه استفاده

 • در ابتدا، 3 یا 4 قطره آب لیمو را در یک کاسه کوچک بریزید.
 • سپس به مقدار کافی نمک دریایی یا شکر و یا هر دوی آنها را اضافه کنید.
 • آنها را خوب مخلوط کنید تا خمیر شوند.
 • این خمیر را مستقیما بر روی پوست بگذارید و با حرکات دورانی، پوست خود را ماساژ دهید.
 • در حدود 8 تا 10 دقیقه اجازه دهید بر روی پوستتان بماند و سپس با آب گرم بشویید.
 • در آخر، بر روی پوست خود، آب سرد بپاشید تا منافذ پوست بسته شوند.

19- لیمو، ژل آلوئه ورا و عسل

در این روش درمانی، لیمو به کاهش جای جوش کمک می کند و سبب روشن شدن پوست می شود. علاوه بر این، عسل حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و ویتامین است که در رشد سلول های پوستی و بهبود جای جوش کمک می کند.

مواد مورد نیاز

 • 4/1 تا 2/1 قاشق چایخوری آب لیمو
 • 1 قاشق غذاخوری عسل
 • 1 قاشق چایخوری ژل آلوئه ورا

نحوه استفاده

 • ابتدا، عسل و ژل آلوئه ورا را درون یک کاسه کوچک بریزید.
 • سپس، آب لیمو را اضافه کنید.
 • آنها را به خوبی مخلوط کنید تا خمیر شوند.
 • این خمیر را بر روی صورت و گردن خود بزنید
 • اجازه دهید تا چند دقیقه بر روی پوستتان بماند.
 • پس از آن، برای پاک کردن این ماسک، پوست خود را با آب بشویید.
 • سپس، پوست خود را خشک کنید.
 • این روش درمانی را 1 یا 2 بار در هفته تکرار کنید.

20- آناناس

آناناس حاوی یک ترکیب طبیعی ضد التهابی به نام Bromelain می باشد. این ترکیب به بهبود سریع زخم کمک می کند و احتمال بروز جای جوش را کاهش می دهد. علاوه بر این، آن نیز دارای اسید آسکوربیک است که  به طور موثری در کاهش جای جوش به شما کمک  می کند.

نحوه استفاده

 • ابتدا، یک تکه از آناناس را خرد کرده و آب آن را خارج کنید.
 • سپس با استفاده از یک تکه پنبه، آب آناناس را مستقیما بر روی جای جوش بزنید.
 • اجازه دهید تا به مدت 15 تا 25 دقیقه روی پوست صورتتان بماند.
 • در آخر، صورت خود را با آب بشویید.
 • شما این روش درمانی را باید به طور مرتب تکرار کنید تا جای جوش، کاملا از بین بروند.

سایت

آخرین دیدگاه‌ها