سلنا گومز ، خواننده و بازیگر 26 ساله در روز چهارشنبه پس از اینکه مشخص شد اخیراً به علت درمان در مرکز ویژه ی درمان بیماری های روانی بستری شده بوده، در صدر خبرها قرار گرفت. به گفته منبع موثق مسئله مشکل جسمی سلنا گومز بوده است – در واقع او از بیماری لوپوس رنج می برد و تابستان گذشته تحت عمل پیوند کلیه قرار داشته و نا امیدی از بابت این بیماری او را به سمت دنبال کردن درمان کشانده است. با بخش اخبار داغ دکتر سلام همراه باشید.

سلنا گومز

منبعی دیگر می گوید این ستاره موسیقی در حال بهبود روز به روز است. او در مصاحبه ای اخیراً گفته بود به نظرش جنگ با افسردگی و اضطراب، احتمالا مسئله ای خواهد بود که او باید در ادامه زندگی اش با آن روبرو شود. او در چند سال اخیر چندین مرحله برای درمان اقدام کرده است و بی پرده به هوادارانش گفته است که تمایل دارد سالم باقی بماند.

در ادامه نگاهی انداخته ایم به مصاحبه هایی که سلنا گومز در آن ها از کشمکش های خود برای بهبود صحبت کرده است.

سلنا گومز و مراجعه به مرکز توانبخشی

ستاره فیلم «تعطیلات بهاری» به علت یک سری اتفاقات در زندگی، مدتی را در مرکز توانبخشی در ویکنبورگ، آریزونا در سال 2014 سپری کرد. در مصاحبه با مجله CQ در شماره می 2016 می گوید: «برای من بیماری لوپوس تشخیص داده شده، مادرم سابقه سقط جنین داشته است. بنابراین باید تور 13 روز رقص ستارگان را کنسل می کردم. برای اینکه بهتر شوم به زمان نیاز داشتم.»

تشخیص لوپوس سلنا گومز

سلنا گولز اولین بار در سال 2015 در مصاحبه ای با مجله بیلبورد عنوان کرد که دچار بیماری لوپوس شده است. حدوداً یک سال پس از اینکه برای اولین مرتبه به مرکز توانبخشی مراجعه کرده بود.

او در این مصاحبه گفت: «برای من بیماری لوپوس تشخیص داده شده، و تحت شیمی درمانی هستم. در واقع استراحتم به همین علت بود. من نیاز به مراقبت داشتم.»

گومز گفته است صحبت و اظهار نظر در مورد او و ریکاوری که انجام داده باعث آزار او شده است. اینطور با گریه می گوید: «می خواستم خیلی بد بگم. شما اصلا متوجه نیستید. من شیمی درمانی میشم. چرا متوجه حال من نیستید». در جایی دیگر می گوید: «من تا زمانی که اعتماد به نفس و راحتی خودم رو بدست بیارم از همه دور می مونم.»

سلنا گومز

زندگی با لوپوس

مدت کوتاهی پس از مصاحبه با بیلبورد در سال 2015، گومز به برنامه تلویزیونی الن دجنرس رفت و درباره تشخیص بیماری و اتفاقاتی که پس از متوجه شدن از بیماری برای او افتاده است صحبت کرد.

او گفت: «من فکر می کنم برام خیلی پیچیده بود چونکه نمی فهمیدم و بعد از اون، دوست داشتم این مسئله رو مخفی نگه دارم تا اینکه متوجه شدم همه زندگی من خصوصی و مخفی نیست.» او در ادامه گفت: «بنابراین، اون لحظه مال من بود. من واقعا صادقانه می تونم با مردم ارتباط بگیرم و براشون شرح بدم. اینم نوعی از شرایطه، باید فقط به فکر مراقبت از خودت باشی.»

بازگشت سلنا گومز به مرکز توانبخشی

در آگوست 2016، گومز بقیه برنامه تور RivivalWorld خود را کنسل کرده و به مرکز درمانی در تنسی مراجعه کرد. او علت مراجعه را اضطراب و حملات عصبی و افسردگی در نتیجه بیماری لوپوس عنوان کرده بود.

او در مجله وگ (Vogue) در شماره آوریل گفت: «من در تورها خیلی تنهام. اعتماد به نفسم رو از دست دادم.» . «درست قبل از رفتن بر روی صحنه حملات عصبی به من دست می داد و در برخی از مواقع درست پس از پایین آمدن از استیج دچار این حمملات می شدم. در واقع احساس می کردم به اندازه کافی خوب نبودم و ظرفیتم بالا نبود.»

خواننده ترانه «Bad Liar» رفتن به مرکز توانبخشی را «یکی از سخت ترین امّا بهترین کارهایی که انجام داده عنوان کرد.»

درمان جدی تر

گومز در مصاحبه با وگ اعلام کرد که 5 روز در هفته متخصص خود را برای درمان رفتار دیالکتیکی (DBT) می بیند، نوعی از درمان که به ادعای این مجله برای بیمارانی استفاده می شود که دچار بیماری اختلال شخصیت مرزی هستند و اکنون از این روش برای درمان شرایطی مانند افسردگی نیز بیشتر از گذشته استفاده می شود.»

می گوید: «DBT کاملاً زندگی من رو تغییر داده» . «کاش مردم بیشتری در مورد این نوع درمان صحبت می کردن»

سلنا گومز

پیوند کلیه

خواننده و بازیگر 25 ساله در جولای 2017 اعلام کرد که دوست قدیمی اش فرانسیا رائیسا کلیه اش را به سلنا اهدا کرده است. او در تصویری با دوستش در حالت ریکاوری بعد از عمل در بیمارستان اینطور نوشت. «متوجه شدم که باید به علت بیماری لوپوس پیوند کلیه انجام بدم. این کاری بود که باید برای برگشتن سلامتی ام انجام می دادم.»

بر اساس سازمان ملی پیوند کلیه، لوپوس می تواند باعث التهاب رگ های کوچک –و حتی در برخی از مواقع خود کلیه– بشود که عمل فیلتر مواد سمی در کلیه را بر عهده دارد. در این حالت به کلیه حمله می شود، درست مانند وقتی که بدن با بیماری مبارزه می کند.

در مصاحبه با «صبح بخیر آمریکا» در ژوئن 2018 سلنا گومز در مورد اینکه چطور زندگی اش در اثر این عمل تغییر کرد صحبت می کند. «صادقانه بگم من بعد از این عمل احساس می کنم کمی به عقب برگشتم. دارم از زندگی لذت می برم.»

«درباره هیچ مسئله ای خیلی فکر نمی کنم که باعث استرسم بشه، این خیلی خوبه.» او در ادامه می گوید: «دیگه حتی تو لس آنجلس زندگی نمی کنم. دیگه به این اهمیتی نمی دم که چیکار کنم مردم بیشتر دوستم داشته باشن.»

سلنا گومز

مراقبت پیشگیرانه

گومز سعی کرد بیشتر زندگی شخصی را دنبال کند تا اینکه دوباره در ژانویه 2018 وارد درمان شد. دقیقاً در زمان جدایی از جاستین بیبر. به گفته منابع او به صورت داوطلبانه در برنامه ای دو هفته ای در شمال نیویورک شرکت کرد تا دوباره وضعیتش بهتر شود.

منبع می گوید: «این اقدام گومز در واقع با هدف پیشگیرانه بوده است. او به هیچ وجه به حال گذشته بر نگشته و در شرایط بدی نیست. او برای اطمینان از اینکه در حال سپری کردن مسیری درستی است، در این برنامه شرکت کرده و منتظر اتفاق بد نمانده است.»

او در مصاحبه با Harper Bazaar در مارس می گوید: هر کس منو می شناسه می دونه که برام سلامتی و خوب بودن اولویت داره. من درگیری های زیادی با افسردگی و اضطراب داشتم و درباره اش زیاد صحبت کردم. امّا این مسئله ای نیست که احساس کنم هرگز برنده نخواهم شد.»

بازگشت به درمان

منبعی در روز پنجشنبه اعلام کرد: «سلنا با مسائل افسردگی برای مدت زیادی درگیر بوده است و او و تمام اطرافیانش همیشه سلامتی او را زیر نظر داشتند، این موضوع حتی بعد از عمل پیوند کلیه بیشتر هم شده بود. سلنا حالش خوب نبود و به بیمارستان رفت، دقیقاً مثل دیگر وقتهایی که حالش بد میشه. پس از بررسی های بیشتر تصمیم گرفته شد سلنا ادامه مراحل درمانش را در مرکز درمانی روانی سپری کند.»

بر طبق مجله TMZ، خواننده 26 ساله در دو هفته گذشته دو مرتبه به بیمارستان مراجعه کرده است. اولین بار وقتی رخ داد که سلنا در منزل استودیو سیتی کالیفرنیا بود به علت متوجه شدن از کبود تعداد گلبول های سفیدش دچار افسردگی و شکست روحی شده بود.

سلنا گومز می گوید چند روز پس از آن و مجدداً در هفته گذشته ادامه درمان مشکلات خود را آغاز کرده است. مشکلات نشات گرفته از عمل پیوند کلیه. به گفته TMZ بستری شدن باعث «شکست احساسی» سلنا گومز شده است. زمانیکه هنوز اجازه خروج از مرکز درانی را نداشت، احساس سقوط و ترس کرده بود.

سلنا گومز

منبعی دیگر گفته است سلنا و خانواده اش تصمیم گرفته بودند که بهترین راه برای سلنا، برگشت به مرکز درمانی ذهنی ایست کوست است. مکانی که پیش از این در این سال سلنا در آنجا بستری شده بود. اکنون خواننده ترانه «Wolves» دستورات پزشکان را برای بهتر شدن دنبال می کند. این منبع می گوید: «سلنا یک جنگجو است و هیچوقت به عقب بر نمی گردد. اما اکنون به دستور پزشکانش گوش می دهد و با ورزش و برنامه غذایی صحیح و تحت نظارت بودن توسط مرکز، به دنبال حفظ سلامتی است.

دانلود آهنگ امو باند میدونستم

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ امو باند به نام میدونستم

در این پست می توانید آهنگ امو باند میدونستم را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ امو باند میدونستم

Download New Song By Emo Band  Called Midoonestam

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
امو باندمیدونستمآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ امو باند میدونستم اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره

در این پست می توانید آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

Download New Song By Morteza Pashaei  Called Ghalbam Roo Tekrare

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مرتضی پاشاییقلبم تو تکرارهآهنگ ویژه

 

نوشته دانلود آهنگ مرتضی پاشایی قلبم رو تکراره اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

در این پست می توانید آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند

Download New Song By Mehdi Goorangi  Called Mosaferi Az Hend

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
مهدی گورنگیمسافری از هندآهنگ عاشقانه

 

نوشته دانلود آهنگ مهدی گورنگی مسافری از هند اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

در این پست می توانید دانلود آهنگ همایون شجریان چرا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ همایون شجریان چرا

Download New Song By Homayoun Shajarian Called Chera

خوانندهنام آهنگموسیقیدسته بندی
همایون شجریانچراسهراب پور ناظریآهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ همایون شجریان چرا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 31, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

در این پست می توانید آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه

Download New Song By Mohammad Reza Shajarian  Called Saghi Nameh

خوانندهنام آهنگترانه سرادسته بندی
محمدرضا شجریانساقی نامهتک اهنگ

 

نوشته دانلود آهنگ محمدرضا شجریان ساقی نامه اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.


روغن های گیاهی و مهم به طور طبیعی، ترکیبات آروماتیک فراری هستند که از دانه ها، پوست، ساقه، گل و ریشه گیاهان به دست می آیند. اگر قبلا از آنها استفاده کرده باشید، مطمئن هستم که با خواص زیاد و باورنکردنی این روغن ها و خوشبو بودن و فوایدشان، برای سلامتی خودتان، آشنا شده اید، اما آیا تا به حال، روغن های گیاهی را برای حیوانات خانگی خود امتحان کرده اید؟ در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی فواید و اثرات جانبی بهترین روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی می پردازیم.

فواید روغن های گیاهی

به گفته باشگاه آمریکایی کنل، “تحقیقات اولیه نشان می دهند که این روغن های قوی ممکن است مزایای بهداشتی برای سگ ها و انسان ها داشته باشند و بسیاری از دامپزشکان، این روغن های ضروری را به شیوه های درمانی خود اضافه می کنند.” امروزه بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی، از این روغن های گیاهی در حیوانات خانگی خود برای پیشگیری از کک و مک، مشکلات پوستی و مشکلات رفتاری مانند اضطراب، استفاده می کنند.

روغن های گیاهی

با شناخت مزیت های استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی، باید بدانید که کدام روغن ها، ضرری برای استفاده ندارند و چگونه از آنها استفاده می شود و  همچنین به یاد داشته باشید که حیوانات نیز مانند انسان ها،  متفاوت هستند و ممکن است به یک روغن ضروری، واکنش نشان دهند. به خاطر بسپارید که مشابه استفاده از روغن در کودکان، در حیوانات خانگی نیز ممکن است اثربخشی این روغن ها کمی طول بکشد.

آیا استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی، ضرری ندارد؟

اگر شما در مورد بی ضرر بودن این روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی خود شک دارید، پاسخ این است که برخی از روغن های ضروری برای استفاده در حیوانات خانگی مفید است. روغن های ضروری زیادی وجود دارند که برای سلامتی حیوانات بدون ضرر هستند و حتی مفید نیز می باشند.

با این حال، بسیاری از روغن های گیاهی سمی نیز برای سگ ها و گربه ها و  به طور کلی حیوانات وجود دارند، که بعدا درباره آنها در همین مقاله، بحث خواهیم کرد. اما ابتدا، آیا آماده هستید که همه چیز را درباره بهترین روغن های ضروری برای حیوانات خانگی، به ویژه سگ ها و گربه ها یاد بگیرید؟

5 نوع از بهترین روغن ها + کاربرد آنها برای سگ ها

کدام روغن ها برای سگ ها خوب و مناسب هستند؟ روغن هایی که در زیر عنوان می شوند، نه تنها بد نیستند، بلکه دارای فواید قابل توجهی نیز می باشند.

در زیر لیستی کوتاه از روغن های گیاهی که کارشناسان آنها را برای استفاده در سگ ها، بدون ضرر می دانند، آورده شده است:

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس یک روغن محبوب در میان انسان ها است. بنابراین ممکن است بخواهید از این روغن افسانه ای برای دوست پشمالوی خود نیز استفاده کنید. اگر شما به دنبال روغن های گیاهی برای خوشبو کردن سگ خود هستید، اسطوخودوس عطر بسیار خوبی دارد که صاحبان حیوانات خانگی نیز آن را دوست دارند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهند که اسطوخودوس اثرات مفیدی در موارد اختلالات آسیب های روحی ( PTSD ) دارد و توانایی ضد اضطرابی این روغن، باعث آرامش شما و حیوان خانگی تان می شود.

در مورد حیوانات خانگی مانند سگ، روغن اسطوخودوس اثرات آرام بخش و مفیدی در مورد اضطراب های ناشی از معاینه توسط دامپزشک یا ماشین سواری،  تهوع بر اثر حرکت با ماشین و یا مشکلات خواب دارد.

یک آزمایش بالینی در سال 2006 به بررسی اثرات روغن اسطوخودوس بر روی 32 سگ پرداخت که سابقه هیجان ناشی از سفر در خودروهای صاحبانشان را داشتند. آنها چه  چیزی را یافتند؟ سگ ها با استشمام  عطر و بوی اسطوخودوس، مقدار زمان بیشتری را خوابیدند و یا نشستند و زمان بسیار کمتری تحرک کردند و سرو صدای کمتری هم نسبت به قبل داشتند.

به طور کلی، محققان نتیجه گرفتند که “درمان های سنتی به منظور کاهش هیجان های ناشی از سفر در سگ ممکن است زمان گیر، گران و یا با عوارض جانبی همراه باشد. آروماتراپی به شکل انتشار عطر اسطوخودوس ممکن است یک درمان جایگزین برای کاهش هیجان ناشی از سفر در این گونه حیوانات باشد. »

روغن اسطوخودوس یک درمان مهم  موضعی برای مشکلات پوستی سگ مانند آلرژی و سوختگی است. این روغن  یک انتخاب رایج در بین روغن های ضروری  برای زخم ها و خارش پوست سگ می باشد.

10 خاصیت کم نظیر روغن نعناع

روغن نعناع

ممکن است قبلا با این روغن محبوب و معطر آشنا شده باشید. آیا روغن نعناع به سگ ها آسیب می رساند؟ یکی از روغن های گیاهی توصیه شده برای از بین بردن کک ها در سگ ها، روغن نعناع است. در واقع روغن نعناع را به عنوان یکی از رایج ترین روغن های ضروری برای دفع کک ها از بدن سگ ها، می توانید در فروشگاه های فروش حیوانات خانگی و یا به صورت آنلاین تهیه کنید.

به گفته دکتر جانت روآرک، دامپزشک و صاحب شرکت خدماتی دامپزشکی Hill Country Mobile در آستین، تگزاس، “روغن نعناع در آرام کردن درد عضلات، انرژی دادن به حیوانات خسته و تسکین درد معده موثر می باشد. زمانی که این روغن در فضا منتشر می شود باعث تازگی هوا و خنکی و تازگی نفس می شود. این روغن راه های هوایی را باز می کند و باعث سالم ماندن مجاری تنفس می شود، همچنین باعث تسکین درد مفاصل نیز می شود.

این روغن به عنوان یک روغن انرژی بخش، باعث تقویت روحیه ای عالی در حیوانات می شود. روآرک، که به عنوان یک درمانگر حیوانات خانگی با روغن های گیاهی نیز شناخته می شود، ادعا می کند که روغن نعناع بهتر است به صورت موضعی برای سگ ها استفاده شود.

انجمن نگهداری از حیوانات آمریکا، یک شامپو حاوی روغن ضروری برای سگ دارد که برای پیشگیری از کک های سگ استفاده می شود. روغن نعناع یکی از روغن های ضروری در این شامپو می باشد و شامل مواد ساده ای است که احتمالا در دسترس شما قرار دارد. استفاده از این شامپو  به طور مرتب، بهترین روش استفاده از روغن های گیاهی به منظور از بین بردن کک ها در سگ ها است.

روغن بابونه

روغن بابونه رومی یک ضد التهاب معروف است که هم برای انسان و هم برای سگ در صورت داشتن مشکلات پوستی مشابه مانند سوزش، سوختگی، جراحات، زخم یا اگزما بسیار عالی می باشد. این یک روغن بسیار ملایم است که به آرام کردن استرس سگ نیز کمک می کند.

اگر به دنبال دستور روغن های ضروری از جمله روغن بابونه برای سگ ها هستید،  اسپری آرام بخش که استفاده فوق العاده آسانی هم دارد و شامل روغن اسطوخودوس نیز می باشد را امتحان کنید.

روغن کندر

آیا می توان از روغن کندر برای سگ استفاده کرد؟ برای اغلب سگ ها، پاسخ “بله” است. در واقع، دکتر ریچارد پالم کوئیست، رئیس خدمات بهداشتی بیمارستان حیوانات در اینگلوود، کالیفرنیا، می گوید که روغن کندر، در بعضی موارد می تواند برای درمان سرطان و تومور ها بسیار مفید باشد. استفاده از روغن کندر در درمان سرطان حیوان خانگی، موضوع تعجب آوری نیست، زیرا تحقیقات نشان داده اندکه روغن کندر ، در در مبارزه با برخی از انواع سرطان های انسانی، از جمله سرطان مثانه، موثر می باشد.

روغن کندر قابلیت ضد میکروبی قوی دارد و انتخاب خوبی برای مبارزه با میکروب ها و بالا بردن سیستم ایمنی بدن می باشد. تحقیق بر روی مدل های حیوانی مانند موش ها، نشان داده است که این روغن قدیمی، اثرات ضد افسردگی قوی نیز دارد.

روغن سدر

طبق گزارش مجله Dogs Natural، روغن سدر، یک ماده طبیعی دافع حشرات است. استفاده از روغن سدر در سگ می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده ریه ها، خلط آور، تحریک کننده گردش خون ( برای درد بدن و آرتریت مفید است)، تقویت کننده رشد مو و کاهش شوره سر، دیورتیک و یک عامل آرام بخش است که به درمان رفتارهایی مانند خجالتی بودن یا حملات عصبی کمک می کند.

روغن های گیاهی

روغن های ضروری برای حیوانات خانگی: 5 نوع از بهترین روغن ها + کاربرد آنها برای گربه ها

طبق نظر پالم کوئیست، روغن های زیر معمولا به صورت موضعی برای گربه ها و سگ ها به شرط اینکه در کوتاه مدت استفاده شوند، ضرری ندارند:

روغن نعناع تند

این روغن، عطر و کاربردی شبیه به روغن نعناع دارد و در بسیاری از مشکلاتی که برای گربه ها به وجود می آید مانند تهوع و اسهال، مورد استفاده قرار می گیرد. در گربه هایی که دارای اضافه وزن هستند، برخی از دامپزشکان از روغن نعناع تند برای تعادل متابولیسم در آنها، استفاده می کنند و در بیماری های گوارشی مربوط به گربه ها، این روغن باعث بهبود علائم ناخواسته می شود مانند بسیاری از روغن های ضروری دیگر، روغن نعناع تند نیز باید قبل از مصرف رقیق شود.

روغن کندر

به گفته پالم کوئیست، روغن کندر در درمان بعضی از سرطان ها مفید می باشد. همچنین  تومورها و زخم های خارجی را کاهش می دهد. روغن کندر  ممکن است خون رسانی به مغز را افزایش دهد، اما احتمال اینکه فشار خون بالا را نیز بدتر کند، وجود دارد، بنابراین هنگام استفاده از آن باید مراقب باشید. اگر گربه شما سابقه فشار خون دارد، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید اما بهتر است از مصرف این روغن خودداری کنید.

روغن هل

روغن هل درست همانند انسان، به عمل هضم به حیوانات خانگی کمک میکند. این روغن باعث کاهش سوزش معده و در نتیجه سبب سلامت سطح اشتها می شود. همچنین دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است و می تواند برای سرفه نیز مفید باشد.

روغن  گل آفتابگردان

روغن گل آفتابگردان، با توجه به خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد باکتری و ضد قارچی، مزایای زیادی برای حیوانات خانگی دارد. در حیوانات خانگی، باعث کاهش خونریزی به علت بروز حوادث، شده و همچنین برای جوان سازی پوست عالی است. روغن گل آفتابگردان، همچنین برای تقویت سیستم عصبی و سلامت قلب نیز استفاده می شود.

روغن رازیانه

روغن رازیانه بویی شیرین شبیه به گیاه شیرین بیان دارد و معمولا برای درمان مسائل گوارشی در انسان استفاده می شود. در گربه ها به تعادل غده های هیپوفیز، تیروئید و پینه آل کمک می کند. اگر مایعات یا سموم در بدن گربه جمع شوند، استفاده موضعی از روغن رازیانه رقیق شده، ممکن است باعث از بین رفتن این سموم شده و همه چیز به حالت طبیعی برگردد.

روغن های گیاهی

نحوه استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی

شما فقط باید از روغن های ضروری 100 درصد، برای حیوانات خانگی استفاده کنید و همیشه قبل از مصرف آنها را رقیق کنید مگر اینکه دامپزشک دستور دیگری داده باشد. چه میزان روغن را  باید استفاده کنید؟

مقادیر توصیه شده متفاوت است و اگر مطمئن نیستید، از دامپزشک خود سوال کنید، اما مطمئن تر این است که مصرف را با اضافه کردن یک قطره روغن ضروری، در 50 قطره روغن حامل، مانند نارگیل، زیتون یا بادام  شروع کنید. توصیه دیگر این است که سه تا شش قطره از این روغن ها را به یک اونس روغن حامل اضافه کنید.

البته، مهم است که میزان روغن های مورد استفاده را باید با توجه به اندازه و سن حیوان خانگی خود تنظیم کنید. از روغن های رقیق شده کمی برای سگ های کوچک و گربه ها و همچنین توله سگ ها، بچه گربه ها و حیوانات خانگی بزرگتر استفاده کنید.

برای آشنا کردن حیوان خانگی خود به عطر روغن های ضروری، یک تا دو قطره از این روغن ها را در یک دستگاه تهویه بریزید و اجازه دهید  به مدت 10 تا 15 دقیقه، عطر این روغن ها در فضا پراکنده شود.

در اینجا برخی از نکات احتیاطی در رابطه با استفاده از روغن های ضروری برای گربه ها و سگ ها را ذکر می کنیم:

 • با وضعیت سلامتی حیوان خانگی خود آشنا شوید و با دامپزشک خود درباره استفاده از روغن های ضروری برای حیوان خانگی مشورت کنید تا از نظر نژاد و یا وضعیت سلامتی، مغایرتی نداشته باشد.
 • واکنش حیوان خانگی خود را نسبت به روغن های ضروری زیر نظر بگیرید و اگر شاهد واکنش های نامطلوبی بودید، از آنها استفاده نکنید.
 • از روغن های ضروری در اطراف مناطق حساس، از جمله چشم ها، گوش ها، بینی و اندام تناسلی استفاده نکنید.
 • روغن های ضروری را به غذا یا آب آشامیدنی حیوان خود اضافه نکنید، مگر اینکه توسط دامپزشک تجویز شده باشد.
 • از روغن های های ضروری برای توله سگ های زیر 10 سال استفاده نکنید.
 • از روغن های ضروری برای حیوان خانگی مبتلا به صرع استفاده نکنید زیرا باعث بروز حمله عصبی و تشنج می شود.
 • اگر حیوان خانگی شما باردار یا تحت درمان می باشد، قبل از استفاده از روغن های ضروری، با دامپزشک خود مشورت کنید.
 • از روغن هایی که هرگز نباید برای حیوان خانگی استفاده کنید، بیشتر احتیاط کنید

برای اطمینان بیشتر، قبل از استفاده از روغن های ضروری برای حیوانات خانگی، همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید. مخصوصا گربه ها که خطر واکنش به این روغن ها، در آنها زیاد است.

این موضوع مهم است که روغنی را انتخاب کنید که 100 درصد خالص باشد و خاصیت درمانی داشته باشد و همچنین، روغن های  ارگانیکی انتخاب کنید که فاقد هرگونه مواد فاسد شدنی و افزودنی باشند.

گربه ها و سگ ها، حس بویایی، بسیار حساسی دارند بنابراین روغن های ضروری را باید در مقادیر بسیار کم و با روغن های حامل رقیق کنید. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که چه نوع روغنی را می توانید یا نمی توانید در یک دستگاه تهویه هوا بریزید تا در فضا منتشر شود.

هنگام استفاده از دستگاه های پخش کننده مواد معطر مانند دستگاه تهویه هوا، یک مسیر فرار، در نظر بگیرید تا سگ یا گربه شما احساس نکند که در تله گیر افتاده است. توصیه می شود زمانی که می بینید حیوان خانگی شما تمایلی به استفاده از روغن های ضروری ندارد، او را به استفاده از این روغن ها مجبور نکنید.

روغن های گیاهی

کدام روغن ها برای سگ ها سمی هستند؟

روغن هایی که سمی هستند یا استفاده آنها برای سگ ها توصیه نمی شوند عبارتند از:

 • میخک
 • سیر
 • سرو کوهی
 • رزماری
 • درخت چای
 • آویشن
 • جعفری

کدام روغن ها ها برای گربه ها سمی است؟

روغن هایی که سمی هستند یا استفاده آنها برای سگ ها توصیه نمی شوند عبارتند از:

 • برگ سنا
 • دارچین
 • میخک
 • اکالیپتوس
 • لیمو
 • اسطوخدوس
 • نعناع تند
 • صنوبر
 • درخت چای
 • آویشن

برخی از صاحبان حیوانات خانگی ممکن است علاقه مند به امتحان روغن های ضروری برای دیگر حیوانات خانگی خود باشند، بنابراین به روغن های ضروری مفید دیگری در زیر اشاره می کنیم:

روغن های گیاهی

30 نوع از روغن های گیاهی که نباید در هیچ حیوانی استفاده شود:

 • رازیانه
 • توس
 • بادام تلخ
 • بولدو
 • کالاموس
 • کامفور
 • برگ سنا
 • Chenopodium
 • میخک
 • سیر
 • پای غاز
 • ترب کوهی( ریشه خردل)
 • زوفا
 • سرو کوهی
 • Mugwort
 • خردل
 • پونه کوهی
 • پونه
 • آویشن قرمز یا سفید
 • سداب
 • سانتولینا
 • ساسافراس
 • مرزه
 • تانسی
 • درخت چای
 • درخت بنه
 • توجا
 • جعفری
 • افسنطین
 • بومادران

چگونه روغن های ضروری برای سگ ها و گربه ها استفاده می شوند؟ بهترین روغن حامل برای استفاده از روغن ضروری برای حیوانات خانگی شما، روغن نارگیل است. استفاده از روغن حاملی مانند نارگیل نه تنها باعث کاهش سوزش پوست می شود، بلکه به تغذیه پوست حیوان خانگی نیز کمک می کند، به علاوه تحقیقات نشان داده اند که خواص ضد قارچی مفیدی نیز دارد.

طبق گفته پالم کوئیست، “برای کاهش حساسیت و مسمومیت اعضای بدن، معمولا از روغن ها، بیشتر از دو هفته استفاده نمی کنیم و پس از آن یک دوره استراحت را در نظر می گیریم. تحت شرایطی خاص، مانند درمان سرطان، روغن ها را برای دوره های طولانی تری استفاده می کنیم، اما این موضوع برای کسانی که در استفاده از روغن آموزش دیده اند، بهتر است.

روغن های گیاهی

علائم و نشانه های مسمومیت با این روغن ها در حیوانات خانگی شامل موارد زیر می باشد:

 • مشکل تنفسی
 • خستگی
 • بی حالی یا ضعف
 • لرزش عضلانی
 • پنجه کشیدن دهان یا صورت
 • قرمزی یا سوختگی در لب، لثه، زبان یا پوست
 • به زحمت راه رفتن یا راه رفتن ناهماهنگ
 • استفراغ

همیشه روغن های ضروری را از دسترس حیوانات خانگی و کودکان دور نگه دارید. اگر به مسمومیت حیوان خانگی خود با روغن های ضروری مشکوک هستید، بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید.

روغن های ضروری مشکوک را در یک ظرف در دار قرار دهید و به نزد دامپزشک ببرید. درمان را به سرعت برای حیوان خانگی خود برای کسب نتایج بهتر، شروع کنید. اگر فکر می کنید حیوان خانگی شما روغن را خورده است، او را وادار به استفراغ نکنید و یا به او کربن فعال ندهید زیرا ممکن است وضعیت را بدتر کند.

روغن های گیاهی

نتایج نهایی در استفاده از روغن های گیاهی برای حیوانات خانگی

شما می توانید روغن های ضروری را با خیال راحت  برای حیوانات خانگی خود استفاده کنید زیرا باعث افزایش سلامت جسمی و عاطفی آنها می شود، اما روغن های دیگری هم وجود دارند که نباید برای سگ ها و گربه ها یا به طور کلی برای حیوانات استفاده کنید.

کدام روغن ها برای سگ ها مناسب هستند؟ گزینه های برتر عبارتند از:

 • اسطوخودوس
 • بابونه
 • کندر
 • سدر

 همچنین نعناع  یک انتخاب عالی برای از بین بردن کک های سگ می باشد. کدام روغنهای ضروری برای گربه ها مفید هستند؟ روغن های مفید برای گربه ها عبارتند از:

 • نعناع تند
 • کندر
 • هل
 • گل آفتابگردان
 • رازیانه

بسیار مهم است که روغنی را انتخاب کنید که 100 درصد خالص باشد و خاصیت درمانی داشته باشد و گواهی استاندارد داشته باشد.

قبل از استفاده از روغن های ضروری برای حیوانات خانگی، نکاتی احتیاطی مهمی را باید رعایت کنید، همچنین مهم است که نظر دامپزشک خود را برای انتخاب روغن های ضروری، در نظر بگیرید. انتخاب کنید، به ویژه اگر حیوان خانگی شما بسیار جوان یا پیر باشد و یا دچار یک بیماری باشد که مدام درحال پیشرفت می باشد.


در مورد دارویی آکاربوز چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید این دارو در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟ آکاربوز یکی از داروهای کاهش دهنده قند خون می باشد که برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، تجویز می شود. مصرف این دارو قطعا باید به همراه رعایت یک رژیم دیابتی همراه باشد تا بهترین نتیجه از مصرف آن گرفته شود. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی کامل این دارو می پردازیم. با ما همراه باشید.

منع مصرف داروی آکاربوز

بیمارانی که مشکلات پزشکی زیر را دارند نباید از این دارو استفاده کنند:

 • حساسیت بیش از حد به آکاربوز یا هر ترکیبی از این فرمول
 • کتواسیدوز دیابتی
 • سیروز
 • بیماری التهاب روده
 • زخم کولون (پس روده)
 • انسداد روده جزئی
 • بیماران مستعد انسداد روده
 • بیماری های مزمن روده ای مرتبط با اختلالات مربوط به هضم یا جذب
 • شرایطی که ممکن است به دلیل تشکیل گاز در روده تشدید شده باشد.

آکاربوز

دوز مصرف این دارو

بیماران مبتلا به دیابت نوع 2

دوز مصرفی بزرگسالان

برای مصرف در این بیماران که به صورت دهانی مصرف می شود، دوز باید متناسب با ویژگی های شخصی از جمله تاثیرگذاری و تحمل بدنی تنظیم شود.

دوز اولیه:

25 میلی گرم 3 بار در روز باید مصرف شود که پس از خوردن اولین لقمه از هر وعده غذایی اصلی، باید این دارو نیز مصرف گردد.

روش مصرف دیگر این است که شروع با یک قرص 25 میلی گرم در روز انجام گیرد و به مرور زمان و با افزایش سطح تحمل بدنی به 3 قرص در روز برسد.

در فاصله های 4 تا 8 هفته‌ای دوز را افزایش دهید این افزایش دوز را بر اساس آزمایش میزان گلوکز یا سطح گلیکوسیلیتد هموگلوبین و حد تحمل بدنی خود انجام دهید و تا دوز 50 یا 100 میلی گرم و 3 بار در روز برسانید.

حداکثر دوز:

 • برای وزن کمتر از 60 کیلوگرم: 50 میلی گرم 3 بار در روز
 • بیشتر از 60 کیلوگرم: 100 میلی گرم 3 مرتبه در روز

دوز مصرفی افراد مسن

طریقه مصرف در بیماران مسن هم دقیقاً مانند دوز مصرف بزرگسالان می باشد.

دوز مصرفی برای بیماران دارای اختلال کلیوی

کراتینین کمتر از 2 ml/dl یا CrCl >25 mL/minute/1.73 m2: تنظیم دوز خاصی برای این حالت در توضیحات دارو وجود ندارد.

کراتینین بیشتر از 2 ml/dl یا CrCl < 25 ml/minute/1.73 m2: استفاده از دارو در این حالت توصیه نمی شود؛ AUC سیستماتیک در بیماران با CrCl < 25 mL/minute/1.73 m2، 6 برابر افزایش می یابد.

دوز مصرفی برای بیماران دارای اختلال کبدی

نکته خاصی برای تنظیم دوز برای این نوع از بیماران وجود ندارد؛ برای بیمارن دارای سیرروز توصیه نمی شود.

طرز استفاده

دهانی: با اولین لقمه در هر وعده غذایی

نگهداری

در دمای کمتر از 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت) باید نگهداری شود. در معرض رطوبت نباشد.

آکاربوز

تداخلات دارویی آکاربوز

این دارو می تواند با داروهای زیر، اختلالات دارویی داشته باشد بنابراین باید حداقل زمان مصرف بین این داروها، 2 ساعت باشد.

آلفا لیپوئیک اسید: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی (پایین بودن قند خون) عامل های ضد دیابت را افزایش دهد.

آندروژن ‌ها: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را افزایش دهد.

دیگوسین: آکاربوز ممکن است تمرکز سرمی دیگوسین را کاهش دهد.

گوانتیدین: ممکن است باعث اقزایش تاثیر هیپوگلیسمی عامل های ضد دیابت شود.

عامل های مرتبط با هایپرگلیسمی (ازدیاد قند خون): ممکن است خاصیت درمانی عامل های ضد دیابت را از بین ببرد.

عامل های مرتبط با هیپوگلیسمی: عامل های ضد دیابت ممکن است باعث افزایش تاثیر هیپوگلیسمی بر روی عامل های مرتبط با آن بشود.

بازدارنده های مونوآمین اکسیداز: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی بر عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را افزایش دهد.

نئومایسین: ممکن است اثر آکاربوز را معکوس یا مسموم نماید. نئومایسین ممکن است متابولیسم آکاربوز را کاهش دهد.

پگویسومنت: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی بر عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را افزایش دهد.

پروتیونامید: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی بر عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را افزایش دهد.

کینولون‌ها: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی بر عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را افزایش دهد. کینولون ها ممکن است تاثیر درمانی عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را از بین ببرند. به طور مشخص، اگر یک عامل برای درمان دیابت به کار گرفته می شده، از دست رفتن کنترل قند خون ممکن است با استفاده از کینولون حاصل گردد.

ریتودرین: ممکن است تاثیر درمانی عامل های ضد دیابت را کملاً از بین ببرد.

سالیسیلات ها: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی بر عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را افزایش دهد.

بازدارنده های بازجذب سروتونین انتخابی: ممکن است تاثیر هیپوگلیسمی بر عامل های کاهش دهنده گلوکز خون را افزایش دهد.

تیازید یا دیورتیک ‌ها شبه تیازید: ممکن است باعث از بین رفتن خاصیت درمانی عامل های ضد دیابت شود.

آکاربوز

واکنش‌ ها / عوارض جانبی

بیش از 10% می تواند باعث عوارضی در دستگاه گوارش شود. از جمله:

 • تکرر و تشدید نفخ (74%) کاهش به مرور زمان
 • اسهال (31%)
 • درد شکمی (19%) به مرور زمان به سطوح پیش درمان می رسند

بین %1 الی 10% می تواند باعث عوارض کبدی شود از جمله:

 • افزایش ترانس آمیناز سرم (کمتر از 4%)

کمتر از 1% می تواند عوارض زیر را به همراه داشته باشد:

 • ورم
 • اریتم
 • آسیب کبدی
 • هپاتیت
 • انسداد روده
 • زردی
 • پنوماتوز سیتوئیدس روده
 • جوش صورت
 • ترومبوسیتوپنی
 • کهیر

آکاربوز

هشدارها / احتیاط های لازم حین مصرف آکاربوز

نگرانی ها در خصوص واکنش های جانبی:

افزایش ترانس آمیناز سرم:

افزایش ترشح هورمون های ترانس آمیناز سرم (AST and/or ALT) و هایپربیلوروبینمی ممکن است رخ دهد (بسته به دوز). این افزایش بدون علامت، برگشت پذیر بوده و در زنان بیشتر رایج می باشد. در مجموع، مرتبط هیچ آثاری از عملکرد ناصحیح کبد مشاهده نشد.

هپاتیت فولمینانت (که ممکن است کشنده باشد) گزارش شده است. اگر افزایش ها مورد آزمایش قرار گیرند، کاهش در دوز یا خاتمه درمان ممکن است توصیه شود، به خصوص در زمانی که افزایش ها ادامه داشته باشند.

هیپوگلیسمی (کمبود قند خون):

با درمان تک دارویی آکاربوز وقوع هیپوگلیسمی نادر است اما ممکن است در کنار برخی از داروها مثل سولفونیل اوره، انسولین، متفورمین، رخ دهد. در بیمارانی که از آکاردوز استفاده می کنند، گلوکز خوراکی (دکستروز) باید به جای ساکارز (شکر نیشکر) در درمان هیپوگلیسمی خفیف تا متوسط، استفاده شود، تا زمانی که هیدرولیز ساکارز تا گلوکز و فروکتوز توسط داروی آکاربوز مهار شود.

نگرانی های مرتبط با بیماری:

 • اختلال کبدی: در بیماران با اختلال کبدی با احتیاط استفاده شود.
 • اختلال کلیوی: در بیماران با میزان خاص اختلال کبدی استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
 • وضعیت های مرتبط با استرس: ممکن است قطع استفاده از آکاربوز ضروری باشد و در صورت اینکه بیمار دچار استرس شده انسولین تزریق شود (تب، تروما، عفونت، جراحی)

همزمانی درمانی با بیماری های دیگر:

اختلالات دارو به دارو: تداخل های بالقوه قابل توجهی ممکن است رخ دهد، و ممکن است به تنظیم دوز مجدد یا تغییر دوره درمان، نظارت بیشتر بر بیماری و یا استفاده از درمان های جایگزین، نیاز باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

دیگر هشدارها و نگرانی ها

رژیم غذایی مناسب:

افزایش مصرف ساکارز (قند نیشکر) و غذاهایی که دارای ساکارز هستند در دوره درمان ممکن است منجر به بروز علائمی در دستگاه گوارش شوند. علائمی چون (نفخ شکم و باد کردن)، دفع مدفوع و در برخی موارد اسهال.

اگر رژیم غذایی دیابتی رعایت نشود، عوارض جانبی در دستگاه گوارشی ممکن است تشدید شوند. اگر به رغم پیروی از یک رژیم غذایی دیابتی، بازهم علائم جدی وجود داشته باشد، به طور موقت یا دائم دوز را کاهش دهید.

آموزش بیمار:

آموزش مدیریت و کنترل شخصی بیماران دیابتی برای حداکثر کردن تاثیر درمان ضروری است.

آکاربوز

پارامترهای نظارت

میزان گلوکز بعد از نهار، هموگلوبین A1c (حداقل دو بار در سال در بیمارانی که قند خون نسبتاً ثابت دارند و در درمان به نتایج رسیده اند، انجام می شود. به صورت 3 ماه یک بار در بیمارانی که به نتابج درمان نرسیده یا در حال تغییر روند درمان می ‌باشند، صورت می گیرد و کنترل سطح ترانس آمیناز سرم هر 3 ماه در سال اول درمان و پس از آن در زمانبندی های منظم ضروری است).

مصرف آکاربوز در باردای

در مطالعات بر روی تولید مثل حیوانات، عوارض جانبی خاصی برای این دارو مشاهده نشد. کمتر از 2% دوز خوراکی آکاربوز به صورت سیستماتیک جذب بدن می شود که احتمال خطرات کشنده را محدود می کند.

در زنان مبتلا به دیابت، ازدیاد قند خون ارث گرفته شده از مادر ممکن است ناشی از ناهنجاری های مادرزادی و همچنین عوارض جانبی در جنین، نوزاد و مادر شود. برای جلوگیری از نتایج معکوس، قبل از مادر شدن و در طول بارداری، گلوکز خون مادر و HbA1c باید نزدیک به نتایج مطلوب باشند و میزان قند خون پایین نباشد. داروهای دیگری به جز آکاربوز برای بیماران دیابتی باردار تجویز می شود.

آکاربوز

اطلاعات کلی داروی آکاربوز

نوع مصرف

دوزها:

 • 25 میلی گرم
 • 50 میلی گرم
 • 100 میلی گرم

دسته بندی داروشناسی

 • عامل ضد دیابت
 • بازدارنده گلوکوزیداز آلفا

جذب

 • 2% به عنوان داروی فعال
 • تقریباً 35% به عنوان متابولیت

متابولیسم

 • منحصراً از طریق دستگاه گوارشی، به طور عمده توسط باکتری روده و آنزیم های گوارشی
 • 13 متابولیت یافت شده (متابولیت های اصلی سولفات، متیل و گلوکرونید هموژن)

دفع

 • از طریق ادرار (تقریباً 34% به عنوان متابولیت های غیرفعال و کمتر از 2% داروی مادر و متابولیت فعال)
 • مدفوع (تقریباً 51% از داروی جذب نشده)

 زمان اثرگذاری

فعال شدن دارو: تقریباً 1 ساعت

گذشتن نیمه عمر دارو

تقریباً 2 ساعت

فاکتور خطر بارداری

B

آکاربوز

توصیه های طرز استفاده دارو برای پرستاران و مراقبان بهداشتی

استفاده برای افراد خاص: دارای اختلال عملکرد کلیه

در بیماران با CrCl < 25 ml/minute/1.73 m2، Cmax تقریباً 5 برابر بیشتر  AUC 6 برابر بزرگتر بود.

استفاده برای افراد خاص: افراد مسن

AUC و Cmax در افراد مسن تقریباً 1.5 برابر بیشتر است.

بیماری دیابت نوع 2:

رژیم غذایی و تمارین ورزشی خاص برای تقویت تقویت گلیسمی در بزرگسالان دارای دیابت نوع 2 (عدم نیاز به انسولین، NIDDM)

توصیه های دستورالعمل:

بازدارنده های گلوکوزیداز آلفا (مثلا آکاربوز) معمولاً برای بیماران دارای دیابت نوع 2 تجویز نمی شود، امّا ممکن است در برخی موارد خاص امتحان شود.

آکاربوز

توصیه های پرستاری برای آموزش بیماران

در خصوص استفاده از آکاربوز و عوارض جانبی احتمالی آن به عنوان بخشی از درمان با بیمار صحبت کنید. حتما از وی بپرسید که:

 • آیا در زمان بستری در بیمارستان برای شما دارویی که پیش از این مصرف نکرده اید تجویز شده است؟
 • پیش از تجویز هر داروی جدیدی برای شما، چند بار پرسنل بیمارستان در خصوص دلایل استفاده از این دارو با شما صحبت کرده اند؟
 • هر چند وقت یک بار نیروهای بیمارستان در خصوص عوارض احتمالی دارو به شما توضیح داده‌اند؟

بیمار ممکن است دچار درد یا نفخ شکمی یا اسهال شود. آیا بیمار در گزارش خود به تجویز کننده دارو علائم افت قند خون را داده است؟ این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • سردرد
 • خستگی
 • احساس ضعف
 • لرزیدن
 • گرسنگی
 • تعریق

یا اینکه با علائم بیماری کبد همراه است؟ این علائم شامل:

 • ادرار تیره
 • خستگی
 • عدم اشتها
 • حالت تهوع
 • درد شکمی
 • مدفوع رنگی
 • استفراغ
 • زردی

به بیمار در خصوص علائم واکنش آموزش دهید. این علائم شامل:

 • خستگی
 • تنگی قفسه سینه
 • تب، خارش
 • سرفه بد
 • رنگ آبی پوست
 • تشنج
 • ورم صورت، لب ها، زبان، یا گلو

 نکته: این لیست کاملی از تمام عوارض جانبی نیست. بیمار باید با پزشک خود در خصوص دیگر موارد مشورت کند.

در پایان…

همیشه با پزشک خود مشورت کنید تا از مطابقت اطلاعات فوق با شرایط شخصی خودتان اطمینان حاصل نمائید.

لازم به ذکر است اطلاعات دارویی داده شده در سایت دکتر سلام فقط برای افزایش سطح اطلاعات شما عزیزان می باشد و قطعا مصرف هر دارویی باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. دکتر سلام پیشنهاد می کند مقاله رژیم غذایی پیش دیابت + نکات تغذیه ای را حتما مطالعه کنید و یا در مورد مقابله با دیابت نوع 2 با رژیم گیاه خواری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 


شاید شما هم جزو افرادی هستید که با اینکه دوس  دارند رژیم کتوژنیک را امتحان کنند ولی فکر می کنند تنوع غذایی آن کم است و نمی دانند که با مواد غذایی مجاز آن، چه غذاهایی می توانند سرو کنند. پختن غذا با پیروی از این رژیم غذایی کار سختی نیست و دارای تنوع زیادی می باشد. ما در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به بررسی این موضوع می پردازیم و 10 غذای این رژیم را به شما آموزش می دهیم.

رژیم کتوژنیک و غذاهای ویژه برای آن

آیا به تازگی با رژیم کتوژنیک آشنا شده اید یا آن را شروع کرده اید؟ این دستورالعمل های غذایی رژیم کتوژنیک نیازهای رژیم غذایی کم کربوهیدرات شما را برطرف می کند. چندین نوع مختلف از این رژیم غذایی وجود دارد، پس حتما قبل از شروع به آشپزی، محتویات درون غذا را بررسی کنید.

رژیم کتوژنیک

1. بشقاب مرغ و پنیر بز برای دنبال کنندگان رژیم کتوژنیک

مواد اولیه

 • 1/2 پوند سینه مرغ بدون پوست بدون استخوان را به قطعات 1 اینچی برش بزنید.
 • 1/4 قاشق چای خوری نمک
 • 1/8 قاشق چای خوری فلفل
 • 2 قاشق چای خوری روغن زیتون
 • 1 عدد مارچوبه تازه (1 قطعه 1 اینچی)
 • 1 گل میخک، خرد شده
 • 3 عدد گوجه فرنگی ، خرد شده
 • 3 قاشق غذاخوری شیر 2٪
 • 2 قاشق غذاخوری پنیر بز تازه
 • برنج یا پاستا پخته شده داغ
 • پنیر اضافی بز، اختیاری

دستور العمل

برای تهیه این غذای رژیم کتوژنیک ، مرغ را با نمک و فلفل مخلوط کنید. در یک تابه بزرگ، روغن را با شعله متوسط داغ کنید؛ مرغ را تا زمانی که رنگش از صورتی برگردد، سرخ کنید، 4-6 دقیقه کافیست. از روی گاز بردارید.

مارچوبه را به تابه اضافه کنید؛ به مدت 1 دقیقه بر روی حرارت ملایم بپزید و به هم بزنید. سیر را اضافه کنید و 30 ثانیه هم بزنید؛ گوجه فرنگی، شیر و 2 قاشق غذاخوری پنیر اضافه کنید. بر روی حرارت ملایم هم بزنید تا پنیر شروع به ذوب شدن بکند، 2-3 دقیقه کافیست. مرغ را هم بزنید. با برنج سرو کنید و در صورت تمایل، با پنیر اضافی تزئین کنید.

ارزش غذایی

 • ½ -1 فنجان مخلوط مرغ: 251 کالری
 • 11 گرم چربی (3 گرم چربی اشباع)
 • 74 میلی گرم کلسترول
 • 447 میلی گرم سدیم
 • 8 گرم کربوهیدرات (5 گرم قند، 3 گرم فیبر)
 • 29 گرم پروتئین

تبادل دیابت (یک استاندارد امریکایی مخصوص بیماران دیابتی برای مواد خوراکی است):

 • 4 گوشت
 • 2 چربی
 • 1 سبزی

رژیم کتوژنیک

2. مرغ طعم دار شده با بالزامیک

مواد اولیه

 • 1/2 فنجان سرکه بالزامیک
 • 3 قاشق غذا خوری روغن زیتون طبیعی
 • 1 قاشق غذاخوری ریحان تازه
 • 1 قاشق غذاخوری پیاز کوهی تازه
 • 2 قاشق چای خوری پوست لیمو رنده شده
 • 1 عدد گل میخک، خرد شده
 • 3/4 قاشق چای خوری نمک
 • 1/4 قاشق چای خوری فلفل
 • 6 عدد ران مرغ بدون پوست بدون استخوان (1-1 / 2 پوند)

دستورالعمل

تمام مواد تشکیل دهنده به جز مرغ را با هم مخلوط کنید. مرغ را با 1/3 فنجان سرکه در یک کاسه مخلوط کنید. اجازه دهید 10 دقیقه بماند.

مرغ را در دمای 170 درجه فر برای مدت 6 تا 8 دقیقه گریل کنید. قبل از سرو، مخلوط سرکه باقی مانده را روی مرغ بریزید.

ارزش غذایی

 • 1 ران مرغ با 2 قاشق چای خوری سس: 245 کالری
 • 15 گرم چربی (3 گرم چربی اشباع)
 • 76 میلی گرم کلسترول
 • 358 میلی گرم سدیم
 • 6 گرم کربوهیدرات (5 گرم قند، 0 فیبر)
 • 21 گرم پروتئین.

تبادل دیابت:

 • 3 گوشت بدون چربی
 • 1 -1/ 2 چربی

رژیم کتوژنیک

3. پیتزا پوشیده شده با کدو سبز مخصوص رژیم کتوژنیک

مواد اولیه

 • 2 عدد تخم مرغ بزرگ ، هم زده شده
 • 2 فنجان کدو تنبل خرد شده (حدود 1-1 / 2 متوسط)، خشک شده
 • 1/2 فنجان پنیر مازارلا بریده شده
 • 1/2 فنجان پنیر پارمسان
 • 1/4 فنجان آرد
 • 1 قاشق غذا خوری روغن زیتون
 • 1 قاشق غذاخوری ریحان تازه خرد شده
 • 1 قاشق چایخوری آووکادو تازه تکه شده

چاشنی

 • 1 شیشه (12 اونس) فلفل قرمز شیرین
 • 1 فنجان شکر پنیر مازارلا تکه شده
 • 1/2 فنجان فلفل ترکی برش خورده

دستورالعمل

فر را با دمای 450 درجه سانتیگراد پیش گرم کنید. هشت ماده اولیه ابتدایی را به  تابه 12 اینچی پیتزا انتقال دهید. مواد را به خوبی پخش کنید تا یک دایره 11 اینچی ایجاد شود.

به مدت 13 تا 16 دقیقه بپزید تا طلایی شود. درجه حرارت را به 400 درجه کاهش دهید. هنگامی که پنیر ذوب شد، چاشنی را به آن اضافه کنید، 10-12 دقیقه منتظر بمانید.

ارزش غذایی

 • 1 قطعه: 219 کالری
 • 12 گرم چربی (5 گرم چربی اشباع شده)
 • کلسترول 95 میلی گرم
 • سدیم 680 میلی گرم
 • 10 گرم کربوهیدرات (4 گرم قند، فیبر 1 گرم)
 • 14 گرم پروتئین

تبادل دیابت

 • 2 گوشت متوسط پرچرب
 • 1/2 نشاسته
 • 1/2 چربی

رژیم کتوژنیک

4. تاکو ماهی

مواد اولیه

 • 1 فنجان مخلوط سالاد کلم
 • 1/4 فنجان قارچ تازه خرد شده
 • 1 عدد پیاز سبز، قطعه قطعه شده
 • 1 قاشق چای خوری فلفل دلمه پخته شده خرد شده
 • 4 قاشق چای خوری روغن زیتون، قطعه قطعه شده
 • 2 قاشق چای خوری آب لیمو
 • 1/2 قاشق چای خوری زیره زمینی
 • 1/2 قاشق چای خوری نمک
 • 1/4 قاشق چای خوری فلفل، برش خورده
 • 2 عدد فیله تیلاپیلا (هر کدام 6 اونس)
 • 1/2 آووکادو رسیده متوسط، پوست کنده و برش خورده

دستورالعمل

برای تهیه این رژیم کتوژنیک ؛ چهار ماده اولیه ابتدایی را در یک کاسه قرار دهید. با 2 قاشق چای خوری روغن، آب لیمو، زیره، 1/4 قاشق چای خوری نمک و 1/8 فنجان قاشق غذاخوری فلفل مخلوط کنید. تا زمان سرو در یخچال قرار دهید.

فیله را با دستمال کاغذی خشک کنید؛ نمک و فلفل باقی مانده را بر روی آن بریزید. روغن باقی مانده را، در یک تابه متوسط در دمای بالا داغ کنید. ماهی تیلاپیلا را تا زمانی که به راحتی با چنگال تکه شود بپزید، 3-4 دقیقه برای هر طرف کافیست. سالاد کلم و آواکادو را روی آن بریزید.

نکته سلامتی:

اگر رژیم کم کربوهیدرات دارید، این ظرف برای شما مناسب است! اگر نه، آن را با یک غذای دانه ای مانند برنج قهوه ای یا ذرت و فلفل سرو کنید.

ارزش غذایی

 • 1 وعده: 293 کالری
 • 16 گرم چربی (2 گرم چربی اشباع)
 • 83 میلی گرم کلسترول
 • 663 میلی گرم سدیم
 • 6 گرم کربوهیدرات (1 گرم قند، 3 گرم فیبر)
 • 33 گرم پروتئین

تبادل دیابت

 • 5 گوشت بدون چربی
 • 3 چربی
 • 1 سبزی

5. تخم مرغ های تند سیر- شوید

مواد اولیه

 • 12 عدد تخم مرغ بزرگ پخته شده
 • 2/3 فنجان سس مایونز
 • 4 قاشق چای خوری چاشنی شوید
 • 2 قاشق چایخوری شوید تازه
 • 2 قاشق چایخوری خردل دیژون
 • 1 قاشق چایخوری فلفل زمینی
 • 1/4 قاشق چای خوری پودر سیر
 • 1/8 قاشق چای خوری فلفل پاپریکا یا فلفل کاین

دستورالعمل

تخم مرغ ها را نصف کنید. زرده را در بیاورید تا سفیده باقی بماند. زرده تخم مرغ را با تمام مواد باقیمانده به جز پاپریکا در یک کاسه مخلوط کنید. مواد را داخل سفیده بریزید.

به مدت 30 دقیقه قبل از سرو روی آن را بپوشانید و داخل یخچال قرار دهید. پاپریکا را روی آن بپاشید

ارزش غذایی

 • 1 تخم مرغ نصفه: 81 کالری
 • 7 گرم چربی (1 گرم چربی اشباع)
 • 94 میلی گرم کلسترول
 • 81 میلی گرم سدیم
 • 1 گرم کربوهیدرات (0 قند، 0 فیبر)
 • پروتئین 3 گرم

رژیم کتوژنیک

6. مرغ دیژون خامه ای غذایی خوشمزه برای رژیم کتوژنیک

مواد اولیه

 • 1/2 فنجان خامه
 • 1/4 فنجان خردل دیژون
 • 1 قاشق غذاخوری شکر قهوه ای
 • 4 نصفه سینه مرغ بدون پوست بدون استخوان (هر کدام 6 اونس)
 • 1/4 قاشق چای خوری نمک
 • 1/4 قاشق چای خوری فلفل
 • 2 قاشق چای خوری روغن زیتون
 • 2 قاشق چای خوری کره
 • 1 پیاز کوچک، نصف شده و به قطعات بسیار نازک برش داده شود.
 • جعفری سرخ شده تازه

دستورالعمل

برای درست کردن این غذای رژیم کتوژنیک ، خامه، خردل و شکر قهوه ای را با هم مخلوط کنید. سینه مرغ را با یک گوشت کوب بکوبید تا نازک شود. بر روی آن نمک و فلفل بپاشید.

روغن و کره را، در یک تابه بزرگ، با حرارت ملایم گرما دهید؛ مرغ را اضافه کنید و حرارت دهید تا هر دو طرف آن قهوه ای شود. شعله را کمی کاهش دهید. مخلوط پیاز و خامه را اضافه کنید . بگذارید تا به جوش آید.شعله را کم کنید و روی تابه را بپوشانید و در دمای 165 درجه فر برای 10 تا 12 دقیقه قرار دهید. در انتها جعفری را بر روی آن بپاشید.

ارزش غذایی

 • 1 نصفه سینه مرغ با 3 قاشق غذاخوری سس: 295 کالری
 • 11 گرم چربی (5 گرم چربی اشباع)
 • 114 میلی گرم کلسترول
 • 621 میلی گرم سدیم
 • 6 گرم کربوهیدرات (5 گرم قند، 0 فیبر)
 • 36 گرم پروتئین

 تبادل دیابت

 • 5 گوشت بدون چربی
 • 1 چربی
 • 1/2 نشاسته

رژیم کتوژنیک

7. سالاد املت دنور:

مواد اولیه

 • 8 فنجان اسفناج کوچک تازه
 • 1 فنجان گوجه فرنگی خرد شده
 • 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون
 • 2 فنجان ژامبون خرد شده و به طور کامل پخته شده
 • 1 عدد پیاز کوچک، خرد شده
 • 1 عدد فلفل سبز کوچک، خرد شده
 • 4 عدد تخم مرغ بزرگ
 • نمک و فلفل به عنوان طعم دهنده

دستورالعمل

اسفناج و گوجه فرنگی را بر روی یک پالت خرد کنید؛کنار بگذارید. 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون را، در یک تابه بزرگ، بر روی حرارت متوسط قرار دهید. ژامبون، پیاز و فلفل سبز را اضافه کنید. تا زمانی که ژامبون از طریق حرارت گرم شود و سبزیجات نرم شوند، آن ها را سرخ کنید، 5-7 دقیقه کافی است. اسفناج و گوجه فرنگی را اضافه کنید.

در همان تابه، روغن زیتون باقی مانده را گرم کنید. تخم مرغ ها را در یک فنجان کوچک بشکنید، سپس به آرامی داخل تابه بریزید. بلافاصله حرارت را به نصف کاهش دهید. نمک و فلفل را اضافه کنید. برای آماده سازی تخم مرغ ها روی تابه را پوشانده و آنقدر بپزید تا سفیده ها سفت شده و زرده ها به صورت نیمه سفت درآید. تخ مرغ ها را بر روی سالاد بگذارید.

ارزش غذایی

 • 1 وعده: 229 کالری
 • 14 گرم چربی (3 گرم چربی اشباع)
 • کلسترول 217 میلی گرم
 • سدیم 756 میلی گرم
 • 7 گرم کربوهیدرات (3 گرم قند، 2 گرم فیبر)
 • 20 گرم پروتئین

تبادل دیابت

 • 3 گوشت بدون چربی
 • 2 چربی
 • 1 سبزی

8. تیلاپیلا  با رشته های کدو سبز

مواد اولیه

 • 2 عدد کدو سبز بزرگ (حدود 1-1 / 2 پوند)
 • 2 قاشق چای خوری زیره سبز
 • 3/4 قاشق چای خوری نمک
 • 1/2 قاشق چای خوری فلفل پاپریکا
 • 1/2 قاشق چای خوری فلفل
 • 1/4 قاشق سوپ خوری پودر سیر
 • 4 عدد فیله تیلایپیا (هر کدام 6 اونس)
 • 2 قاشق چای خوری روغن زیتون
 • 2 عدد میخک خرد شده
 • 1 فنجان پیکود گالو

دستورالعمل

کدو سبز ها را برش دهید. با استفاده از یک اسپیرالایزر، کدو را به شاخه های نازک ببرید.

مخلوط زیره، 1/2 قاشق چای خوری نمک، پاپریکا دودی، فلفل و پودر سیر را به آرامی بر روی دو طرف تیلاپیلا بپاشید. روغن را، در یک تابه بزرگ نچسب، در دمای متوسط حرارت دهید. تیلایپیا را تا زمانی که به راحتی با چنگال تکه می شود، بپزید، 2-3 دقیقه برای هر طرف کافیست. از درون تابه خارج کنید، اما گرم نگه دارید.

در همان تابه، کدو را به همراه سیر با حرارت متوسط بپزید تا کمی نرم شود، 1-2 دقیقه کافیست، دائما با انبر آن ها را تکان دهید(بیش از حد این کار را نجام ندهید). نمک باقی مانده را بر روی آن بپاشید و با تیلاپیلا و پیکو د گالو سرو کنید.

ارزش غذایی

 • 1 وعده: 203 کالری
 • 4 گرم چربی (1 گرم چربی اشباع شده)، 83 میلی گرم کلسترول
 • 522 میلی گرم سدیم، 8 گرم کربوهیدرات (5 گرم قند، 2 گرم فیبر)
 • 34 گرم پروتئین

تبادل دیابت

 • 5 گوشت بدون چربی
 • 1 سبزی
 • 1/2 چربی

9. بشقاب تخم مرغ ایتالیایی (فریتاتا) مارچوبه – قارچ مناسب برای رژیم کتوژنیک

مواد اولیه

 • 8 عدد تخم مرغ بزرگ
 • 1/2 فنجان پنیر ریکوتا
 • 2 قاشق غذاخوری آب لیمو
 • 1/2 قاشق چای خوری نمک
 • 1/4 قاشق چای خوری فلفل
 • 1 قاشق غذا خوری روغن زیتون
 • 1 بسته (8 اونس) مارچوبه منجمد
 • 1 پیاز بزرگ، نصف شده و نازک برش خورده
 • 1/2 فنجان فلفل قرمز یا سبز شیرین خرد شده
 • 1/4 فنجان قارچ

دستورالعمل

کوره را با دمای 350 درجه پیش گرم کنید. در یک کاسه بزرگ، تخم مرغ، پنیر ریکوتا، آب لیمو، نمک و فلفل را هم بزنید. یک تابه سازگار با فر حاوی روغن را به مدت ده دقیقه حرارت دهید. مارچوبه، پیاز، فلفل قرمز و قارچ را اضافه کنید. 6-8 دقیقه سرخ کنید تا پیاز و فلفل نرم شوند.

از روی حرارت بردارید؛ تعدادی از مارچوبه ها را از داخل تابه بر دارید. هشت عدد را باقی بگذارید. قطعات برداشته شده را به قطعات 2 اینچی تقسیم کنید. قطعات برش خورده را به تابه برگردانید. در مخلوط تخم مرغ سرخ کنید. تکه های مارچوبه را بر روی تخم مرغ مرتب کنید تا شبیه به یک چرخ شود.

غذا را حدود 20 تا 25 دقیقه و یا تا زمانی که تخم مرغ ها سفت می شوند، بپزید . اجازه دهید تا 5 دقیقه به همین حالت باقی بماند و سپس به تکه های کوچک تقسیم کنید.

ارزش غذایی

 • 1 تکه: 130 کالری
 • 8 گرم چربی (3 گرم چربی اشباع)
 • کلسترول 192 میلی گرم
 • 240 میلی گرم سدیم
 • 5 گرم کربوهیدرات (3 گرم قند، 1 گرم فیبر)
 • 9 گرم پروتئین

تبادل دیابت

 • 1 گوشت ​​با چربی متوسط
 • 1 سبزی
 • 1/2 چربی

10- پوره تخم مرغ تند

مواد اولیه

 • 10 عدد تخم مرغ بزرگ پخته شده
 • 1 فنجان میراکل ویپ
 • 1 فنجان پنیر چدار خرد کرده
 • 1/2 پوند نوار بیکن، پخته شده و خرد شده
 • 1/4 فنجان فلفل موزی شکل برش خورده
 • 2 قاشق چای خوری آب فلفل موزی
 • 1/4 قاشق چای خوری نمک
 • 1/4 قاشق چای خوری فلفل
 • کرکرهای ریتز و انواع سبزیجات تازه

دستورالعمل

برای تهیه این غذای رژیم کتوژنیک ، تخم مرغ ها را درون یک کاسه بزرگ قرار دهید. با یک چنگال مخلوط کنید و در میراکل ویپ، پنیر، بیکن، فلفل موزی، آب فلفل، نمک و فلفل ریخته و بهم بزنید.

تا زمان سرو در یخچال قرار دهید. با کرکر و سبزیجات میل کنید.

ارزش غذایی

 • 1/4 فنجان: 149 کالری
 • 12 گرم چربی (4 گرم چربی اشباع)
 • 134 میلی گرم کلسترول
 • 383 میلی گرم سدیم
 • 3 گرم کربوهیدرات (2 گرم قند، 0 فیبر)
 • 7 گرم پروتئین

این هم 10 غذای رژیم کتوژنیک برای شما عزیزان. امیدوارم لذت ببرید. اگر می خواهید اطلاعات خود را در مورد این رژیم غذایی افزایش دهید، دکتر سلام پیشنهاد می کند مقاله نمونه رژیم غذایی کتوژنیک | مزایا و آنفولانزای کتو + 2 برنامه را نیز مطالعه کنید.دانلود آهنگ همایون شجریان آهای خبردار

 • دسته‌بندی نشده
 • اکتبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ همایون شجریان آهای خبردار

در این پست می توانید آهنگ همایون شجریان آهای خبردار را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ همایون شجریان آهای خبردار

Download New Song By Homayoun Shajarian  Called Ahay Khabardar

خوانندهنام آهنگموسیقیدسته بندی
همایون شجریاناهای خبردارسهراب پور ناظرآهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ همایون شجریان آهای خبردار اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

سایت

آخرین دیدگاه‌ها