15 راه برای داشتن آرامش بیشتر

بدون دیدگاه


چگونه آرامش بیشتری را در خود ایجاد کنیم؟ همه ما گاهگاهی نگران وآشفته حال می شویم. این قسمتی از زندگی طبیعی ما است، درست است؟ اما زمانی که اضطراب و عصبانیت شما زیاد طول بکشد و نتوانید خود را آرام سازید، چه اتفاقی می افتد؟ توانایی آرام کردن خود در همان لحظه، اغلب ساده تر از آن چیزی است که گفته می شود. به همین دلیل زمانی که احساس اضطراب یا عصبانیت می کنید، داشتن چند راهکار که با آن آشنایی دارید می تواند به شما کمک کند. با بخش روانشناسی دکتر سلام همراه ما باشید.

داشتن آرامش بیشتر با این راهکارهای ساده

در اینجا چند راهنمایی مفید و قابل اجرا وجود دارد که دفعه بعدی که نیاز به آرام شدن داشتید، می توانید آن را انجام دهید. کوشش کنید در زمانی که آرام هستید نیز این تکنیک ها را انجام دهید تا با آن بیشتر مانوس شوید.

داشتن آرامش بیشتر

1- آرامش بیشتر با تنفس بهتر

Scott Dehorty، متخصص بهداشت رفتاری می گوید: “تنفس اولین و موثرترین تکنیک برای کاهش خشم و اضطراب است.” هنگامی که شما مضطرب یا عصبانی هستید، نفس های سریع و کم عمق دارید. Dehorty می گوید این یک پیام را به مغز شما ارسال می کند، که باعث ایجاد یک چرخه بازخورد مثبت می شود و پاسخ “مبارزه یا تسلیم” شما را تقویت می کند. به همین دلیل است که نفس های طولانی و عمیق آرام بخش، این حلقه را مختل می کند و به شما کمک می کند تا آرام باشید.

تکنیک های تنفس مختلفی برای کمک به آرام کردن شما وجود دارد. یکی تنفس سه بخشی است. تنفس سه گانه مستلزم این است که شما یک نفس عمیق به درون بکشید و سپس در حالی که به بدن خود توجه می کنید، آن را به طور کامل به بیرون بفرستید.

هنگامی که با یک تنفس عمیق احساس راحتی کردید، می توانید میزان استنشاق و بیرون فرستادن تنفس خود را به 1: 2 تغییر دهید (شما زمان بیرون دادن تنفس خود را کاهش می دهید به طوری که دو برابر زمانی که نفس خود را درون می فرستید طول بکشد.) این تکنیک ها را در حالت آرامش نیز انجام دهید، درنتیجه زمانی که مضطرب می شوید، می دانید چگونه باید آنها را انجام دهید.

2- اعتراف کنید که شما مضطرب یا عصبانی هستید

به خودتان اجازه دهید که بگویید مضطرب یا عصبانی هستید. هنگامی که به احساس خود برچسب می گذارید و به خودتان اجازه بیان آن را می دهید، اضطراب و خشمی را که تجربه می کنید ممکن است کاهش یابد.

3- آرامش بیشتر با به چالش کشیدن افکار

بخشی از اضطراب یا عصبانیت، داشتن افکار غیر منطقی است که لزوما معنی دار نیستند. این افکار اغلب “بدترین سناریو” هستند. شما ممکن است خود را در چرخه “چه میشد اگر” گرفتار کنید، که می تواند باعث شود تا شما در بسیاری از چیزها در زندگی خود کارشکنی کنید. هنگامی که یکی از این افکار را تجربه می کنید، دست نگه دارید و سؤالات زیر را از خودتان بپرسید:

 • آیا احتمالا این اتفاق می افتد؟
 • آیا این تفکر منطقی است؟
 • آیا تا به حال پیش از این برای من اتفاق افتاده است؟
 • بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیفتد چیست؟ آیا می توانم آن را اداره کنم؟

پس از اینکه سوالات را مرور کردید، وقت آن می رسد که تفکر خود را تغییر دهید. به جای “من نمی توانم در این پل راه بروم. اگر زلزله ای بیاید، و من  به آب بیفتم؟” به خودتان بگویید: “افرادی هستند که هر روز در آن پل راه می روند و هرگز در آب فرو نرفته اند.”

داشتن آرامش بیشتر

4- اضطراب یا خشم را آزاد کنید

Dehorty توصیه می کند انرژی احساسی را با تمرین بیرون بدهید. “برای دویدن یا پیاده روی به بیرون بروید. [درگیر شدن] در برخی از فعالیت های فیزیکی [باعث آزادسازی] سروتونین میشود، که به آرامش شما کمک کرده و باعث وجود احساس بهتر در شما می شود.”

با این حال، باید از فعالیت های بدنی که شامل بیان خشم به طور مثال مشت زدن به دیوار یا فریاد زدن است، اجتناب کنید. Dehorty  توضیح می دهد: “نشان داده شده است که این کار احساس خشم را افزایش می دهد، چون شما در نتیجه عصبانیت احساس خوبی خواهید داشت، احساسات را تقویت می کند.”

5- آرامش خود را تجسم کنید

این نکته مستلزم این است که شما تکنیک های تنفسی را که یاد گرفته اید، تمرین کنید. پس از چند نفس عمیق، چشمانتان را ببندید و خودتان را آرام تصور کنید.

بدن خود را آرام ببینید و تصور کنید که از میان یک موقعیت پر استرس و پر اضطراب، با تمرکز و آرامش عبور می کنید. یک تصویر ذهنی از آنچه باعث می شود تا احساس آرامش کنید، ایجاد کرده و زمانی که نگران یا عصبانی هستید به آن تصویر برگردید.

6- کامل فکر کنید

از یک مانترا در شرایط بحرانی استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که همین یکی است که شما آن را مفید پیدا کرده اید. Dehorty می گوید می تواند این باشد: “آیا این هفته این بار برای من مهم است؟ یا “چقدر مهم است؟” یا “آیا می خواهم این شخص / وضعیت آرامش مرا از بین ببرد؟”

این اجازه می دهد تا تمرکز خود را تغییر دهید ، و آنگاه می توانید “تست واقعیت” آن وضعیت را انجام دهید. “هنگامی که ما مضطرب یا عصبانی هستیم، ما بر روی علت، تمرکز زیاد می کنیم، و افکار عقلانی ذهن ما را ترک می کنند. این مانتراها فرصتی برای ما فراهم می کند تا اندیشه های عقلی به عقب برگردد و منجر به نتیجه بهتر شود.

داشتن آرامش بیشتر

7- به موزیک گوش دهید

دفعه بعدی که سطح اضطراب خود را بالا احساس کردید، هدفون ها را برداشته و موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید. گوش دادن به موسیقی می تواند تاثیر بسیار آرام بخشی بر بدن و ذهن شما داشته باشد.

8- آرامش بیشتر با تمرکز بهتر

وضعیت را ترک کنید، به جهت دیگری نگاه کنید، از اتاق بیرون بروید یا به خارج از منزل بروید. Dehorty این تمرین را توصیه می کند تا برای تصمیم گیری بهتر، زمان داشته باشید.

” زمانی که ما مضطرب یا عصبانی هستیم، بهترین تفکر را نداریم، ما درگیر در تفکر بقا هستیم. اگر زندگی ما واقعا در معرض خطر باشد این خوب است، اما اگر این موقعیت تهدید کننده زندگی نیست، ما به جای غرایز بقای خود، بهترین تفکر خود را لازم داریم.”

9- بدن خود را آرام کنید

هنگامی که شما مضطرب یا عصبانی هستید، می توانید احساس کنید که هر عضله ای در بدن شما (و احتمالا همه آنها) سفت و سخت است. تمرین آرام سازی عضلات پیشرونده می تواند به شما در آرام کردن و تمرکز خودتان کمک کند. برای انجام این کار، بر روی زمین دراز کشیده و بازوهای خود را در کنار خود بگذارید. اطمینان حاصل کنید که پاهای شما صاف بوده و دستان شما مشت کرده نیستند. از انگشتان پای خود شروع کنید و به خودتان بگویید که آنها را آزاد می کنید. به آرامی به طرف قسمت های مختلف بدن خود به بالا بروید، به خودتان بگویید تا هر قسمت از بدن خود را آزاد کنید تا زمانی که به سرتان برسید.

داشتن آرامش بیشتر

10- آن را بنویسید

اگر شما بیش از حد عصبانی یا مضطرب هستید در مورد آن صحبت کنید، یک دفترچه بردارید و افکار خود را بنویسید. در مورد جملات کامل و نشانه گذاری ها نگران نباشید؛ فقط بنویسید. نوشتن به شما کمک می کند تا افکار منفی را از سرتان بیرون کنید.

شما می توانید یک گام بیشتر برداشته و یک برنامه عملی را برای ادامه آرامش پس از اتمام نوشتن انجام دهید.

11- آرامش بهتر با هوای پاک تر

دما و گردش هوا در یک اتاق می تواند اضطراب یا خشم شما را افزایش دهد. اگر شما احساس تنش می کنید و فضایی که در آن هستید داغ و خفه است، این می تواند یک حمله تند و تیز را ایجاد کند. در اسرع وقت خود را از این محیط بیرون بکشید، حتی اگر فقط چند دقیقه باشد.

تنفس در هوای تازه نه تنها شما را آرام می کند، بلکه تغییر مناظر می تواند گاهی اوقات فرایند تفکر مضطرب یا عصبی شما را متوقف سازد.

12- به بدن خود سوخت برسانید

اگر شما گرسنه بوده و یا به درستی هیدراته نشده باشید، بسیاری از این تکنیک ها جواب نخواهند داد. به همین دلیل مهم است که آرام بگیرید و چیزی برای خوردن پیدا کنید؛ حتی اگر آن فقط یک میان وعده کوچک باشد.

13- شانه های خود را رها کنید

اگر بدن شما در تنش باشد، ممکن است به دلیل سختی در حالت یا وضعیت بدن شما باشد. درحالت نشسته قرار بگیرید، نفس عمیق بکشید و شانه ها را به پایین بیندازید. برای انجام این کار، میتوانید بر روی بالا آوردن تیغه های شانه خود با یکدیگر تمرکز کرده و سپس آنها را به پایین رها کنید. این شانه ها را پایین می آورد. چند نفس عمیق بکشید. شما می توانید این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

داشتن آرامش بیشتر

14- آرامش بیشتر با داشتن هدف متمرکز

هنگامی که شما مضطرب یا عصبانی هستید، انرژی زیادی از طرف شما بر روی اندیشه های غیر منطقی صرف می شود. هنگامی که شما آرام هستید، یک هدف متمرکز مانند یک حیوان پر شده کوچک، یک سنگ صیقلی که در جیب خود نگه می دارید یا یک گردنبندی که به گردن خود می اندازید، داشته باشید. وقتی دچار اضطراب یا ناامیدی هستید، به خودتان بگویید که میخواهید این شی را لمس کنید. این شما را متمرکز کرده و به آرام کردن افکار شما کمک می کند. به عنوان مثال، اگر شما در محل کار هستید و رئیس شما به شما هشدار می دهد، به آرامی گردنبند خود را در اطراف گردن خود لمس کنید.

15- برای آرام کردن خشم و اضطراب، نقاط فشار را شناسایی کنید

دریافت یک ماساژ یا انجام طب سوزنی، راه شگفت انگیزی برای مدیریت اضطراب و خشم است. اما برای انجام این کار همیشه نمیتوان به آسانی زمان پیدا کرد. خبر خوب این است که شما میتوانید برای کمک به کاهش اضطراب به صورت طب فشاری بر روی خودتان اقدام کنید. این روش شامل اعمال فشار با قرار دادن انگشتان یا دست خود بر روی نقاط خاص بدن است. فشار، تنش را کاهش می دهد و بدن شما را شل میکند. یکی از ناحیه هایی که شروع می شود، نقطه ای در داخل مچ دست شما است که زمانی که دست خود را به داخل خم می کنید، شکل چین خوردگی می گیرد. انگشت شست خود را در این منطقه به مدت دو دقیقه فشار دهید. این می تواند به کاهش تنش کمک کند.

منبع: دکتر سلام

بازگردان: سیما آزاد فلاح

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

 • دسته‌بندی نشده
 • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

در این پست می توانید آهنگ میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا

Download New Song By meysam motiee Called  deltang karbala

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
میثم مطیعی دلتگ کربلا آهنگ مداحی

 

نوشته دانلود مداحی میثم مطیعی دلتنگم یا حسین دلتنگ کربلا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

 • دسته‌بندی نشده
 • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

در این پست می توانید دانلود مداحی امیر تتلو شب تیره را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره

Download New Song By Amir Tataloo Called  Shabe Tire

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
حمید صفت شب تیره حسن بابا محمدی آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ جدید امیر تتلو شب تیره اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷

 • دسته‌بندی نشده
 • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷

در این پست می توانید دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷ را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم 97

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
جواد مقدم شب ششم محرم مداحی

 

دانلود بخش اول شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش دوم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش سوم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش چهارم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش پنجم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش ششم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش هفتم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش هشتم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

 

دانلود بخش نهم شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

دانلود بخش آخر شب ششم

دانلود با کیفیت ۱۲۸

نوشته دانلود مداحی جواد مقدم شب ششم محرم ۹۷ اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

 • دسته‌بندی نشده
 • سپتامبر 30, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

در این پست می توانید آهنگ حمید صفت عجایب شهر را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر

Download New Song By Hamid Sefat Called  Ajayeb Shahr

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
حمید صفت عجایب شهر بزودی

 

نوشته دانلود آهنگ حمید صفت عجایب شهر اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

مروری بر اسید آمینه های ضروری

بدون دیدگاه


اسیدهای آمینه، اغلب به عنوان سازنده توده های پروتئینی شناخته می شوند، و ترکیباتی هستند که نقش بسیار مهمی در بدن شما بازی می کنند. آنها با توجه به عوامل مختلف به دسته های ضروری، ضروری مشروط و غیر ضروری”، طبقه بندی می شوند. اسید های آمینه ضروری برای عملیات حیاتی مانند ساخت پروتئین ها و سنتز هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی مورد نیاز است. آنها همچنین ممکن است به شکل یک مکمل برای یک روش طبیعی و به منظور تقویت عملکرد ورزشی و یا بهبود خلق و خو مصرف شوند. با بخش تغذیه دکتر سلام همراه ما باشید.

در این مقاله، همه چیزهایی را که شما باید در مورد اسید آمینه های ضروری بدانید، از جمله نحوه عملکرد آنها، منابع غذایی احتمالی و مزایای مصرف مکمل آن، به شما معرفی خواهد شد.

اسید آمینه های ضروری چیست؟

اسیدهای آمینه ترکیبات ارگانیکی هستند که از نیتروژن، کربن، هیدروژن و اکسیژن، به همراه یک گروه زنجیره ای متغیر جانبی تشکیل شده اند. بدن شما برای رشد و عملکرد مناسب نیاز به 20 اسید آمینه متفاوت دارد. اگر چه همه 20 مورد برای سلامت شما مهم هستند، اما فقط 9 آمینو اسید به عنوان “ضروری” طبقه بندی می شوند. این طبقه بندی شامل هیستیدین، ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین، تریپتوفان و والین است. بر خلاف اسید آمینه های غیر- ضروری، آمینو اسیدهای ضروری توسط بدن ساخته نمی شود و باید از طریق رژیم غذایی شما بدست آیند. بهترین منابع اسید آمینه های ضروری، پروتئین های حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و ماکیان است.

اسید آمینه های ضروری

هنگامی که پروتئین مصرف میکنید، پروتئین به اسیدهای آمینه تجزیه می شود، و سپس برای کمک به بدن شما به منظور فرآیندهای مختلف مانند ساخت عضله و تنظیم عملکرد سیستم ایمنی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسید آمینه های ضروری مشروط

چندین اسید آمینه غیر ضروری وجود دارد که به صورت ضروری مشروط طبقه بندی می شوند. این اسیدهای آمینه، تنها در برخی شرایط خاص مانند بیماری یا استرس، ضروری درنظر گرفته می شوند. به عنوان مثال، اگرچه آرژنین به عنوان غیر ضروری در نظر گرفته می شود، بدن شما نمی تواند برای مبارزه با بیماری های خاص مانند سرطان، نیازهای خود را برآورده کند. به همین دلیل است که آرژنین باید از طریق رژیم غذایی به منظور رفع نیازهای بدن در شرایط خاص به آن اضافه شود.

نقش آنها در بدن شما

نه اسید آمینه ضروری در بدن شما شماری از وظایف مهم و متنوع را انجام می دهند:

1- فنیل آلانین: این اسید آمینه یک ماده متشکله جسم جدید برای انتقال دهنده های عصبی تیروزین، دوپامین، اپی نفرین و نوراپی نفرین است. فنیل آلانین، دارای نقش کاملی در ساختار و عملکرد پروتئین ها و آنزیم ها و تولید آمینو اسید های دیگر می باشد.

2- والین: آمینو اسید والین یکی از سه آمینو اسید زنجیره ای شاخه ای است، به این معنی که زنجیره ای به یک طرف ساختار مولکولی آن زنجیر شده است. والین به تحریک رشد و بازسازی عضلات کمک می کند و در تولید انرژی مشارکت می کند.

3- ترئونین: این اسید آمینه بخش مهمی از پروتئین های ساختاری مانند کلاژن و الاستین است که مولفه های مهم پوست و بافت همبند هستند. همچنین نقشی در متابولیسم چربی و عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.

اسید آمینه های ضروری

4- تریپتوفان: اگر چه اغلب همراه با ایجاد خواب آلودگی است، اما تریپتوفان دارای بسیاری ازعملکردهای دیگر نیز هست. برای حفظ تعادل مناسب نیتروژن و ماده متشکله جسم جدید از سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی که اشتها، خواب و خلق و خوی شما را تنظیم می کند، لازم است.

5- متیونین: متیونین نقش مهمی در متابولیسم و سم زدایی دارد. همچنین برای رشد بافت و جذب روی و سلنیوم، یا مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی شما ضروری است.

6- لوسین: همانند والین، لوسین یک آمینو اسید شاخه ای است که برای سنتز پروتئین و مرمت عضلات حیاتی است. همچنین باعث تنظیم سطح قند خون، تحریک بهبود زخم و تولید هورمون رشد می شود.

7- ایزولوسین: آخرین آمینو اسید از سه آمینو اسید زنجیره ای شاخه ای، ایزولوسین است که در متابولیسم عضلات نقش دارد و به شدت در بافت ماهیچه متمرکز می شود. این آمینو اسید همچنین برای عملکرد ایمنی، تولید هموگلوبین و تنظیم انرژی مهم است.


بیشتر بدانید: مکمل های پروتئینی عضله ساز


8- لیزین: لیزین نقش مهمی در سنتز پروتئین، تولید هورمون و آنزیم و جذب کلسیم دارد. همچنین برای تولید انرژی، عملکرد ایمنی و تولید کلاژن و الاستین مهم است.

9- هیستیدین: هیستیدین برای تولید هیستامین، یک انتقال دهنده عصبی که برای پاسخ ایمنی، هضم، عملکرد جنسی و چرخه خواب بیداری، حیاتی است استفاده می شود. این آمینو اسید برای حفظ غلاف میلین، یک مانع محافظتی که سلولهای عصبی شما را احاطه کرده است، حیاتی است.

همانطور که متوجه شده اید، اسید آمینه های ضروری، در مرکز بسیاری از فرآیندهای حیاتی قرار دارند. اگر چه اسیدهای آمینه برای نقش خود در بهبود و مرمت عضلات شناخته شده اند، بدن برای کارهای بسیار بیشتری به آنها وابسته است. به همین دلیل کمبود اسید آمینه ضروری می تواند بر تمام بدن شما از جمله سیستم های اعصاب، تولید مثل، ایمنی و دستگاه گوارش شما تأثیر منفی بگذارد.

اسید آمینه های ضروری

مزایای بهداشتی و سلامت اضافه کردن اسید آمینه های ضروری

از آنجا که اسید آمینه های ضروری را می توان در یک مجموعه گسترده ای از غذاها پیدا کرد، مصرف دوزهای متمرکز به شکل تکمیلی با چندین فایده سلامتی مرتبط است:

اسید آمینه های ضروری ممکن است به بهبود خلق و خو و خواب کمک کند

تریپتوفان برای تولید سروتونین، یک ماده شیمیایی که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در بدن شما عمل می کند، مورد نیاز است. سروتونین یک تنظیم کننده ضروری برای خلق و خو، خواب و رفتار است. از آنجا که سطوح پایین سروتونین با خلق افسرده و اختلالات خواب ارتباط دارد، مطالعات متعدد نشان داده است که مصرف مکمل تریپتوفان باعث کاهش علائم افسردگی، افزایش خلق و خو و بهبود خواب می شود. یک مطالعه 19 روزه از 60 زن مسن نشان داد که 1 گرم تریپتوفان در روز در مقایسه با دارونما، منجر به افزایش انرژی و افزایش شادی در آنها شد.

می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد

سه اسید آمینه ضروری شاخه ای به طور گسترده ای برای کاهش خستگی، بهبود عملکرد ورزشی و تحریک ترمیم عضلات پس از ورزش استفاده می شود. در یک مطالعه ای که بر روی 16 ورزشکار آموزش مقاومتی انجام شد، مکمل های آمینو اسید زنجیره ای در مقایسه با یک دارونما، موجب بهبود عملکرد و ترمیم عضلات و کاهش درد عضلانی شد. بررسی اخیر از هشت مطالعه نشان داد که مکمل آمینو اسید های زنجیره ای نسبت به استفاده از استراحت، در بهبود عضلات برتر بوده و درد پس از تمرین کامل را کاهش می دهد. علاوه بر این، مصرف 4 گرم لوسین در روز به مدت 12 هفته باعث افزایش کارایی قدرت در مردان آموزش ندیده شد و نشان داد که آمینو اسیدهای ضروری می تواند برای غیر ورزشکاران نیز مفید باشد.

اسید آمینه های ضروری می تواند جلوی ازدست رفتن عضله را بگیرد

از دست دادن عضله یک عارضه جانبی رایج در نتیجه بیماری های طولانی مدت و استراحت در رختخواب، به خصوص در افراد مسن است.

مشخص شده است که اسیدهای آمینه ضروری از افتادگی ناگهانی عضلانی جلوگیری کرده و باعث حفظ توده ی بدون چربی بدن می شود. یک مطالعه 10 روزه از 22 فرد سالخورده که بیشتر در رختخواب استراحت می کنند، نشان داد که کسانی که 15 گرم اسید آمینه ضروری را دریافت کردند، سنتز پروتئین عضله را حفظ کردند، در حالی که این روند در گروه دارونما 30٪ کاهش داشت. مکمل های آمینو اسید ضروری در حفظ توده بدون چربی بدن در سالمندان و ورزشکاران نیز مؤثر بوده است.

ممکن است باعث کاهش وزن شود

برخی مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده اند که آمینو اسیدهای ضروری زنجیره ای ممکن است در تحریک کاهش چربی موثر باشد. به عنوان مثال، یک مطالعه هشت هفته ای در 36 مرد آموزش دیده قدرتی دریافت که 14 گرم مکمل اسید های آمینه زنجیره ای در روز به طور قابل ملاحظه ای باعث کاهش درصد چربی های بدن در مقایسه با پروتئین مایع و یا نوشیدنیهای ورزشی می شود. یک مطالعه در موش صحرایی نشان داد که یک رژیم غذایی حاوی 4 درصد مکمل لوسین باعث کاهش وزن بدن و چربی می شود. با این حال، مطالعات دیگر در مورد ارتباط بالقوه بین آمینو اسیدهای زنجیره ای و کاهش وزن متناقض است. برای تعیین اینکه آیا این اسید آمینه می تواند باعث کاهش وزن شود، مطالعات بیشتری لازم است.

اسید آمینه های ضروری

منابع غذایی و مصرف توصیه شده

از آنجا که بدن شما نمیتواند اسیدهای آمینه ضروری تولید کند، باید از طریق رژیم غذایی دریافت شود. خوشبختانه بسیاری از غذاها غنی از اسیدهای  آمینه ضروری هستند، و این باعث می شود تا نیازهای روزانه شما به راحتی برطرف شود. ایالات متحده توصیه به مصرف روزانه به ازای هر 2/2 پوند (1 کیلوگرم) وزن بدن برای 9 اسید آمینه ضروری می کند.

هیستیدین: 14 میلی گرم – ایزولوسین: 19 میلی گرم – لوسین: 42 میلی گرم – لیزین: 38 میلی گرم متیونین (+ اسید آمینه غیر ضروری سیستئین): 19 میلی گرم – فنیل آلانین (+ اسید آمینه غیر ضروری تیروسین): 33 میلی گرم – ترئونین: 20 میلی گرم – تریپتوفان: 5 میلی گرم – والین: 24 میلی گرم.

غذاهایی که حاوی همه 9 اسید آمینه ضروری هستند، به عنوان پروتئین کامل شناخته می شوند. منابع پروتئینی کامل شامل: گوشت – غذاهای دریایی – ماکیان – تخم مرغ و فرآورده های لبنی می باشد.

سویا، کینوآ و گندم سیاه، غذاهای گیاهی هستند که حاوی تمام 9 اسید آمینه ضروری هستند که آنها را به خوبی به عنوان منبع پروتئین کامل می سازد. سایر منابع گیاهی پروتئینی مانند لوبیا و آجیل ناقص هستند زیرا آنها فاقد یک یا چند اسید آمینه ضروری هستند.

با این حال، اگر شما رژیم غذایی گیاهی را دنبال می کنید، مادامی که هر روز مقدار زیادی از پروتئین های گیاهی رنگارنگ و متنوع بخورید، می توانید ازدریافت تمام اسیدهای آمینه ضروری مطمئن شوید. به عنوان مثال، با اطمینان میتوان گفت که با انتخاب انواع پروتئین های ناقص مانند لوبیا، آجیل، دانه ها، غلات و سبزیجات، نیازهای اسید های آمینه اساسی شما برآورده می شود، حتی اگر تصمیم بگیرید که محصولات حیوانی را از رژیم خود حذف کنید.

بازگردان: سیما آزاد فلاح

منبع: دکتر سلام

دانلود آهنگ علیشمس عشقت که باشه

 • دسته‌بندی نشده
 • سپتامبر 29, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ علیشمس عشقت که باشه

در این پست می توانید آهنگ علیشمس به نام عشقت که باشه را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ علیشمس عشقت که باشه

Download New Song By Alishmas Called  Eshghet Ke Bashe

خواننده نام آهنگ ترانه سرا دسته بندی
علیشمس عشقت که باشه محمد نجم آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ علیشمس عشقت که باشه اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ فریدون آسرایی آهای خوشگل عاشق

 • دسته‌بندی نشده
 • سپتامبر 29, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ فریدون آسرایی آهای خوشگل عاشق

در این پست می توانید آهنگ فریدون آسرایی به نام آهای خوشگل عاشق را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ فریدون آسرایی آهای خوشگل عاشق

Download New Song By FereyDoun Asraei Called  Gole Hayahoo

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
فریدون اسرایی انفرادی فریدون اسرایی آهنگ غمگین

 

نوشته دانلود آهنگ فریدون آسرایی آهای خوشگل عاشق اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

دانلود آهنگ محسن چاوشی برقصا

 • دسته‌بندی نشده
 • سپتامبر 29, 2018
بدون دیدگاه

دانلود آهنگ محسن چاوشی برقصا

در این پست می توانید آهنگ محسن چاوشی به نام برقصا را با دو کیفیت اصلی ۱۲۸ و ۳۲۰ به همراه متن اهنگ دانلود کنید

دانلود آهنگ محسن چاوشی برقصا

Download New Song By Mohsen Chavoshi Called  Beraghsa

خواننده نام آهنگ تنظیم دسته بندی
محسن چاوشی بی قرار محسن چاوشی آهنگ شاد

 

نوشته دانلود آهنگ محسن چاوشی برقصا اولین بار در دانلود آهنگ جدید • دان موزیک. پدیدار شد.

آلپرازولام چیست؟

بدون دیدگاه


قرص خوراکی آلپرازولام به عنوان یک داروی عمومی و با نام های تجاری: Alprazolam Intensol، Xanax و Xanax XR در دسترس می باشد. قرص های خوراکی آلپرازولام به صورت درمان کننده فوری و طولانی مدت در دسترس قرار دارند و همچنین به شکل خوراکی نیز تجزیه می شود. آلپرازولام به عنوان یک محلول دهانی نیز مورد مصرف قرار می گیرد. آلپرازولام برای درمان کوتاه مدت اضطراب و ترس استفاده می شود و به مدت طولانی مدت، فقط برای درمان ترس مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام، به بررسی این دارو می پردازیم.

در مورد آلپرازولام چه می دانید؟

قرص خوراکی آلپرازولام دارویی تجویزی است که به صورت یک داروی عمومی در دسترس است. داروهای عمومی معمولا هزینه کمتری دارند و در برخی موارد ممکن است قدرت درمانی و شکل نسخه های تجاری را نداشته باشند. قرص های خوراکی آلپرازولام به صورت درمان کننده فوری و طولانی مدت در دسترس قرار دارند و همچنین به شکل خوراکی نیز تجویز می شود. آلپرازولام به عنوان یک محلول دهانی نیز مورد مصرف قرار می گیرد. تمام این موارد از طریق دهان و به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. درمان کننده های طولانی مدت، به آرامی وارد جریان خون می شوند در حالی که درمان کننده های فوری، به سرعت وارد جریان خون می شوند. درمان کننده های طولانی مدت فقط برای درمان ترس استفاده می شوند.

آلپرازولام

وابستگی و اعتیاد به داروی آلپرازولام

حتی زمانی که مصرف این دارو توصیه می شود، ممکن است وابستگی احساسی یا فیزیکی (اعتیاد) ایجاد کند. حتی اگر فکر می کنید که این دارو اثر خوبی ندارد، دوز دارو را بدون مشورت با پزشک افزایش ندهید. همچنین، به طور ناگهانی مصرف دارو را قطع نکنید و یا دوز مصرفی را بدون مشورت با پزشک کاهش ندهید زیرا می تواند باعث برگشت علائم شود. برخی از این ها می توانند تهدید کننده زندگی باشند، مانند بروز تشنج. اگر دوزهای بیشتری مصرف کنید یا این دارو را به مدت طولانی تری مورد استفاده قرار دهید، خطر وابستگی به این دارو افزایش می یابد.

افسردگی و افکار مربوط به خودکشی

اگر زمینه افسردگی دارید، آلپرازولام شرایط شما را وخیم تر می کند. چنانچه افسردگی بدتر شد و فکر خودکشی به سرتان زد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

داروی آلپرازولام برای چه منظوری استفاده می شود؟

این دارو برای کنترل کردن اضطراب و ترس استفاده می شود. همچنین برای درمان کوتاه مدت علائم اضطراب یا اضطرابی که با افسردگی ارتباط دارد، مصرف می شود. اضطراب یا تنش، سبب بروز استرس در زندگی شده و معمولا نیازی به درمان با این گونه داروها ندارد.

این دارو ممکن است به عنوان بخشی از درمان ترکیبی مورد استفاده قرار بگیرد بدین معنی که شاید لازم باشد که در کنار دیگر داروها مصرف شود.

آلپرازولام

عملکرد این دارو به چه نحوی می باشد؟

این دارو به دسته ای از داروها که بنزودیازپین نام دارند، تعلق دارد که اثرات دارویی مشابهی دارند و اغلب شرایط مشابهی را تحت درمان قرار می دهند. این دارو به گیرنده های بنزودیازپین در مغز و سیستم عصبی متصل می شود و باعث افزایش فعالیت شیمیایی اسید گاما آمینوبیوتریک می شود و اثر آرام بخشی بر روی مغز می گذارد.

اثرات جانبی آلپرازولام

آلپرازولام خوراکی، چند ساعت پس از مصرف باعث گیجی و خواب آلودگی می شود. در صورتی که از اثر این دارو مطلع هستید، از رانندگی یا کار با وسایل خطرناک مکانیکی اجتناب کنید. این دارو ممکن است اثرات جانبی دیگری نیز داشته باشد.

شایع ترین اثرات جانبی آلپرازولام خوراکی عبارتست از:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه یا گیجی
 • سردرد
 • تاری دید
 • مشکلات حافظه
 • مشکل تمرکز
 • مشکلات خواب
 • ضعف عضلانی یا عدم هماهنگی
 • ناراحتی معده
 • تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • افزایش عرق
 • دهان خشک
 • بینی گرفته
 • کاهش یا افزایش وزن
 • افزایش یا کاهش اشتها
 • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی

در صورتی که این اثرات خفیف باشند، ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدیدتر شدند و یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

اثرات جانبی خطرناک

در صورت بروز اثرات جانبی خطرناک، فوری با پزشک خود تماس بگیرید. اثرات جانبی خطرناک و علائم آن شامل:

مشکلات روحی و روانی که علائم آن عبارتست از:

 • حالت افسردگی
 • افکار مربوط به خودکشی
 • گیجی
 • توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که واقعی نیستند)

مشکلات حرکتی که علائم آن عبارتست از:

 • حرکت عضلانی غیر قابل کنترل
 • لرزش
 • تشنج

مشکلات قلبی که علائم آن عبارتست از:

 • درد قفسه سینه
 • ضربان نا منظم قلب

مشکلات کبدی که علائم آن عبارتست از:

 • یرقان (زرد شدن پوست یا سفید شدن چشم ها)

مشکلات کلیوی که علائم آن عبارتست از:

دفع ادرار کمتر از حد معمول یا کلا دفع ادرار صورت نمی گیرد

آلپرازولام

تداخلات دارویی

قرص خوراکی آلپرازولام با داروهای دیگر، ویتامین ها و یا داروهای گیاهانی که ممکن است تعاملاتی داشته باشد. تعامل زمانی اتفاق می افتد که ماده اصلی، روند درمانی دارو را تغییر می دهد که می تواند مضر باشد یا از تاثیر دارو جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از تعاملات دارویی، پزشک باید تمام داروهای شما را مورد بررسی قرار دهد. در مورد تمام داروها، ویتامین ها و یا داروهای گیاهی که مصرف می کنید، پزشک خود را در جریان بگذارید. برای فهمیدن این که این دارو می تواند با داروهای دیگری که در حال مصرف هستید تداخل دارد یا خیر، با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

این داروها را با Xanax مصرف نکنید

 هنگامی که با Xanax استفاده می شود، می توانند اثرات خطرناکی در بدن ایجاد کنند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 داروهای ضد قارچی

 داروهایی نظیر ایتراکونازول یا کتوکونازول. هنگامی که این داروها با Xanax استفاده شوند، موجب افزایش خواب آلودگی می شوند.

داروهایی که خطر عوارض جانبی را افزایش می دهند

مصرف آلپرازولام با برخی داروهای خاص، خطر عوارض جانبی آن داروها را افزایش می دهد. اگر یکی از این داروها را با آلپرازولام مصرف کنید، ممکن است موجب افزایش خواب آلودگی شود. این داروها عبارتند از:

باربیتورات ها، مانند:

 • آموباربیتال
 • بوتاباربیتال
 • پنتوباربیتال

داروهای آرام بخش یا هیپنوتیزم کننده مانند:

 • اسزوپیکلون
 • زالپلون
 • زولپیدم

داروهای ضد افسردگی مانند:

 • کلونازپام
 • لورازپام
 • تمازپام

داروهای مسکن و مخدر مانند:

 • مورفین
 • اکسی کدون

آنتی هیستامین های آرامبخش مانند:

 • برومفنیرامین
 • کلرفنیرامین
 • دیمن هیدرینات
 • دیفن هیدرامین
 • دکسیلامین

داروهای ضد درد، مانند:

 • اتومیدات
 • پروپوفول
 • کتامین

داروهای ضد افسردگی، مانند:

 • فلووکسامین
 • فلوکستین
 • نفازودون

داروهای ضد اسید معده، مانند:

اگر یکی از این داروها را با آلپرازولام مصرف کنید، ممکن است دچار افزایش خواب آلودگی یا سایر عوارض جانبی شوید.

قرص های ضد بارداری خوراکی

مصرف قرص های ضد بارداری با آلپرازولام نیز منجر به افزایش خواب آلودگی یا سایر عوارض جانبی می شود.

داروهایی که اثر آلپرازولام را کمتر می کنند

همزمانی مصرف این داروها با آلپرازولام، می توانند تاثیر آلپرازولام را کمتر کنند. به این معنا که در درمان وضعیت شما، به خوبی عمل نمی کند زیرا مقدار آلپرازولام در بدن کاهش می یابد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

داروهای ضد تشنج مانند کاربامازپین، فنیتوئین یا فسفنیتوئین. پزشک ممکن است داروی ضد تشنج شما را تغییر داده یا دوز مصرفی آلپرازولام را افزایش دهد.

آلپرازولام

آلرژی به آلپرازولام

این دارو ممکن است باعث واکنش آلرژیک شدیدی شود. علائم آن عبارتند از:

 • مشکل تنفس
 • تورم گلو یا زبان

اگر دچار واکنش آلرژیک شدید، با پزشک تماس بگیرید. اگر علائم شدید باشند، به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه کنید. اگر تا به حال با مصرف این دارو دچار واکنش آلرژیک شده اید، دوباره آن را مصرف نکنید. مصرف مجدد این دارو می تواند مرگبار باشد.

تداخل با نوشیدنی های حاوی الکل

آلپرازولام باعث خواب آلودگی، سرگیجه یا گیجی می شود. مصرف نوشیدنی های حاوی الکل، خطر ابتلا به این عوارض جانبی را افزایش می دهند. در صورت مصرف این دارو، از نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.

هشدارهایی برای کسانی که شرایط سلامتی خاصی دارند

افراد مبتلا به افسردگی

 اگر به پیش افسردگی مبتلا هستید، این دارو وضعیت شما را بدتر می کند. اگر افسردگی شما بدتر شد یا افکار خودکشی به سراغتان آمد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

افراد مبتلا به گلوکوم (آب سیاه) زاویه دار حاد

 این دارو وضعیت شما را بدتر می کند. اگر دچار گلوکوم زاویه دار حاد هستید، این دارو را مصرف نکنید.

افراد مبتلا به سابقه مصرف الکل، سوء مصرف مواد و یا اختلال شخصیتی

این دارو می تواند به وابستگی فیزیکی و روانی (اعتیاد) منجر شود. اگر سابقه این شرایط را دارید، خطر بیشتری برای وابستگی به این دارو وجود دارد.

مصرف آلپرازولام در افراد مبتلا به بیماری کبد

برای بدن شما ممکن است تجزیه این دارو سخت باشد و می تواند مقدار دارو را در بدن افزایش داده و منجر به عوارض جانبی بیشتری شود.

افراد چاق

برای بدن شما ممکن است تجزیه این دارو سخت باشد و می تواند مقدار دارو را در بدن افزایش داده و منجر به عوارض جانبی بیشتری شود.

افراد مبتلا به بیماری شدید ریوی

این دارو وضعیت شما را بدتر می کند. با پزشک خود درباره اینکه آیا این دارو برای شما خطری دارد یا خیر، مشورت کنید.

آلپرازولام

مصرف آلپرازولام در دوران بارداری

 این دارو در رده D داروهای بارداری قرار دارد، یعنی شامل خطرات زیر می باشد:

تحقیقی که بر روی انسان انجام شده، نشان می دهد هنگامی که مادر این دارو را مصرف می کند، اثرات نامطلوبی بر روی جنین می گذارد.

این دارو در دوران بارداری، فقط در موارد جدی مورد استفاده قرار می گیرد و آن هم زمانی است که یک وضعیت خطرناک در مادر، باید درمان شود.

اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید، با پزشک خود صحبت کنید. از پزشک خود درباره آسیب خاصی که ممکن است با مصرف این دارو، برای جنین اتفاق بیفتد، سوال کنید.

مصرف این دارو در زمان شیردهی

این دارو از طریق شیر می تواند به نوزاد منتقل شده و اثرات جانبی را بر روی او بگذارد. نوزاد شما ممکن دچار بیحالی (خواب الودگی) یا کمبود وزن شود. با پزشک خود درباره مصرف این دارو در صورتی که به نوزاد خود شیر می دهید، مشورت کنید. ممکن است لازم باشد که بین قطع کردن شیر دهی یا قطع مصرف این دارو، تصمیم بگیرید.

مصرف آلپرازولام در دوران سالمندانی

اگر بیش از 65 سال سن دارید، ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی آرام بخشی این دارو داشته باشید. به این معنی که بیشتر در معرض خواب آلودگی قرار می گیرید. پزشک باید شما را از نزدیک تحت نظر داشته باشد. همچنین باید مراقبت های بیشتری به منظور جلوگیری از به زمین افتادن که ناشی از خواب آلودگی یا سرگیجه می باشد، داشته باشید.

مصرف این دارو برای کودکان

این دارو هنوز درباره کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است و در افراد زیر 18 سال نباید استفاده شود.

نحوه مصرف این دارو

اطلاعاتی که درباره مقدار مصرف ارائه می شود، مربوط به آلپرازولام خوراکی می باشد. تمام مقادیر مناسب مصرفی و شکل دارو، در اینجا آورده نشده است. مقدار مصرف، نوع دارو و اینکه چه موقع آن را مصرف کنید به عوامل زیر بستگی دارد:

 • سن
 • شرایط تحت درمان
 • شدت وخامت شرایط
 • شرایط دیگر پزشکی
 • چگونگی نشان دادن واکنش به اولین دوز مصرفی

آلپرازولام

دوز مصرفی آلپرازولام برای اختلال اضطراب

داروی عمومی: آلپرازولام

 • شکل دارو: قرص خوراکی با تاثیر فوری
 • دوز دارویی: 0.25 میلی گرم، 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم
 • شکل دارو: قرص خوراکی تجزیه شده
 • دوز دارویی: 0.25 میلی گرم، 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم
 • شکل دارو: قرص خوراکی با تاثیر طولانی مدت
 • دوز مصرفی: 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم، 3 میلی گرم

نام تجاری: Xanax

شکل دارو: قرص خوراکی با تاثیر فوری

 • دوز مصرفی: 0.25 میلی گرم، 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم
 • نام تجاری: Alprazolam Intensol
 • شکل دارو: محلول دهانی
 • دوز مصرفی: 1 میلی گرم در میلی

دوز بزرگسالان (سنین 18 تا 64 سال)

دوز مصرفی قرص خوراکی با تاثیر فوری، قرص های خوراکی تجزیه شده یا محلول دهانی به شرح زیر می باشد:

 • شروع دوز: 25/0 تا 5/0 میلی گرم سه بار در روز.
 • افزایش دوز : پزشک ممکن است هر 3 تا 4 روز، دوز مصرفی را افزایش دهد تا زمانی که به دوزهای که برای شما مناسب است، دست پیدا کنید.
 • حداکثر دوز: 4 میلی گرم در روز، در دوزهای تقسیم شده.
 • کاهش دوز: وقتی که درمان را متوقف کنید، دوز مصرفی را باید به تدریج کاهش دهید. پزشک می تواند دوز مصرفی را هر 3 روز، 0.5 میلی گرم کاهش دهد.

دوز کودک (سن 0 تا 17 سال)

 • این دارو هنوز درباره کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است و در افراد زیر 18 سال نباید استفاده شود.

دوز سالمندان (65 سال و بالاتر)

شروع دوز مصرفی قرص خوراکی با تاثیر فوری، قرص های خوراکی تجزیه شده یا محلول دهانی، 0.25 میلی گرم، 2-3 بار در روز میباشد.

دوز مصرفی در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کبد

 • برای قرص خوراکی با تاثیر فوری، شروع دوز معمولا با مقدار 0.25 میلی گرم، دو یا سه بار در روز شروع میشود. پزشک ممکن است به تدریج این دوز را در صورت نیاز افزایش دهد.

دوز مصرفی برای اختلال ترس

داروی عمومی: آلپرازولام

شکل دارو: قرص خوراکی با تاثیر فوری

 • دوز دارویی: 0.25 میلی گرم، 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم
 • شکل دارو: قرص خوراکی تجزیه شده
 • دوز دارویی: 0.25 میلی گرم، 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم
 • شکل دارو: قرص خوراکی با تاثیر طولانی مدت
 • دوز مصرفی: 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم، 3 میلی گرم

نام تجاری: Xanax

شکل دارو: قرص خوراکی با تاثیر فوری

 • دوز مصرفی: 0.25 میلی گرم، 0.5 میلی گرم، 1 میلی گرم، 2 میلی گرم
 • نام تجاری: Alprazolam Intensol
 • شکل دارو: محلول دهانی
 • دوز مصرفی: 1 میلی گرم در میلی

دوز بزرگسالان (سنین18 تا 64 سال)

دوز مصرفی قرص خوراکی با تاثیر فوری، قرص های خوراکی تجزیه شده یا محلول دهانی به شرح زیر می باشد:

 • شروع دوز: 5/0 میلی گرم سه بار در روز.
 • افزایش دوز : پزشک ممکن است هر 3تا4 روز،دوز مصرفی را افزایش دهد اما نه بیشتر از 1 میلی گرم در روز.
 • حداکثر دوز: 10میلی گرم در روز، در دوزهای تقسیم شده.

کاهش دوز: وقتی که درمان را متوقف کنید، دوز مصرفی را باید به تدریج کاهش دهید. پزشک می تواند دوز مصرفی را هر 3 روز، 0.5 میلی گرم کاهش دهد.

دوز مصرفی قرص خوراکی با تاثیر طولانی مدت

 • شروع دوز: 5/ تا 1میلی گرم هر روز.
 • افزایش دوز : پزشک ممکن است هر 3 تا 4 روز،دوز مصرفی را افزایش دهد تا به دوز مناسب مصرفی دست پیدا کنید.
 • حداکثر دوز: 10 میلی گرم هر روز
 • کاهش دوز: وقتی که درمان را متوقف کنید، دوز مصرفی را باید به تدریج کاهش دهید. پزشک می تواند دوز مصرفی را هر 3 روز، 0.5 میلی گرم کاهش دهد.

دوز کودک (سن 0 تا 17 سال)

این دارو هنوز درباره کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است و در افراد زیر 18 سال نباید استفاده شود.

دوز سالمندان (65 سال و بالاتر)

شروع دوز مصرفی قرص خوراکی با تاثیر فوری، قرص های خوراکی تجزیه شده یا محلول دهانی، 0.25 میلی گرم، 2-3 بار در روز می باشد.

دوز مصرفی در افراد مبتلا به بیماری پیشرفته کبد

برای قرص خوراکی با تاثیر فوری، شروع دوز معمولا با مقدار 0.25 میلی گرم، دو یا سه بار در روز شروع می شود. پزشک ممکن است به تدریج این دوز را در صورت نیاز افزایش دهد.

آلپرازولام

طبق دستور العمل از این دارو استفاده کنید

این دارو برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود و اگر آن را طبق نسخه مصرف نکنید، با خطرات جدی همراه خواهد بود.

قطع ناگهانی مصرف آلپرازولام یا مصرف نکردن آن

قطع ناگهانی دارو ممکن است باعث برگشت علائم شوند و زندگی شما را تهدید کنند مانند تشنج. برای جلوگیری از این حالت، پزشک دوز مصرفی را در طول زمان کاهش می دهد. اگر این دارو را کلا مصرف نکنید، علائم شما  بهبود نخواهند یافت.

فراموش کردن دوز مصرفی یا طبق دستور عمل نکردن

دارو ممکن است به خوبی عمل نکند یا ممکن است به طور کامل باعث توقف درمان شود. اگر دارو را طبق برنامه مصرف نکنید، ممکن است با برگشت پذیری علائم روبرو شوید.

مصرف بیش از حد

در صورت مصرف بیش از حد، مقادیر خطرناکی از این دارو در بدن شما باقی می ماند و باعث بروز علائمی مانند علائم زیر می شود:

 • خواب آلودگی
 • گیجی
 • عدم هماهنگی
 • کند شدن عکس العمل های غیر ارادی
 • کما

اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شدید باشند، به به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

اگر دوز مصرفی آلپرازولام را فراموش کردید، چه باید بکنید

به محض یادآوری، دوز خود را مصرف کنید. اما اگر فقط چند ساعت قبل از دوز مصرفی بعدی، آن را به یاد آوردید، فقط یک دوز مصرف کنید. هرگز دو دوز را یک باره مصرف نکنید زیرا می تواند عواقب جانبی خطرناکی را ایجاد کند.

چگونه می توان گفت که آیا دارو تاثیر دارد یا خیر

در صورت تاثیر دارو، علائم اضطراب یا احساس ناگهانی ترس، کاهش می یابد.

ملاحظات مهم در مصرف آلپرازولام

در صورتی که پزشک قرص خوراکی آلپرازولام را برای شما تجویز کند، این ملاحظات را در نظر داشته باشید:

 • دارو را در زمان یا زمان هایی که پزشک تجویز کرده، مصرف کنید.
 • این دارو را با غذا یا بدون غذا می توانید مصرف کنید.
 • قرص خوراکی با اثر طولانی مدت را خرد نکنید اما می توانید قرص خوراکی با تاثیر فوری را خرد کنید.

طریقه نگهداری

 • این دارو را در دمای اتاق بین 68 تا 77 درجه فارنهایت (20 تا 25 درجه سانتیگراد) نگهداری کنید.
 • این داروها را در مناطق مرطوب یا نمناک مانند حمام نگهداری نکنید.

پیچیدن نسخه طبق همان نسخه قبلی

 • نسخه تجویزی برای این دارو مجددا قابل استفاده است.
 • شما به یک نسخه جدید برای تجویز مجدد این دارو نیاز ندارید.
 • پزشک می تواند تعداد مجاز دارو را در نسخه تجویز شده، بنویسد.

توصیه های پزشکی برای مسافرت در تعطیلات نوروزی

مسافرت

 • در هنگام سفر و در صورت مصرف دارو، نکات زیر را به خاطر بسپارید:
 • داروهایتان همیشه همراهتان باشد و هنگام پرواز، آنها را در چمدان نگذارید و در کیف دستی خود نگه داری کنید.
 • در مورد دستگاه های اشعه ایکس فرودگاه نگران نباشید. آنها نمی توانند داروهای شما را خراب کنند.
 • ممکن است مجبور شوید به کارکنان فرودگاه برچسب داروخانه را برای داروهای خود نشان دهید. همیشه برچسب اصلی دارو را همراه خود داشته باشید.
 • این دارو را زمانی که هوا بسیار گرم و یا بسیار سرد است، در ماشین نگذارید.

نظارت بالینی

شما و دکترتان، باید مراقب مشکلات مربوط به سلامت روان یا رفتار خود، باشید. این دارو می تواند مشکلات مزاجی و رفتاری جدیدی را ایجاد کند یا باعث وخیم تر شدن مشکلاتی که دارید، بشود.

بیمه

بسیاری از شرکت های بیمه نیاز به مجوز قبلی برای تائید این دارو دارند. به این معنی که قبل از اینکه شرکت بیمه هزینه دارو را پرداخت کند، پزشک تائیدیه دارو را از شرکت بیمه بگیرد.

آیا داروهای جایگزین دیگری برای آلپرازولام وجود دارند؟

داروهای دیگری برای درمان بیماری شما وجود دارند. برخی از آنها ممکن است بهتر از داروهای دیگر باشند. با پزشک خود در مورد گزینه های دیگری که ممکن است برای شما مفید باشند صحبت کنید.

تذکر مهم

سایت دکتر سلام  تلاش کرده است تا اطلاعاتی درست، جامع و به روز را ارائه کند. با این حال، این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک پزشک قرار گیرد. قبل از مصرف هر گونه دارو، همیشه باید با پزشک یا سایر متخصصان بهداشتی مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در این فهرست تغییر می کنند و تمام موارد استفاده،دستور العمل ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تعاملات دارویی، واکنش های آلرژیک و یا عوارض جانبی را پوش نمی دهد. هشدار ندادن یا در اختیار نگذاشتن سایر اطلاعات در مورد یک داروی خاص،حاکی از این نیست که دارو یا ترکیبی از داروها، برای همه بیماران یا همه موارد خاص مناسب است.

سایت

آخرین دیدگاه‌ها