سالانه بیش از یک میلیون مورد جدید از زگیل تناسلی در ایالات متحده تشخیص داده می شوند و بسیاری از موارد نیز تشخیص داده نمی شوند. بنابراین، فقط شما نیستید که از زگیل تناسلی رنج می برید. این وضعیت در زنان و مردان بسیار رایج است. برای درمان زگیل های تناسلی، لازم است که با پزشک خود مشورت کنید. همچنین می توانید زگیل های تناسلی را به طور طبیعی در خانه درمان کنید. به خواندن این مقاله از بخش طب سنتی و گیاهان دارویی دکتر سلام برای کشف بهترین درمان های خانگی برای زگیل های تناسلی در مردان و زنان ادامه دهید.

بهترین درمان های خانگی موثر برای زگیل های تناسلی

دارو های بدون نسخه و همچنین تجویز شده ای برای درمان زگیل های تناسلی وجود دارند. شما همچنین می توانید از چند درمان خانگی ارزان برای درمان زگیل های تناسلی خود، استفاده کنید.  این درمان ها، اثرات خوبی هم در زنان و هم در مردان دارند. همین الان، آنها را امتحان کنید.

زگیل تناسلی

روغن درخت چای برای درمان زگیل تناسلی

روغن درخت چای برای درمان عفونت های مختلف پوستی از جمله زگیل های تناسلی مؤثر است، زیرا ترکیبات ضد میکروبی قوی دارد. همچنین برای از بین بردن قارچ ها و سایر موجودات زنده مفید است. در ضمن دارای خواص ضد عفونی و ضد ویروسی است که در از بین بردن ویروسی که باعث ایجاد این بیماری می شود، موثر است.

مواد لازم

 • 4 قطره روغن درخت چای
 • 1 قطره روغن زیتون

طرز استفاده

روغن درخت چای را با روغن زیتون ترکیب کنید. این ترکیب را به طور مستقیم بر روی نواحی آسیب دیده بزنید. چند بار در روز این کار را انجام دهید تا زمانی که علائم فروکش کنند. همچنین می توانید روغن درخت چای را در وان حمام ریخته و در وان بخوابید. دو بار در روز این روش درمانی را انجام دهید.

احتیاط

بعضی افراد به این روغن حساسسیت دارند، بنابراین قبل از استفاده از آن، ابتدا مقداری را بر روی دست خود تست کنید. این روغن را با یک روغن حامل رقیق کنید زیرا بسیار قوی است و  ممکن است باعث تحریک پوست شود، به ویژه هنگامی که برای مناطق حساسی مانند اندام تناسلی خود استفاده می کنید.

سرکه سیب

سرکه سیب برای خشک کردن زگیل ها و کشتن ویروس ها مفید است. خواص ضد میکروبی قوی دارد که در از بین بردن زگیل ها موثر است. اسید استیک موجود در سرکه سیب می تواند برخی از ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد. براساس یک تحقیق، این اسید در از بین بردن ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) نقش دارد. علاوه بر این، خواص اسیدی سرکه سیب برای سوزاندن پوست آسیب دیده مناسب است که در نهایت باعث ریختن و از بین رفتن زگیل می شود.

مواد لازم

طرز استفاده

پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و سپس بر روی زگیل ها بزنید. از نوار چسب برای نگه داشتن پنبه بر روی زگیل ها می توانید استفاده کنید. 2 تا 3 ساعت صبر کنید و سپس ناحیه آسیب دیده را با آب گرم بشویید. پس از نیم ساعت، این روند را دوباره تکرار کنید.  این درمان را دو تا سه بار در روز انجام دهید.

احتیاط

از سرکه سیب بر روی زخم های سر باز یا پوست کبود شده، استفاده نکنید.

روغن کرچک و درمان زگیل تناسلی

از این روغن، قرن ها، برای درمان مشکلات پوستی استفاده می شده است. این روغن دارای ترکیبات مختلف پیچیده ای است که برای درمان زگیل های تناسلی مناسب می باشد. به علت دارا بودن اسید ریکینولئیک که خواص ضد التهابی و ضد ویروسی دارد، در درمان زگیل های تناسلی موثر است.

مواد لازم

 • روغن کرچک سرد
 • پنبه

طرز استفاده

پنبه را به روغن آغشته کرده و بر روی زگیل ها بگذارید. با استفاده از یک چسب زخم، پنبه را در محل خود نگه دارید و اجازه دهید یک شب بر روی زگیل ها بماند. صبح روز بعد با آب گرم بشویید حوله یا اسفنج را به آرامی بر روی پوست آسیب دیده بکشید تا سلول های مرده پوست، جدا شوند. برای نتیجه بهتر، این کار را هر روز تکرار کنید.

احتیاط

قبل از استفاده، مقدار از این روغن را تست کنید. در صورت حساسیت، از مصرف آن اجتناب کنید.

سیر

آليسين موجود در سير دارای خواص ضد ميکروبی قوی است که می تواند بسياري از بيماری ها از جمله ويروس ها را از بين ببرد. علاوه بر این دارای خواص قوی ضد ویروسی است که در از بین بردن زگیل تناسلی عالی است. همچنین شامل ترکیباتی است که باعث افزایش عملکرد روده بزرگ و کبد شده و سرعت سم زدایی در بدن را افزایش می دهد.

مواد لازم

 • چند حبه سیر
 • باند

طرز استفاده

در ابتدا، سیر را خرد کرده و به شکل خمیر در آورید و این خمیر را روی ناحیه آسیب دیده بگذارید و با باند روی آن را ببندید. بعد از 1 تا 2 ساعت، باند را برداشته و با آب گرم بشویید. این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

احتیاط

استفاده از سیر باعث سوزش می شود. اگر تحمل سوزش آن را ندارید، از روش های دیگر استفاده کنید.

چای سبز و درمان زگیل تناسلی

چای سبز عطر و طعم انرژی بخشی دارد و متابولیسم فرد را نیز بهبود می بخشد. همچنین به دلیل خواص آنتی اکسیدانی قوی، در سلامت کلی فرد نیز نقش دارد. علاوه بر این، چای سبز در از بین بردن زگیل های مقعد و تناسلی مفید است.

مواد لازم

 • برگ چای سبز
 • آب
 • قوری

طرز استفاده

مقداری آب را در قوری بریزید و بجوشانید و چند برگ چای سبز را به آن اضافه کنید. حدود 15 دقیقه بجوشانید و سپس شعله را خاموش کنید. اجازه دهید چای پنج دقیقه دیگر بماند. بعد از این مدت آن را صاف کرده و دو بار در روز برای بهبود سریع علائم، بنوشید همچنین می توانید کیسه های چای سبز را روی مناطق آسیب دیده بگذارید تا با عفونت مبارزه کند.

احتیاط

اگزما و کهیر شایع ترین موارد حساسیت به مصرف چای سبز می باشند و فرد بر روی لب، زبان، صورت یا گلوی خود حس خارش دارد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا برای درمان بیماری های پوستی مختلف و در تمام سنین استفاده می شود. شامل مواد شیمیایی مختلفی است که می تواند با بیماری هایی مانند هرپس، کولیت، عفونت های پوستی، دیابت و زگیل های تناسلی مبارزه کند. این گیاه معمولا در درمان زگیل های تناسلی به علت عوامل طبیعی، استفاده می شود. دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی است. علاوه بر این، باعث تسکین پوست شده و خارش پوست را کاهش می دهد.

مواد لازم

 • برگ های آلوئه ورا
 • باند

طرز استفاده

مقداری برگ آلوئه ورا را بشکنید و ژل درون آن را خارج کنید. ژل را روی زگیل ها بزنید و با باند روی آن را ببندید  و اجازه دهید یک شب همان طور بماند. صبح روز بعد با آب بشویید. 2 تا 3 بار در هفته از این روش استفاده کنید.

احتیاط

اگر به آلوئه ورا یا شیره آن حساسیت دارید، ممکن است باعث خارش یا سوزش شوید. بنابراین قبل از استفاده، مقداری از آن را ابتدا تست کنید.

فندق

فندق یک گیاه قوی است که می تواند زگیل های تناسلی را درمان کند. این گیاه خاصیت جمع کنندگی دارد و یک راه حل ایده آل برای درمان این وضعیت است؛ زیرا باعث کوچک شدن و در نتیجه ریختن این بافت های ناخوشایند می شود. این گیاه را به شکل کرم یا ژل می توانید استفاده کنید.

مواد لازم

 • فندق
 • یک تکه پارچه تمیز و خشک

طرز استفاده

مقداری فندق را بر روی زگیل ها بزنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک، مواد اضافی را پاک کنید. این روش را دوبار در روز و به مدت 1 تا 2 هفته انجام دهید.

احتیاط

فندق را ابتدا با آب مقطر رقیق کنید تا از خشک شدن پوست پیشگیری کند.

پوست موز و درمان زگیل تناسلی

موز، قدرت ایمنی شما را افزایش داده و با ویروس هایی که باعث بروز زگیل های تناسلی می شوند، مبارزه می کند. به علت وجود بعضی آنزیم ها در موز، از پوست موز میتوان برای مقابله با عفونت استفاده کرد.

مواد لازم

 • پوست موز
 • باند یا چسب

طرز استفاده

پوست موز را به قطعات کوچکی برش دهید و بر روی زگیل ها بگذارید و با چسب یا باند روی آنها را ببندید و بگذارید یک شب بمانند و صبح روز بعد، آنها را از روی زگیل ها بردارید. این روش را  هر روز و به مدت چند هفته یا تا زمانی که علائم از بین بروند، انجام دهید.

احتیاط

با اینکه پوست موز یک ماده طبیعی می باشد، اما ممکن است برای همه نوع پوستی مناسب نباشد. بر روی قسمت کوچکی از ناحیه آسیب دیده پوست موز بگذارید و اگر شاهد قرمزی یا خارش آن ناحیه شدید، از مصرف آن اجتناب کنید.

عصاره دانه گریپ فروت

گریپ فروت سرشار از آنتی اکسیدان است زیرا حاوی ویتامین های C و E می باشد. گریپ فروت همچنین می تواند سلامت روان، انرژی و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. علاوه بر این، دارای اثرات ضد عفونی فعال است. به شکل کپسول و یا به شکل مایع، در تسریع عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارد وکشنده ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است و مانع از شیوع زگیل می شود.

مواد لازم

 • 1 قطره عصاره دانه گریپ فروت
 • باند

طرز استفاده

عصاره دانه گریپ فروت را روی زگیل ها بریزید و روی آن را با باند ببندید و اجازه دهید یک شب بماند. این روش را 15 روز ادامه دهید. بعد این مدت، زگیل ها سفید شده و می ریزند.

احتیاط

استفاده از این ماده ممکن است باعث حساسیت شود از جمله خارش یا تورم گلو و دهان، تورم صورت یا دست ها، مشکل تنفسی، تنگی قفسه سینه، کهیر  و یا خارش شود.

آناناس

آب آناناس

بروملین آنزیمی است که در آناناس یافت می شود. این آنزیم در درمان التهابات پوستی مانند آکنه، اگزما، درماتیت و پسوریازیس نقش دارد. آب آناناس در از بین بردن زگیل های تناسلی، موثر می باشد. علاوه بر این، سرشار از منگنز است که از بروز زخم پس از درمان زگیل، پیشگیری می کند.

مواد لازم

 • پنبه
 • مقداری آناناس تازه

طرز استفاده

مقداری آب آناناس تهیه کرده و پنبه را به آن آغشته کنید و بر روی زگیل ها بگذارید. در حدود 10 دقیقه اجازه دهید روی زگیل ها بماند و سپس آن را تمیز کنید. این درمان خانگی را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

احتیاط

در طول دوران بارداری از نوشیدن آب آناناس اجتناب کنید زیرا باعث انقباضات رحمی شده و منجر به سقط جنین می شود. به علاوه، انقباضات رحمی ممکن است منجر به افزایش جریان قاعدگی شود.

سیب زمینی و تاثیر آن بر زگیل تناسلی

سیب زمینی از بهترین درمان های خانگی برای درمان زگیل تناسلی ، هم در مردان و هم در زنان می باشد. سیب زمینی دارای مواد مغذی و همچنین ویتامین C، آنتی اکسیدان و پتاسیم می باشد. علاوه بر این، دارای آنزیم هایی است که در درمان و بهبود زگیل تناسلی مفید است.

مواد لازم

 • 1 تا 2 عدد سیب زمینی

طرز استفاده

سیب زمینی ها را به قطعات نازکی برش دهید و این قطعات را بر روی زگیل ها بمالید. این روش درمانی ساده را چند بار و هر روز تکرار کنید. حتی می توانید تا 2 هفته نیز به این درمان ادامه دهید.

احتیاط

استفاده از سیب زمینی برای پوست، ضرری ندارد. از خوردن سیب زمینی های سبز، اجتناب کنید زیرا حاوی ترکیبات سمی مانند آلفا-سولانین و آلفا چاکونین هستند که برای رشد جنین خطرناک می باشند و ممکن است منجر به نقایص مادرزادی ستون فقرات (اسپینا بیفیدا) شود.

پیاز

پیاز، دارای خاصیت ضد میکروبی قوی می باشد که شیوع ویروس هایی که باعث زگیل تناسلی می شوند، را کاهش می دهد. پیاز باعث گردش خون بهتر در بدن شده و سلامت کلی بدن را بهبود میبخشد.

مواد لازم

 • 1 عدد پیاز
 • 1 قاشق چای خوری نمک

طرز استفاده

پیاز را برش دهید. سپس روی آن را نمک بپاشید و روی ظرف را بپوشانید. اجازه دهید یک شب، بماند. صبح روز بعد برش های پیاز را در یک صافی گذاشته و با قاشق  فشار دهید تا عصاره آن خارج شود. حالا عصاره پیاز را به زگیل تناسلی خود بمالید. بعد از حدود یک ساعت آن با آب گرم بشویید و خشک کنید. برای بهبود سریع زگیل ها، این درمان آسان را دوبار در روز انجام دهید.

جوش شیرین

جوش شیرین حاوی خواص قوی ضد التهابی و ضد عفونی کننده است و  با ویروسی که باعث زگیل تناسلی می شود، مبارزه می کند. علاوه بر این، جوش شیرین می تواند با ایجاد یک محیط نامساعد، مانع زنده ماندن ویروس ها شود.

گزینه اول

مواد لازم

طرز استفاده

پس از دوش گرفتن، بدن خود مخصوصا ناحیه تناسلی را خشک کنید و  بر روی نواحی آسیب دیده مقداری جوش شیرین بپاشید. بگذارید تمام شب بر روی زگیل ها بماند و صبح آن را بشویید. تا زمانی که این مشکل برطرف نشده، این درمان را ادامه دهید.

گزینه دوم

مواد لازم

 • جوش شیرین
 • 1 قاشق چایخوری روغن کرچک
 • باند

طرز استفاده

به مقدار کافی جوش شیرین را با روغن کرچک مخلوط کنید تا خمیر شوند. این خمیر را روی زگیل ها گذاشته و روی آن را با باند ببندید. بعد از چند ساعت باند را بردارید. این روش را هر روز و روزی دوبار انجام دهید تا زگیل ها از بین بروند.

احتیاط

جوش شیرین ممکن است در افرادی که دارای پوست حساسی هستند، باعث تحریک پوست شود. زخم شدن، خارش و سوزش پوست بعضی از عوارض جانبی استفاده از جوش شیرین هستند. بنابراین، قبل از استفاده از جوش شیرین، یک تست کوچک انجام دهید.

برگ انجیر

عصاره برگ های تازه انجیر حاوی آنزیمی به نام فیکن هستند که سبب خارش و یا سوزش پوست می شود و از رشد ویروس هایی که با بروز زگیل تناسلی در ارتباط هستند، جلوگیری می کند.

مواد لازم

 • 1 برگ انجیر تازه

طرز استفاده

برگ انجیر تازه را باز کنید و شیره آن را استخراج کنید. سپس، این شیره را بر روی مناطق آسیب دیده بزنید و چند ساعت صبر کنید. از این روش دو یا سه بار در روز استفاده کنید تا متوجه بهبود قابل ملاحظه ای شوید.

احتیاط

انجیر ممکن است بیماری هایی مانند ملانوم، پیری زودرس و سرطان پوست را افزایش دهند. همچنین ممکن است منجر به خارش پوست شود. اگر به طور روزانه انجیر مصرف می کنید، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای طولانی مدت اجتناب کنید.

بلغور جو دوسر

بلغور جو دوسر یک درمان طبیعی برای تمام ناراحتی های مربوط به زگیل تناسلی است. مهمتر از همه، به کاهش درد، تحریک و خارش دائمی ناشی از زگیل تناسلی به علت دارا بودن خواص ضد التهابی، ضد خارش و آرام بخشی که دارد، کمک می کند.

گزینه اول

مواد لازم

 • 1 تا 2 فنجان بلغور جو دوسر
 • آب ولرم
 • وان حمام

طرز استفاده

وان حمام را با آب گرم پر کرده و بلغور جو دوسر را به آن اضافه کنید. سپس، به مدت 15 دقیقه درون وان دراز بکشید. از این حمام آرامش بخش، سه بار در روز می توانید استفاده کنید.

گزینه دوم

مواد لازم

 • 1 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر کاملا پودر شده
 • آب

طرز استفاده

بلغور جو دوسر را با آب، مخلوط کنید تا خمیر شوند. این خمیر را روی  اندام تناسلی بمالید و به آرامی مالش دهید تا سلول های مرده پوست، چربی پوست و باکتری هایی که منافذ پوست را مسدود کرده اند، از بین بروند. بهتر است یک بار در هفته پوست را لایه برداری کنید. داشتن پوست تازه و تمیز می تواند مانع از بروز زگیل هایی در آینده شود.

احتیاط

بلغور جو دوسر خشک، نسبت به نوع پخته شده آن، سلول های مرده پوست، چربی و خاک را بیشتر از روی منافذ پوست پاک می کند. با این حال، ممکن است باعث قرمزی، تحریک، خشکی یا خارش شود.

شکل ظاهری زگیل تناسلی

نکاتی که برای از بین بردن زگیل تناسلی باید بدانید

استفاده از نوار چسب

نوار چسب به از بین بردن زگیل تناسلی و زگیل کف پا می تواند کمک کند. این عمل اکسیژن رسانی را قطع می کند و  بدین ترتیب زگیل ها به علت کمبود هوا، از بین می روند. به این منظور، از یک تکه نوار چسب استفاده کنید و روی زگیل ها را به مدت یک هفته ببندید. پس از یک هفته، چسب را برداشته و با یک سنباده، روی آنها را بکشید. این مراحل را تا زمانی که زگیل ها از بین نرفته اند، تکرار کنید.

استفاده از محلول پودوفیلوتوکسین

از محلول پودوفیلوتوکسین، کرم یا ژل آن، دوبار در روز و حدود سه روز استفاده کنید. دست ها و ناحیه آسیب دیده را با صابون و آب بشویید و با استفاده از یک حوله تمییز، پوست خود را خشک کنید. سپس، دارو را با کمک انگشت و یا پنبه بردارید و بر روی زگیل ها بزنید فقط از مقداری که داروساز یا پزشک تجویز کرده، استفاده کنید. پس از درمان، چهار روز منتظر بمانید. درمان را تا زمانی که زگیل هایتان از بین نرفته اند، تکرار کنید که حدود 4 تا 5 هفته طول می کشد.

احتیاط

در بعضی موارد، پودوفیلوکس می تواند منجر به تحریک خفیف پوست شود. اگر باردار هستید، از این درمان استفاده نکنید. بعد از هر بار دوش گرفتن یا حمام کردن، پوست خود را تمیز و خشک نگه دارید.

باکتری ها و رطوبت هر دو مانع بهبودی زگیل تناسلی می شوند. بنابراین، برای بالا بردن روند بهبودی،باید ناحیه آسیب دیده را با صابون ملایم و آب، به دفعات بشویید و تمییز نگه دارید و با استفاده از یک حوله تمیز، خشک کنید. ناحیه آسیب دیده را بیش از چهار بار در روز تمیز نکنید.

دکتر سلام پیشنهاد می کند مقاله شکل ظاهری زگیل تناسلی + عکس زگیل تناسلی را نیز مطالعه کنید تا براحتی بتوانید این عارضه های پوستی را تشخیص داده و به درمان هر چه زودتر آنها بپردازید.

مشخصات

دانـــــلود

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایت

آخرین دیدگاه‌ها